Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

2 minutes ago, Lezilebovich said:

Nije uopšte, dobar je kad se naviknes :). Samo ne može sve kao ranije, tu treba biti oprezan kod definisanja zahteva

bice paklena godina. 18 cerki firmi. imamo neki template za NAV 15 i NAV 18, ali masu lokalnih sitnica. kolega se trenutno bavi prevodjenjem template na BCM, dok ja radim druge stvari, ali doci cu i ja uskoro tamo.

video sam kako se prave reports. back to assembler. srecom ima dobrih dusa pa su napravili GUI za reports. 

Link to comment
1 hour ago, Ros said:

ali ne vredi

 

Mislio sam bez uklanjanja petlje. :happy:

 

25 minutes ago, jms_uk said:

Ima li neko preporuku za dobar uvod (tutorijal, knjigu i sl) u React?

 

Što se YT tutorijala tiče, Mosh te neće skrenuti puno sa standarda jezika/tehnologije, ovako na prvu. 

Link to comment

Mosh je kralj, ali ja nemam pojma o reactu tako da ne znam kakav je u tome. Znam samo da je na rutrackeru mastering react, 17giga, pa ti vidi.

Edited by Cyan
Link to comment
On 26.5.2020. at 22:58, radisa said:

Ne znam gde bih da izbacim rant na određivanje rokova u IT-ju, pa ću ovde...

 

Dakle, zašto su rokovi u gotovo svakom poslu u kojem sam učestvovao u poslednjih 15 godina bili kraći nego što je potrebno, nekad i neuračunljivo prekratki? Zato što su ljudi budale, moj je odgovor...

 

Prvo, implementacije prodaju ljudi koji imaju ograničeno™ (ne znam bolju reč za to, stavrno, savršeno se uklapa) tehničko znanje i bonus/plata im zavisi od toga šta će da prodaju... Oni dolaze kod kijenata i obećavaju gluposti, vrlo često neizvodljive ili izvodljive za čoveka kojem dan košta više hiljada €, a kojeg, naravno, ne nameravaju da angažuju na projektu... Zatim to isto obećavaju u rokovima koje ni taj lik koji košta kao vrhunski košrarakaš i sa svojom dvojicom najboljih drugara ne može da uradi...

 

Sa druge strane stola sede uglavnom likovi koji nemaju nikakvo tehničko znanje, imaju high level ideju šta hoće i imaju kintu naravno... Oni gledaju par ponuda, izaberu koja izgelda na prezentaciji najlepša, a čestio čak ni to, već izaberu onu sa najkraćim rokom da bi izvukli neki bonus za uspešan projekat, dok su još tu... Ne razmišljaju, jer nemaju dovoljno predznanja, o tome koliko je relana bajka koju priča druga strana, a ni ne zanima ih previše...

 

I onda dođe projekat... Arhitkta se uglavnom krsti levom i desnom kad vidi obim i rokove, koje naravno sales nije iskomuniciao sa njim ni u naznakama... Onda se naravno, utvrdi da je na projektu malo ljudi, ili da čak nema ni kvalitetnog kadra ni na vidiku, za taj obim posla...

 

I kreću fustracije... Sa svih strana...

 

Ja imam tu nesreću da sam ja uglavnom neko ko krpi (onaj što ga zovu kad sve ode do kurca), onda je na meni uvek veliki pritisak... Najsmešnije mi je to nepomeranje rokova, iako se vidi da će nešto da klizi, jer, eto... Nećemo pomerati rokove, nikako, nek ljudi koji rade na projektu pocrkaju... Čak nij ni stvar penala, nego, eto, jedenje govana...

 

Imao sam slicno lose iskustvo dok sam radio za jednog srpskog implementatora. Problem je bio sto je prodaja posto poto htela da dobije svaki jebeni posao (jer im se bonus racunao po obimu posla a ne profitabilnosti) pa su prihvatali sta god korisnik samo pomisli. A onda vi inzenjeri napravite da to radi i u roku za koji te niko pitao nije. Uz to cesto je bilo i otvorenog laganja da nase resenje moze da nesto uradi sto ne moze (do te mere da se to cak odnosilo i na zahteve iz tenderske dokumentacije). Pa vi inzenjeri, opet, vadite kestenje iz vatre. 

 

Ja sam to resavao cistim "bezobrazlukom". Posto sam bio prilicno skilovan u tehnologiji, dozvoljavao sam sebi da im direktno kazem da ce se raditi duze. Sto je najgore, to i nije bio toliki problem sa korisnicima, sto samo pokazuje da je prodaja premekana. 

