Jump to content
IGNORED

Cene na domaćem tržištu


Tribun_Populi

Recommended Posts

 

БЕОГРАД - Србија се по ценама потрошачке робе и услуга лани нашла у "златној средини" међу 37 европских земаља, са индексом 53 одсто просека у ЕУ.

Али су у региону од нас јефтиније биле Бугарска са 48, Македонија са 47 и Албанија са 50 одсто европског просека, објавио је европски статистички завод Евростат.

Више цене потрошачке робе и услуга од Србије у региону су имали Румуни 54 одсто просека ЕУ, Црногорци и Мађари по 57, Хрвати 67 и Словенци 83 одсто.

У Србији су цене алкохолних пића и цигарета, услуга у ресторанима и хотелима у 2014. години биле на нивоу 53 одсто европског просека, а по том показатељу смо били скупљи само од Македоније, Албаније и БиХ, чији су индекси у том сегменту износили 38, 45 и 50 одсто.

Цигарете, алкохолна пића и хотелске услуге најскупље су међу земљама региона биле у Словенији на нивоу 83 одсто просека ЕУ, у Хрватској 77, Румунији 72, Мађарској 65, Бугарској 58 и Црној Гори 57 процената европског просека.

Када је реч о храни и безалкохолним пићима, индекс цена у Србији је био 74 одсто европског просека, колико је износио и за БиХ, а јефтиније су пазарили грађани Бугарске, где је тај индекс био 70 одсто просека ЕУ, затим Румуни 68 одсто, Македонци 58 одсто и Албанци 69 одсто.

Много више новца за храну и безалкохолна пића прошле године су морали да издвајају Словенци, којима је индекс тих цена био на нивоу 99 одсто европског просека, затим Хрвати са индексом 90, Црногорци 77 и Мађари 76 одсто.

Цене одеће и потрошачке електронике у Србији су близу европског просека, са индексом од 92 односно 94 одсто, а по јефтиној одећи је предњачила Албанија где су цене биле на нивоу 66 одсто просека уније, следи Мађарска (70), Македонија (76), Бугарска (79), БиХ (85), Румунија и Хрватска (са по 86 одсто), Црна Гора (92) и Словенија са 94 одсто прсека ЕУ.

Најскупља европска земља је Швајцарска, где су цене потрошачке робе и услуга 54 одсто више од просека ЕУ, а међу скупљима су и земље северне Европе, попут Норвешке, Данске и Шведске.

 

Oduvek me je fascinirala činjenica da su cene odeće kod nas generalno paprene u odnosu na kupovnu moć, i sve više i više sumnjam da se radi o kartelisanju ili nekim takvim monopolističkim igrarijama. Evo i realne potvrde - cene odeće i elektronike na nivou slovenačkih, a sve ostalo odudara.

Link to comment
  • 7 years later...
25 minutes ago, Moonwalker said:

Bezobrazluk.

 

Moju majku ne bi nikad nasankali tim kombinacijama? Nikad. Proveri sve sto pedest puta i to jos od Kulina bana i u startu nista ne veruje.

 

Dok jos nisu poceli da stampaju one specificne cene, ona je racunala cenu toalet papira po listicu :D. Naheri cvikere na vrh nosa, a tata se susi i smori najstrasnije cekajuci, nije kapirao sta radi dok ja u jednoj kupovini nisam shvatila. E posle su se pojavile cene po gramu, listicu i sta vec.

 

 

Totalni.

 

Pozdrav za majku :). Mozemo partiju da osnujemo.

Kod mene u veru to se desava neretko.

Dva proizvoda zajedno kostaju vise od svakog odvojeno. 

Proizvod od 500 grama kosta vise od 5 istih po 100 grama (lupam gramaze)

ima jos primera, ali da ne davim

 

ja to lepo donesem na kasu pa kasirki kazem da mi dovede nadleznoga i onda ga malo ribam, pitam da li smatraju da su ljudi budale (naravno da smatraju). Da povedu racuna ...

