Jump to content
IGNORED

PayPal


Meazza

Recommended Posts

11 minutes ago, Ros said:

 

a moze, recimo, iz srbije u nemacku, pa iz nemacke u srbiju?

 

To može i uvek je moglo. 

Problem je ako ja odavde rentam tvoju vikendicu preko Airbnb-a i slično...

 

Koja smo mi zemlja ispod kamena... ne kamena, nego neke kamene planinčuge...

Link to comment
3 minutes ago, Singer said:

 

To može i uvek je moglo. 

Problem je ako ja odavde rentam tvoju vikendicu preko Airbnb-a i slično...

 

Koja smo mi zemlja ispod kamena... ne kamena, nego neke kamene planinčuge...

 

dakle... :D

 

 

 

Edited by Ros
Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

To je zbog toga što PP nema dinare, a plaćanje u Srbiji može da se vrši isključivo u dinarima, osim za određene izuzetke koji su detaljno nabrojani u Zakonu o deviznom poslovanju.

Mogao bi preko PP da kupiš kuću npr. 

:-)

  • +1 1
Link to comment
Quote

Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice

 

Zatekla vas je koverta i u prvi mah ne verujete šta čitate. Bez panike, uz sporazumno priznanje krivice ne plaćate nikakvu kaznu.

 

U proteklih nekoliko meseci na adresu naše redakcije stigla su pitanja čitalaca u vezi Predloga za zaključenje sporazuma o priznanju prekršaja koji potpisuje Narodna Banka Srbije, a povodom prekršajnih postupaka koji su pokrenuti protiv fizičkih lica koja su u proteklih nekoliko godina vršila kupovinu kredita za korišćenje CarGo aplikacije putem servisa PayPal.

 

Na osnovu podataka do kojih je došao NBS tj. Sektor za devizne poslove i kreditne odnose sa inostranstvom, uočeno je da su fizička lica izvršene usluge prevoza u Republici Srbiji plaćali u devizama, suprotno članu 34. stav 1. Zakona o deviznom poslovanju. Drugim rečima, kada ste putem PayPala vršili dopunu kredita za vožnju, prekršili ste zakon jer ste transakciju izvršili u devizama sa domaćom kompanijom CarGo Technologies doo.

Mnogo je pitanja koja se vezuju za novonastalu situaciju, pa ćemo u ovom tekstu probati da odgovorimo na neka od njih. Ukoliko vas zanima kako izgleda gorepomenuti predlog i šta zapravo stiže ljudima na adresu, kliknite OVDE kako biste pregledali skenirani dokument.

 

Priznajte krivicu i ne plaćate kaznu

 

Iako su rešenjem koje se ovih dana šalje na adrese korisnika koji su načinili prekršaj predviđene kazne od 5.000 do 150.000 dinara, bitno je napomenuti da je čitav slučaj blagonaklon prema korisnicima jer se uz opomenu šalje i Sporazum o priznanju krivice koji je dovoljno potpisati kako bi se izbegla novčana kazna.

Narodna Banka Srbije u ovom je slučaju zauzela, prema našem mišljenju, ispravan i fer stav jer je mali broj korisnika znao da je u prekršaju. Uostalom, to i sama NBS navodi u rešenju koje šalje građanima Srbije.

 

Olakšavajuća okolnost, pretpostavljamo, jeste i to što 2016. godine tržište e-novca nije bilo toliko razvijeno kao što je danas, stoga nikako ne bi bilo fer kazniti ljude za iznose koji isto tako nisu bili veliki.

 

Ako nema kazne, zašto se NBS uopšte bavi ovim slučajevima?

 

S druge strane, postavlja se pitanje ako nema naplate prekršaja, što se jedna državna institucija sada bavi ovim prekršajima? Ukoliko se držimo striktno zakona, prekršaj je i te kako učinjen, te je jedini logičan odgovor taj da NBS na ovaj način želi da opomene korisnike i skrene još jednom pažnju na činjenicu da plaćanje devizama pravnim licima (rezidentima) na teritoriji Srbije nije dozvoljeno.

