Jump to content
IGNORED

mirisi, cistoca i rasizam u kujnama


Marcus Wulffings

Recommended Posts

kamo srece da su svi rasisti ovog sveta ko markus

 

a verovatno sam i ja jer sam izmedju redova pisao isto to. 97% ovog foruma ne bi uslo u to mesto jer veruju da moze da ih zapahne nesto.

čovek uopšte nije napisao ništa između redova. naprotiv, napisao je da je rasista jer zna kako pakiji funkcionišu.

 

braniš ga zato što se igrom slučaja našao na istoj strani sa tobom u forumskoj borbi protivnajvećeg  tupana foruma i njegovih strahovito neduhovitih suflera.

 

besmisleno, skroz.

Edited by ikar
Link to comment

Evropljani nisu navikli na nivo ležernosti u komunikaciji koji istočnjaci imaju. Ko je makar i jednom nogom kročio na istok, od Bliskog istoka pa dalje, posebno u Indiju, zna da znaju da budu opako dosadni i agresivni. Prema ženama posebno.

Link to comment

Evropljani nisu navikli na nivo ležernosti u komunikaciji koji istočnjaci imaju. Ko je makar i jednom nogom kročio na istok, od Bliskog istoka pa dalje, posebno u Indiju, zna da znaju da budu opako dosadni i agresivni. Prema ženama posebno.

a jel smrde?

Link to comment

Evropljani nisu navikli na nivo ležernosti u komunikaciji koji istočnjaci imaju. Ko je makar i jednom nogom kročio na istok, od Bliskog istoka pa dalje, posebno u Indiju, zna da znaju da budu opako dosadni i agresivni. Prema ženama posebno.

 

Na Bliskom istoku sam na "opako dosadne" ljude nailazio samo i iskljucivo u turistickim zonama (u Kairu, recimo, Han al Halili, neki uglovi trga Tahrir u blizini Americkog univerziteta, i naravno piramide). U dubokoj provinciji bas nikakve opake dosade nema.

 

Na agresivne, pak, nikada, zapravo je u bilo kojoj zemlji potrebno da se stekne dosta uslova pa da naidjes na istinski agresivnu osobu.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

I dalje ocekujem da Miralem naidje i prokomentarise cinjenicu da u restoran u Karadjordevoj sa natpisom HILAL FOOD i koji prodaje masni biryani, dolaze, gle cuda, ljudi iz Azije a ne hipsteri iz Savamale. 

reklo bi se da restoran posećuju i hipsteri iz savamale, čiji je osnovni motiv da uslikaju jelo koje se spremaju da pojedu.

Link to comment

čovek uopšte nije napisao ništa između redova. naprotiv, napisao je da je rasista jer zna kako pakiji funkcionišu.

 

braniš ga zato što se igrom slučaja našao na istoj strani sa tobom u forumskoj borbi protivnajvećeg  tupana foruma i njegovih strahovito neduhovitih suflera.

 

besmisleno, skroz.

 

ne branim ga zbog toga, zabole me.

 

branim ga zato sto nije rasista, odnosno ovo sto pise nije rasizam, barem ne ona vrsta koja je funkcionalno opasna kao sto je rasizam nekih ljudi odavde prema romima. predrasude ne moraju nuzno biti rasizam, decko je otisao da jede kod njih i pozvao druge da dodju.

Edited by yolo
Link to comment

a to nisam tek hteo da komentarisem. bilo kakav  boravak na potkontinentu trazi stomak od kevlara. znam PC ljude, tacnije PC zene koje su palile odatle prvim avionom nazad. ja volim da se smucam tamo ali ne gledam sve sto mi je ispred ociju. ljudi mogu na osnovu realnosti da stvore koje god hoces misljenje i da im tesko zameris bilo sta.

Edited by yolo
Link to comment

ne branim ga zbog toga, zabole me.

 

branim ga zato sto nije rasista, odnosno ovo sto pise nije rasizam, barem ne ona vrsta koja je funkcionalno opasna kao sto je rasizam nekih ljudi odavde prema romima. predrasude ne moraju nuzno biti rasizam, decko je otisao da jede kod njih i pozvao druge da dodju.

moram još samo ovo da prokomentarišem i neću više, jer ovoj raspravi nije mesto ovde.

 

ovo što je marcus napisao je upravo isti onaj rasizam koji ljudi uobičajeno imaju prema romima - romi su najčešći prljavi i smrde ali se mnogo lepo može provesti uz njihovu muziku i njihove muzičare. tako je i sa pakijima i njihovom kuhinjom.

Link to comment

evo ovako, ucinilo mi se da ovo moze da bude ok rasprava zato sto postoje preduverenja prema razlicitim kuhinjama, pa i prema srpskoj, na primjer. ne bih da se zalecem u banovanje zbog rasizma ili ucitavanja istog, najvise zato sto je rasprava pristojna i molim vas da ne pretjerujete.

 

najmanji problem je ovo prebaciti na la deponie

Link to comment

e super sto ste ovo splitovali.

 

ne znam, ako i jeste rasizam, onda je pitanje vrlo kompleksno jer koreni predrasude imaju uporiste u realnosti i na osnovu toga je stvorena generalizacija. meni ovo sto je markus uradio ne smeta jer je bottom line da je pomogao biznis ljudima i njihovo ekonomsko osnazivanje koje je nuzan preduslov za svaku vrstu nekakve prirodne inkluzije. meni zapravo vise lici na cold blooded misljenje bez obaziranja na neke standarde od kojih smo daleko.

 

naravno ovo sto pisem je potpuno besmisleno jer se nalazimo u beogradu.

Edited by yolo
Link to comment

zavisi od kulture do kulture. npr mnogi nikad ne bi jeli na bananinom listu, na podu i rukama. otisli bi u neki restoran i seli za sto i jeli viljuskom, kasikom, nozem. kada bih ja putovao sa nekim, negde, gde se jede sa poda na bananinom lisu i rukama, svakako bih voleo da je ta osoba koja putuje samnom ista kao i ja, u smislu da zajedno podelimo jedno novo iskustvo i da uzivamo. sa jedne strane, postujem izbor ako bi neko, ko je samnom otisao u restoran da jede, u takvoj jednoj pozi ne oseca se prijatno, i sve dok ima izbor kako ce da se hrani, meni je to ok. + podrazumeva se da ne dodje do konflikta izmedju mene i te osobe zato sto se sada rastajemo zbog rucka ili da nas to rastavi toliko da promenimo i sobu gde zajedno nocimo. ali ako bi razlog bio npr.. "vidi kako je tu prljavo, na sta ovo lici! gde si me to doveo! nema sanse da ja tu jedem, ostacu gladan, ali tu necu jesti!" meni npr ovo nije rasizam, ali bi mi podiglo pritisak samo tako. rasizam bi mi bio [da smo u indiji npr] da se nadjemo negde, kod reke i kao da sada treba da se bucnemo, a da komentar bude ovako nesto: "ja nema sanse da se kupam ovde, sve sami indijci!" 

 

edit: sto se mene licno tice, rasizam je mnogo slozeniji, da ne kazem kompleksniji da se uvek provali - da li je neko [cesto moze da bude samo predrasuda, kao sto je to neko i spomenuo] rasista ili nije. verovatno mnogi rasisti, gori nego oni sto su po recima istaknuti u drustvi mogu da budu vrlo suptilni, u smislu... da se hrane u svim istocnim/azijskim restoranima, u ophodjenju sa ljudima da su uvek prijatni, ali u dubini svog bica ili srca, uvek ce se osecati superiornijim od drugih rasa. 

Edited by hoffnung
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...