 

 

  • +1 2
Link to comment
36 minutes ago, Moonwalker said:

Bezobrazluk.

 

Moju majku ne bi nikad nasankali tim kombinacijama? Nikad. Proveri sve sto pedest puta i to jos od Kulina bana i u startu nista ne veruje.

 

Dok jos nisu poceli da stampaju one specificne cene, ona je racunala cenu toalet papira po listicu :D. Naheri cvikere na vrh nosa, a tata se susi i smori najstrasnije cekajuci, nije kapirao sta radi dok ja u jednoj kupovini nisam shvatila. E posle su se pojavile cene po gramu, listicu i sta vec.

ja sam tek sad otkrila da na svakoj ceni postoji i sitnim slovima cena po rolni.

 

ali su moja oblast ekspertize postali booking i airbnb i analiza tamosnje ponude. najzanimljivije sto sam otkrila jeste da jedan isti smestaj moze da ima 3 razlicite cene na 3 uredjaja. jedan dan sam nasla za isti booking apartman razlicitu cene na svom mobilnom telefonu (tu moze da bude ona specijalna cena za mobilne uredjaje, ali i ne mora), na kompu u kancelariji i na laptopu kuci. najniza je bila na kompu u kancelariji, i to za 120 evra manje za 10 dana u odnosu na druge.

  • +1 2
Link to comment

Jel ti komp u kancu ide preko nekog VPN-a? Ko zna kako prave te cene. Ja do sada jedino provalio za mob, sad cu da se kacim VPN-om malo na Indiju, malo na USA...

 

Moj izvestaj iz shopinga: pre dva dana sabacko mleko u idei 100 dinara okruglo. Danas idem, isto mleko na popustu 109 dinara :lolol:

  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Jel ti komp u kancu ide preko nekog VPN-a? Ko zna kako prave te cene. Ja do sada jedino provalio za mob, sad cu da se kacim VPN-om malo na Indiju, malo na USA...

 

Moj izvestaj iz shopinga: pre dva dana sabacko mleko u idei 100 dinara okruglo. Danas idem, isto mleko na popustu 109 dinara :lolol:

tesko, mada iskreno nemam pojma.

 

ne znam da li imamo negde na putovanjima temu sa tipovima i trikovima za trazenje smestaja, mozda bi bilo korisno otvoriti je  - da ne sirimo pricu ovde.

  • +1 1
Link to comment

najjednostavniji tip&trick za booking, da ne placas 15% vise na s-v-e (smestaj, ev. hrana, i turisticka taksa) jeste da tamo nadjes sta te zanima i da onda potrazis direktno izdavaoca smestaja. mnogi od njih imaju svoje sajtove, fb, ig strane...

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 7
Link to comment
2 hours ago, le petit nicolas said:

najjednostavniji tip&trick za booking, da ne placas 15% vise na s-v-e (smestaj, ev. hrana, i turisticka taksa) jeste da tamo nadjes sta te zanima i da onda potrazis direktno izdavaoca smestaja. mnogi od njih imaju svoje sajtove, fb, ig strane...

 

poz

naravno. samo onda mozda malo vise rizikujes, narocito ako nemas gde da ostavis komentar u slucaju da nedajboze zatreba (jednom mi se desilo da smestaj bukvalno ima samo i iskljucivo airbnb stranu, nisu imali cak ni lokaciju na google map).

inace sam uspevala bas puno da ustedim tako, za duzi boravak, preko 10-12 dana, i vise od 15%, samo ako uspem da izguglam neki kontakt. ali nema ocene niti garancije za rezervaciju - nije da sam imala problema, ali je svejedno malo manje kontrolisano.

ono sto se kod mene pokazalo kao odlicna strategija je jako rana rezervacija, recimo neki oktobar, cesto se moze naleteti na cenu koja je prakticno vazila za kraj sezone/vansezonu (ako je objekat otvoren za sledece leto, naravno). smestaj koji sam prosle godine za ovo leto rezervisala u grckoj je sada cak 40 eura skuplji po danu - odnosno, bio bi da nije vec rasprodat do septembra.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...