 

Guberinić: Niko nije svesno išao u prekršaj

U nadi da rasvetlimo situaciju sa strane kompanije CarGo, osnivač i direktor Vuk Guberinić izjavio je za Netokraciju:

Svesni smo da državni organi vrše provere i drago nam je da je Narodna Banka Srbije zauzela stav da ne kažnjava korisnike iz Srbije, već ih samo opominje. Verujem da niko u tom trenutku nije išao svesno u prekršaj, već su svi išli u susret napretku, željni promena i inovacija. Kasnije su se otvorili domaći procesori plaćanja sa kojima smo krenuli da sarađujemo, a drago nam je da vidimo da je digitalizacija u proteklim godinama na vrhu prioriteta kako Vlade, tako i Republike Srbije.

Guberinić je zaključio da kompanija CarGo tad, kao ni sad, nije mogla da bude upućena u to ko je od korisnika rezident Srbije ili bilo koje druge zemlje, te da ova ride sharing aplikacija nije jedina koju su ljudi plaćali preko servisa PayPal koji je pre 5 godina bio jedan od najzastupljenijh procesora plaćanja u Srbiji.

 

Link to comment

 

33 minutes ago, ragasto said:

Guberinić: Niko nije svesno išao u prekršaj

U nadi da rasvetlimo situaciju sa strane kompanije CarGo, osnivač i direktor Vuk Guberinić izjavio je za Netokraciju:

Svesni smo da državni organi vrše provere i drago nam je da je Narodna Banka Srbije zauzela stav da ne kažnjava korisnike iz Srbije, već ih samo opominje. Verujem da niko u tom trenutku nije išao svesno u prekršaj, već su svi išli u susret napretku, željni promena i inovacija. Kasnije su se otvorili domaći procesori plaćanja sa kojima smo krenuli da sarađujemo, a drago nam je da vidimo da je digitalizacija u proteklim godinama na vrhu prioriteta kako Vlade, tako i Republike Srbije.

Guberinić je zaključio da kompanija CarGo tad, kao ni sad, nije mogla da bude upućena u to ko je od korisnika rezident Srbije ili bilo koje druge zemlje, te da ova ride sharing aplikacija nije jedina koju su ljudi plaćali preko servisa PayPal koji je pre 5 godina bio jedan od najzastupljenijh procesora plaćanja u Srbiji.

:puke:

Врло сам задовољан што се не возим помоћу иновативне и промена жељне апликације за рајд шеринг-

Link to comment

Pa eto...ja sam ih izbegavao dok je postojao pokojni Cameo prvenstveno zato što jw moglo da se plaća gotovinom. Posle je o njima isplivalo svašta i drago mi je što im nisam dao ni dinara. Sad ne znam ko bi mi bio prvi izbor kada bi mi zatrebao taksi

Link to comment
31 minutes ago, Hamlet Strašni said:

 

:puke:

Врло сам задовољан што се не возим помоћу иновативне и промена жељне апликације за рајд шеринг-

Buhaha, voziš taksi po Srbiji i ne znaš da li se u nejmu voze ljudi koji žive u Srbiiji. Njih treba da odrape samo tako, kao da on nema stručne ljude u firmi, a za građane je ok da se upozore, evo gore ni @Singernije znao, a opet treba nekako znati da se u ovoj zemlji (uglavnom) plaća dinarima. 

Edited by čekmeže
Link to comment

zar nije sad i pricha da glovo naplacuje u evrima svuda gde je kartica vezana i za dinare i za evre, a da onaj koji placa chak ni ne zna? sve uredno drzavljani na teritoriji republike :unsure:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

zar nije sad i pricha da glovo naplacuje u evrima svuda gde je kartica vezana i za dinare i za evre, a da onaj koji placa chak ni ne zna? sve uredno drzavljani na teritoriji republike :unsure:

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

To ne bi trebalo da se desi, jedino možda ako je podešeno da kartica vidi njihov čitač kao da je u inostranstvu, što su već mutne vode.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...