Jump to content
IGNORED

tradicija i novotarije, split sa bgrestorana


yolo

Recommended Posts

Moram da priznam da nisam znao za fritule pa zato hvala na ispravci, a i za ostale ignorante nije na odmet da znaju da je izgled i ukus istovetan mini ustipcima preko kojih pospes secer u prahu (mislim na ono sto smo pojeli juce na Ledinama).

Edited by clandestino
Link to comment

pa da, sad ima svega, to uopste ne sporim. 

al hocu da kazem da su to novotarije koje se prodaju ko tradicija. 

inace, moja prva asocijacija na dalmaciju su palacinke. nigde ne jedem palacinke ko tamo. ako oces slatko, jbga, palacinke. 

Link to comment

ok

 

istina da nisu imali slatko svakog dana, već najpre o feštama, ko i sve balkanske golje koje su jedna obezbeđivale golu egzistenciju. poslastičarstvo je rezervisano za bogata društva.

 

ali da su jeli - jeli su. pa jbg, valjda su mlečani ostavili nešto za sobom, kao i drugi koji su prešli preko Dalmacije i primorja, a i kapetani su donosili ponešto sa sobom.

 

šta je sa splitskom tortom, npr?

Link to comment

Moram da priznam da nisam znao za fritule pa zato hvala na ispravci, a i za ostale ignorante nije na odmet da znaju da je izgled i ukus istovetan mini ustipcima preko kojih pospes secer u prahu (mislim na ono sto smo pojeli juce na Ledinama).

U fritule se sipa rakija u testo, zato su tako dobre

Link to comment

ovo?

 

kakva je razlika splitska torta, a reforma, osim u nesto malo suvih smokava i cokolade. meni to sve isto. brendira se i ti satro jedes ukus tradicije tog kraja. a otkud u dalmaciji maslac i secer, kad se u dalmaciji ne gaje krave, ne pravi se maslac, i nema secerne repe il trske. da, to se donosi sa strane, al onda to nije tradicija, nego kolac. 

ko te fritule u restoranskoj ponudi usred leta. nema nikakvog smisla. ko bi przio na vrelom ulju kad upece zvizdan? nije tradicija, al ako turista oce da plati, neka bude. 

 

evo kako, na primer, izgleda tradicijska poslastica: mantala prave je od onoga sta imaju.

Edited by darling
Link to comment

u principu se slažem sa tobom,

 

ali glede maslaca... pa ni bakalar ne živi u sredozemlju, ali je tradicionalno zimsko jelo u Dalmaciji i zaleđu, baš kao i vojvođanski kolač od rogača, koji severno ne raste

 

a to sa fritulama u sred leta ti je ko i sa svadbarskim kupusom po onim manifestacijama tipa Guče i sličnih derneka, gde se isti kuva u sred avgusta. to što turista plaća to sranje kad mu vreme nije, ne znači da svadbarski kupus nije inače tradicionalno jelo

 

(usput, ne znam ništa o splitskoj torti, kao solidno indiferantan ka slatkom, samo znam da postoji, možda sam je i jeo...  samo je uzeh za ilustraciju)

Link to comment

promasio si poentu :)

 

htela sam da kazem da u bukovici tradicijski nema nikakvih kolaca, ukljucujuci i fritule ili ustipke. i u morskoj dalmaciji ima slabo kolaca, a te fritule se tradicijski prave samo za vreme karnevala. dalmatinski zagorci, kako ti kazes, odnosno bukovcani, kako oni sebe nazivaju, ustipke su naucili da prze u srbiji.

 

Naravno da su se pekle fritule i nesto nalik na mekike. Zaboravio sam kako se zove. Doduse, samo u rijetkim trenutcima kada je bilo psenicnog brasna i masti. Bozic, Uskrs i tako to.