A kad mi uvale nesto sto ne radi sto je receno da radi i tu sam pricao istinu. Meni savest mirna, firme dolaze i prolaze. 

 

Sve u svemu, samo bez nervoze :) 

 

Link to comment
36 minutes ago, Shan Jan said:

 

 

 

Sve u svemu, samo bez nervoze :) 

 

:lolol:

 

Gde bez nervoze, jašu me kao konja... Imam trenutno 3 projekta, ne znam koji je gori... Od februara svaki mesec mi ima između 280 i 300 radnih sati...

 

Na jednom projektu imam manjak ljudi i samo se smanjuje, na drugom radim nešto štao statistika kaže da se ne implementira u više od 50% slučajeva, jer ima gomaila problema sa svim i svačim, a na treaćem imam korisnike koji kmeče kao deca od 2 godine i viču "mi smo to imali ranije bolje", a ne da nisu, nego nisiu imali 10% onog što sad imaju, nego samo je radilo brže, što je i logično, jer je obim podataka i upita bio manji... Kad se završi ovaj prvi projekat, odoh 3 nedelje na GO, pa makar prespavao te 3 nedelje...

 

Kad kažem projekat, nisu to neke zajebacije, projekti su 5 i 6 cifara... Ovaj prvi koji spominjem, je rađen 4 godine, i nije urađeno 20%, i onda su nas zvali da uradimo 80% u vremenu koje je suludo kratko -10 meseci... Realno, za taj obim, da se ono ubijemo od posla, je 15-18 meseci... I to je i trigerovalo onaj moj post gore... Nema šanse da se pomeri rok, prosto neće...

 

 

Link to comment
10 minutes ago, radisa said:

:lolol:

 

Gde bez nervoze, jašu me kao konja... Imam trenutno 3 projekta, ne znam koji je gori... Od februara svaki mesec mi ima između 280 i 300 radnih sati...

 

Na jednom projektu imam manjak ljudi i samo se smanjuje, na drugom radim nešto štao statistika kaže da se ne implementira u više od 50% slučajeva, jer ima gomaila problema sa svim i svačim, a na treaćem imam korisnike koji kmeče kao deca od 2 godine i viču "mi smo to imali ranije bolje", a ne da nisu, nego nisiu imali 10% onog što sad imaju, nego samo je radilo brže, što je i logično, jer je obim podataka i upita bio manji... Kad se završi ovaj prvi projekat, odoh 3 nedelje na GO, pa makar prespavao te 3 nedelje...

 

Kad kažem projekat, nisu to neke zajebacije, projekti su 5 i 6 cifara... Ovaj prvi koji spominjem, je rađen 4 godine, i nije urađeno 20%, i onda su nas zvali da uradimo 80% u vremenu koje je suludo kratko -10 meseci... Realno, za taj obim, da se ono ubijemo od posla, je 15-18 meseci... I to je i trigerovalo onaj moj post gore... Nema šanse da se pomeri rok, prosto neće...

 

 

6 i 7 cifara, ne 5 i 6... :(

Link to comment

Ali ja ne razumem, ciji je problem ako je rok prekratak i ako nema dovoljno ljudi? Ako sam dobro razumeo, ti si radna snaga, nisi ni ugovarao to niti si direktor firme. Zasto ne mozes da kazes nemoguce je i odjebes ih? Na kraju, sta je najgore sto moze da se desi, da te otpuste i ucine ti uslugu? :D

Link to comment
Ali ja ne razumem, ciji je problem ako je rok prekratak i ako nema dovoljno ljudi? Ako sam dobro razumeo, ti si radna snaga, nisi ni ugovarao to niti si direktor firme. Zasto ne mozes da kazes nemoguce je i odjebes ih? Na kraju, sta je najgore sto moze da se desi, da te otpuste i ucine ti uslugu? [emoji3]
Evo ja ću da ti odgovorim iz potpuno druge "industrije", ali mislim da je primenljivo:

Ovi klijenti su debili, ovo ne može da se stigne, ali oni to ne shvatataju i neće da shvate sad.
Shvatiće kasnije, daj da ne izgubim ovaj posao...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Ma ja sve to razumem, imao sam i ja debila klijenta koji je trazio da za 5 dana uradimo nesto sto se radi 3 nedelje. Na kraju smo uradili za 8 dana, radeci 16 sati dnevno svaki dan. Posle toga dobili po nedelju dana odmora, ja reko nikad vise. Da ne pricam da me je debil non stop zivkao i trazio izvestaje na svaka 3 sata. 

