Jump to content
Tale

Psihoterapija

Recommended Posts

Malkmus

Nisam hteo to da kažem. Mada, jasno zašto to neko može da pomisli.

Treba pokušati, samo biti spreman na to da je veliki novac u igri, treba se dobro upoznati s tim kako izgleda proces psihoterapije, jer to skoro nigde ne piše, niti obaveštavaju na početku terapije o čemu se tu radi (izuzev KBT terapije, za njih znam da to rade i sve sam opisao). Ne mogu oni baš da kažu sve, ali mogu da daju neki grub opis.

Što se trajanja tiče. to ne može niko da proceni. Ko zna šta će oni da otkriju, iako je, na primer, simptomatologija laka. Znam da je, recimo, za umerenu depresiju neki super tajming godinu dana, obično bude godinu i po do dve, ali može da se oduži na nekoliko godina.

Za REBT sigurno znam da ima stroge standarde, za ove IPA analitičare znam da su posvećeni svom poslu i da važe za velike stručnjake, ali meni je problem njihova terapija, njen sadržaj, koncept, takoreći sve. Geštaltisti i konstruktivisti sigurno imaju neke ok standarde, a sad je pitanje da li  to nekome odgovara. Pomenuti bi trebalo da budu okej po pitanju etike. Znam da postoji i druga struja transakcionista, koja nije Milivojevićeva i pričao sam sa nekim kome je to radilo posao, ali je bilo teško i dugo je trajalo. Godine su u pitanju. Mada, naravno da sve zavisi od simptomatologije, a kod dubinskih terapija od tereta iz prošlosti. A nadalje, ne znam, raspitati se kod profesionalaca koji kako rade.

Ima još nešto. Od klijenta se očekuje da bude posvećen terapiji i da sluša terapeuta. Ako se neko puno buni i raspravlja onda postaje tzv. klijent u otporu i to delimično njima skida krivicu za neuspeh. To kažem ovako više neformalno.

Uvek treba biti svestan da svaki problem može da se iskomplikuje ako se zapostavi.

A opet, čega sve ima, treba biti oprezan. A mnogo toga je lošeg, i o tome se ni ne priča ni ne piše.

Edited by Malkmus

Gospodin Slucaj

Pa pisale su dve terapeutkinje da je za proces psihoterapije najvažniji dobar odnos klijent-terapeut.

Ja bih kao laik rekao da nije loše porazmisliti o modalitetu iliti narodskije vrsti psihoterapije.

Postoje one dubinske i one površnije (neformalna kategorizacija).Ukoliko se neko odluči za psihoanalitičku terapiju neka računa da će proces biti duži i bolniji. Sve zavisi od toga šta je problem i kakav je sklop ličnosti onog ko ide na terapiju, ali proces može biti zaista težak i bolan, naročito ukoliko je klijent preživeo velike stresove, a ako potiče iz porodice u kojoj nije sve dobro funkcionisalo da ne pričamo. Ukoliko klijent očekuje da ode na neku od dubinskih terapija neka se ne zavarava da će veći deo terapije biti fokusiran na rešavanju tekućih problema - analitičari i njima "srodni" uglavnom pretresaju prošlost. Pričaće se i o tekućim problemima, i rešavaće se oni, ali kažem šta čini veći deo terapije. E, sad, šta oni pišu na sajtovima za informisanje klijenata je druga priča. Ne obaveštavaju klijente o toku procesa, a nedajbože da je neko pomenuo, recimo, pojam retraumatizacije u terapiji. Ukoliko klijent prekine terapiju, moraće sa drugim terapeutom sve da prolazi ispočetka. Što nas dovodi do finansija. Jer u slučaju da terapija bude prekinuta u nekoj delikatnijem trenutku, može da bude loše, naročito ako se nema novca za celu novu terapiju. Ko se odluči za psihoanalitičku terapiju najbolje da ide kod nekog ko je član IPA (Interantional Psychoanalitical Association).

Psihodinamska terapija je slična psihoanalitičkoj, samo što traje kraće. Nešto su im drugačije metodologija   i terminologija.

Videti još šta su transakciona analiza i geštalt terapija.

Pored pomenutih, ne bi bilo zgoreg upoznati se sa konstruktivistima i njihovim teorijama i praksom. Možda i sa egzistencijalistima.