 

Mislim, to je skoro do sedamdesetih bila nevjerovatna sirotinja. Cak i kasnije, u osamdesetim, bilo je sela do kojih nije bilo iole pristojnog puta a kamoli ostalih stvari. Sto se tice hrane to ti je cudna kombinacija. Postoji nesto sto se zove vara ili varica. I to je kao najdelikatnije. Nekoliko vrsta povrca skuvano u loncu. Jecam, pasulj, lece, kupus, bob..... Kuvana ovcetina. Skuvas ovcu i posolis je onom krupnom solju i to je to. Iznutrice zato sto se nista ne baca. Blitva. Divlje sparoge i divlja zelja su se dosta jela. Sparoge su u stvari odlicno jelo, samo je malo jebeno brati ih zato sto se treba pocetkom proljeca zavlaciti u grmove a ima zmija. Svinjetina je kasniji luksuz. Primarno je bilo jagnje i tele. To su malene brdske krave buse, pa su im i telad malena.

 

Juzniji i topliji krajevi u Bukovici imaju masline i ulje. Ali, ulje se manje trosilo nego danas, kapne se par kapi u blitvu i to je to.

 

Dosta se jeo bakalar koji je bio uzasno jeftina riba. Sirotinjska hrana.

 

Bodulska hrana je drugi par cipela u odnosu na Zagoru. Doduse, ta sela po otocima nisu bila nista bogatija od Zagore sve dok nije poceo turizam. Nisu se ni oni najeli kolaca.

Link to comment

Ima peraška torta, tu i rum čak stavljaju. Pomorci, svašta su dovlačili. Doduše, ne spremaju je svaki dan, naprotiv.

 

peraska torta je jedna od najboljih na ovim prostorima, marcipanski uzitak na delu. FWIW nije rum tj ne bi trebalo da bude nego amareto odnosno bilo kakav liker baziran na bademu, to je originalno, ali je vremenom narod poceo da stavlja sta ima pri ruci od aromaticnog alkohola pa je kod mnogih zavrsilo na rumu.

 

edit - stavljaju cak i liker od visnje  :cry:

http://www.mypansandpots.com/2013/05/peraska-torta-perast-cake.html

Edited by yolo
Link to comment

samo da dodam, vlaji (vlasi) je pogrdan naziv za stanovništvo zagore, naročito za srbe. kontra tome je naziv boduli za stanovništvo primorja izmedju biograda i splita.

 

a što se tice kafanskog menija bio je baziran na jagnjetini. postojale su dvije, ponegdje i tri, cijene za jagnjetinu, vruća je skuplja od hladne. drugo jelo je przena jagnjeća džigerica a treće su tripice (varijanta sa krompirom i varijanta sa slatkim kupusom). Grah (sa ili bez vrste makarona koja se zove šubioti, liče na pene), gulaš. Zimi nije bilo jagnjetine pa se kuvala ovčetina. Sir iz mješine, pršut.

 

to je otprilike to. ponegdje se mogla naci teletina ispod peke, roštilj je kasnija varijanta. paštašuta.

 

seoske kafane su se donekle razlikovale od kafana po vecim mjestima zato sto su u ove druge cesto dolazili zaposleni na marendu pa je bilo vise kuvanih jela. ali u pravoj seoskoj kafancini se sve vrtilo oko jagnjeta i ovce.

Link to comment

 sve stoji, ali izraz boduli i bodulija je uvijek označavala otok i otočane ( simbol škrtosti). Jedino ako ste interno u tvom kraju označavali taj prostor od Biograda do Splita.   

Link to comment

peraska torta je jedna od najboljih na ovim prostorima, marcipanski uzitak na delu. FWIW nije rum tj ne bi trebalo da bude nego amareto odnosno bilo kakav liker baziran na bademu, to je originalno, ali je vremenom narod poceo da stavlja sta ima pri ruci od aromaticnog alkohola pa je kod mnogih zavrsilo na rumu.

 

edit - stavljaju cak i liker od visnje  :cry:

http://www.mypansandpots.com/2013/05/peraska-torta-perast-cake.html

 

Bejah sto puta u Perastu i nikad ne cuh za tu tortu a zvuci predobro :cry:

(U stvari me sad i ne cudi, kad ja nisam bas gastro-turista)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ali u pravoj seoskoj kafancini se sve vrtilo oko jagnjeta i ovce.

 

zaboravio si mesni narezak u gostioni :D

 

 

 

jeste jeli nekad rabsku tortu? to je tradicijska s raba. poslovna obitelj obnovila recept, brendirala i razvaljuju. al najsmesnije mi je sto su joj i ime promenili iz rapske u rabsku, jednacenje suglasnika im sjebavalo koncept prepoznavanja. 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...