 

Ali to je jedini put da sam popustio pred takvim pritiskom. Mislim da bar mi iz ITa imamo tu slobodu da mozemo da kazemo NE i da se ne brinemo kako cemo sutra. Trazena smo roba trenutno, to je cinjenica, a nisu svi poslodavci totalne dileje. 

 

Ne zanovetam Radisi, samo imam utisak da se preko njegove kicme lome zelje drugih da uzmu jos malo bonusa i para. Bas zabole firmu a posebno sales deo, za tebe, tvoju buducnost a posebno tvoje zdravlje. 

Link to comment
38 minutes ago, Shan Jan said:

Ne zanovetam Radisi, samo imam utisak da se preko njegove kicme lome zelje drugih da uzmu jos malo bonusa i para. Bas zabole firmu a posebno sales deo, za tebe, tvoju buducnost a posebno tvoje zdravlje. 

povelike su razlike u platama izmedju pre-sales i programera. sticajem okolnosti sam pratio sa strane jedan projekat u mojoj staroj firmi. na prvi sastancima je bio lik iz pre-salesa koji na tri sastanka osim standardnog predstavljanja nije rec rekao. kad su svi pregovori obavljeni on je napravio nacrt projekta (neki anti-money-laundering program), ispostavio developerima nacrt po sistemu:

1- get data

2- process data

3- deliver data

 

lik je imao pre 10 godina garantovanih 110k € + up to 20% bonusa. najplaceniji developer je tada imao 75k € i sem razvoja je stalno imao kontakt sa klijentom dok nije kompletirao zahtev

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Zasto ne mozes da kazes nemoguce je i odjebes ih? Na kraju, sta je najgore sto moze da se desi, da te otpuste i ucine ti uslugu? :D

neprijatno je reći, ali zbog para naravno. 

Radiša kuka, ali je u suštini to njegov izbor. Kada bi on rekao da to ne može da se stigne i da ne uloži 300 sati, nego "samo" 200 , ne bi se ovi više zaletali sa takvim projektima. 

Edited by Lezilebovich
Link to comment
2 hours ago, Lezilebovich said:

neprijatno je reći, ali zbog para naravno. 

Radiša kuka, ali je u suštini to njegov izbor. Kada bi on rekao da to ne može da se stigne i da ne uloži 300 sati, nego "samo" 200 , ne bi se ovi više zaletali sa takvim projektima. 

Dobro, ovaj projekat na koji sad kukam je stvarno specifičan... Kinta će za sve biti dobra, samo da ga odradimo, ali nije samo to...

 

Mi smo kao firma uzeli projekat, jer smo zamoljeni da ga isčupamo od starne glavonja iz firme koja ga je inivcijalno dobila, jer smo u našoj tehnologiji poznati da nikad ne padamao i sve rokove ispoštujemo... No i mi smo kod uzimanja išli na priču da odradimo do leta, pa onda ćemo namoliti da se prolongira kraj, jer to obično pali, pogotovo kad su ovakve situacije... Međutim ovi debili zezaju, a svesni su svi svega... Uz to, dogovor koji smo preuzeli je isto idiotski, da ne postoji čvrst papir šta se radi, nego pošto nema vremena za analizu, napravimo pa stalno ispravljamo... ALi rokovi stoje... Bio je neki razgovor prošle nedelje, da to više neće ići tako... Videćemo...

 

E sad, oko radne snage, to je malo zeznuto... Ja jesam radna snaga, ali i nisam samo to... Mogao bih da odem sutra, ali milim da bi me grizla savest ceo život.. Mislim, imao sam ponudu prošle godiine za 50% veću platu, pa sam ostao, jer, jbg, ljudi sa kojima radim su mi prijatelji i posao je dobar kada je iole normalna situacija...

 

@ros

 

Programer ima 75K platu? Pa znaš kad bi došao u Nemačku da radim, čak i da je neto? Nikad... :D Šalim se malo, ali meni to deluje malo, ako vam je to top čovek...

 

Link to comment
Just now, radisa said:

.. Međutim ovi debili zezaju, a svesni su svi svega... Uz to, dogovor koji smo preuzeli je isto idiotski, da ne postoji čvrst papir šta se radi, nego pošto nema vremena za analizu, napravimo pa stalno ispravljamo... ALi rokovi stoje...

 

polu-agilno. opseg se menja, rokovi ne :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...