Kognitivno-bihejvoralna terapija (KBT) i njena podvrsta racionalno-emotivno bihejvioralna terapija (REBT) važe za površne, brze i efikasne terapije. Neko od ovde stručnih je pominjao da se za fobije ide na ovakvu vrstu terapije. U slučaju fobije sledi razgovor sa klijentom, prepoznavanje okidača, razgovori o tome šta je tu iracionalno i onda sledi izlaganje situacijama ili objektima koji su predmet fobije. Ako fobija nije problem, obično se radi na identifikovanju i analizi negativnih emocija i postupaka klijenta, analizitraju se okidači za nepovoljna po psihu stanja i razgovara se o racionalizovanju emocija i postupaka. Oni zadaju domaće zadatke. Recimo dobije se papir išpartan u kolone i svaka ima, je li, odgovarajući naslov. Pa klijent upisuje u kolone redom neku stresnu situaciju, okidač za stresnu situaciju, simptome koje doživljava, racionalizovan pogled na situaciju i zaključak šta će preduzeti po tom pitanju. Formalno sam verovatno negde pogrešio, ali suštinski otprilike tako izgleda. Dalje, oni (terapeuti) se bave nekim fizičkim vežbicama i meditacijama za ublažavanje ili otklanjanje tegoba koje nastaju usled stresa.

Problem ovih (KBT odnosno REBT) terapija je što neke ljude, jednostavno, to ne radi. Ili se ispostavi da je ipak potreban i neki "dubinski" rad. A prednost je što se dosta brzo vide efekti, odnosno da li se može očekvati uspeh ili ne.

Postoji mnogo modaliteta, ovi pomenuti su najšire priznati, prihvaćeni i zastupljeni. Eventualno pogledati šta je psihodrama - nju rade neki istaknuti ljudi iz struke, ali se mora napomenuti da je reč o grupnoj terapiji.

Sistemska porodična terapija je valjda jasno šta je.

U hipnoterapiji ima hohštaplera, da znate.

...

U slučaju da su tegobe klijenta iz anksiozno-depresivne sfere, procenjuje se jačina simptoma. Ukoliko su simptomi blagi, obično se ne ide na farmakoterapiju, a za umerenu i tešku simptomatologiju se ide na hemiju. Ako je nesanica problem treba očekivati hemiju.

Ukoliko je preporučena farmakoterapija treba znati da neko ko ima zvanje psihijatra (za razliku od psihijatra-psihoterapeuta) ima ingerencije da postavi dijagnozu, propiše psihofarmak i da da vrlo oskudne  psihoterapijske savete.  Ljudi često misle da je psihijatar neko ko radi psihoterapiju. Ne, psihijatar mora da ima sertifikat nekog od psihoterapijskih društava da bi radio ozbiljnu psihoterapiju.

...

Što se etike tiče, to je mestimično na jadnom nivou. Imaju stroge kodekse, ali su kršenja iste teško ili nikako dokaziva. Dalje, za predsednika Saveza društava psihoterapeuta znate (Milivojević) koliko je sklon etici, a nedavno videh da predsednica udruženja psihijatara Đukić-Dejanović spekuliše dijagnozom i preporučuje lečenje zatvorenog tipa izvesnoj osobi preko tabloida. Da ne pričamo o prepričavanju tuđih dijagnoza i odavanju tuđih podataka klijentima, što se dešava ponekad.

Dakle, etika se neretko poštuje u onoj meri u kojoj se pojedinac-terapeut odluči da poštuje.

Do kontakata se uglavnom dolazi teško, preko ličnih veza. Jer se mnogo radi na crno. Uljučujući one sa titulama prof. dr i one sa statusom "poznatog psihoterapeuta".

Najbolje bi bilo poznavati dobro nekog (bliskog) ko je prošao terapiju, i ko može da opiše terapeutov stil i sam tok terapije. Što je već zeznuta situacija, a da ne pričamo o već pomenutom, da terapeut koji odgovara nekom ne mora da odgovara drugom.

Eto (ponovo) malo na temu, laički.

pa sve si rekao nista meni nisi ostavio  :cry:

ja imam pozitivna iskustva sa gestalt terapijom

ona je nekako izmedju kbt (rebt i ostale) i analiticarskih terapija

nije mi bila banalna kao kbt a deluje pozitivno na promenu vasih (pogresnih) uverenja i navika

U Geštalt terapiji (GT) se upravo teži da osoba postane ono što ona jeste, ne da se učini drugačijom, ne da postane ono što se od nje očekuje, ono što nije ili što bi želela biti.

Geštalt na nemačkom znači: oblik, celovitost, izgled, forma, odnosno, gestalten- uobličavati, davati oblik, stvarati, obrazovati.

Usmerena je na klijentov doživljaj stvarnosti i njegovo osvešćivanje onoga što čini i oseća. Takođe, temelji se na pretpostavci da su ljudi stalno u procesu nastajanja, stvaranja i ponovnog otkrivanja sebe. U njoj se naglašava direktno proživljavanje i kontakt sa ovde-i-sada emocijama i doživljajima umesto apstraktnog razgovora o nekoj situaciji. - See more at: http://www.epsihoterapija.com/gestalt-psihoterapija#sthash.0hrNUr23.dpuf
Edited by Gospodin Slucaj