Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

nije sve u zabranama, nešto je i u duhu vremena koji donosi drugačije poglede na ono što je nužno i ono bez čega se može.

thnk cigarete u USA, ili brate meso na srpskom selu pre ere hladnjača i masovne distribucije.

 

Slažem se generalno ali upravo su cigarete poražene zakonskim zabranama i sudskim procesima. Pri tome su cigarete ipak malo manje osetljiva kategorija od hrane.

 

Hoću da kažem, ne radi se samo o mesu. Čovečanstvo treba da shvati i neke stvari u vezi Belog trojstva (šećer, brašno, so) ali ovde pričamo o kompletnom reinženjeringu ishrane ljudske vrste. Ja ozbiljno mislim da se takav reinženjering ne može ni zamisliti a kamoli sprovesti u delo bez podloge koju će činiti kompletan reinženjering društvenih uređenja na svetu. Drugim rečima, sa cigaretama smo mogli da se izborimo u okviru postojećeg sistema ali da izađemo na kraj sa mesom i šećerom trebaće nam kraj sveta kakav poznajemo.

Link to comment

^^ 

 

khm, živeli skoro 5 godina u togou :fantom:

Pa onda znas na sta mislim, Ovde su skoro iskrcili ooogromna prostranstva na severu gde ponekad i padne kisa i poceli da gaje sve i svasta. Prvo smo imali zut paradajz, pa zelen a sad konacno i crven! Ko zna, mozda uskoro dobije i ukus.

Salu na stranu, umesto prostora koji je podrzavao par stotina divljih zivotinja sada imas nepregledne njive kukuruza, psenice i raznih povrcki. Mozda je nekom zao sto je broj slonova pao sa 165 000 na 164 500 ali eto jbg, prehranice se par stotina hiljada ljudi, ne da je bitno.

 

uvesti bonove za kupovinu mesa, npr do 10kg mesečno po četvoročlanoj porodici, kao što smo imali bonove za gorivo

 

- inače potreba za kontrolom populacije divljih životinja neće prestati čak i da svi krenemo da pasemo travu, čovek je narušio eko sistem jer ne želi da deli životni prostor sa vukovima i lisicama npr, da bi bez kontrole mogao explodirati broj preživara, pa bi onda slatke male zeke i bambiji obrstili žitarice za ljudsku potrošnju da bi to ličilo na biblijske pošasti

 

Covek je narusio ekosistem koliko ga narusavaju i razne divlje zivotinje. Ako je neprirodno sto covek prema sebi pravi domace zivotinje, koliko je prirodno sto to rade divlje zveri sa biljojedima? Da nema chite, springboksi bi izgledali kao "springboksi", imali 200 kila i po ceo dan se tukli oko zenki il i zabave.

 

Gde to čovek preživljava bez mesa. Misliš na siromašne ljude koji nemaju para da kupe meso ili na neke cele narode/ kulture? Ozbiljno pitam.

Moja koleginica induskinja je iz nekog plemena/naroda (ne znam kako bih to nazvao) gde su svi vegetarijanci odavnina. Izgleda zdravo i pravo. E sad, oni sigurno mnogo bolje znaju od nasih novopecenih vegetarijanaca sta treba jesti da se nadomesti ono sto gubis nejedenjem mesa.

Link to comment

Gde to čovek preživljava bez mesa. Misliš na siromašne ljude koji nemaju para da kupe meso ili na neke cele narode/ kulture? Ozbiljno pitam.

 

to i jeste problem, sto se meso percipira kao hrana bogatasa vec vekovima, tj. bogat si covek ako mozes da jedes meso svaki dan... prosto, 'klasno napredovanje' je preraslo u 'zivotnu potrebu'

Link to comment

@beowl

pa to ne mora da obavezno bude loše. a i ako nastavimo ovako, takođe ćemo veoma brzo doći do kraja sveta kakvog poznajemo. ovakav način proizvodnje mesa nije održiv.

mislim, ja nemam ništa protiv čak ni zakonskih zabrana, ako one imaju za cilj da unaprede i poboljšaju život na celom svetu. ne vidim zašto je loše zabraniti štetne prakse koje uništavaju svet oko sebe. 

Link to comment

i ja sam pesimista.

Arapske metropole. Meso je u Egiptu zajeban luksuz za siromašne ljude. Jedu se žitarice, povrće, mlečni proizvodi, a meso je povremeni delikates, za neke i nedostižni san.

 

Ajde da podignemo ovo na globalni nivo i izbacimo meso iz priče.

 

Treba nam prostor da gajimo žitarice, voće i povrće. Treba nam sveža voda da ih zalivamo i to nakon što smislimo kako ćemo svi da imamo pristup pijaćoj vodi u budućnosti i da li ćemo uopšte svi da ga imamo ili će ga imati Nestle i Coca-Cola pa kako oni dalje raspodele.

 

Trebaju nam krave da izmuzemo mleko za soon-to-be 10 milijardi ljudi. Ta količina će svakako da dođe sa starinskih farmi. A, da, preći ćemo svi na sojino mleko, samo treba nam mesta da zasadimo svu tu soju i voda da je zalivamo.

 

Meso je samo deo problema koji ne možemo da rešimo bilo kakvom regresijom. Potrebno nam je nešto inovativnije od povratka korenima.

Edited by beowl
Link to comment

Slažem se generalno ali upravo su cigarete poražene zakonskim zabranama i sudskim procesima. Pri tome su cigarete ipak malo manje osetljiva kategorija od hrane.

 

Hoću da kažem, ne radi se samo o mesu. Čovečanstvo treba da shvati i neke stvari u vezi Belog trojstva (šećer, brašno, so) ali ovde pričamo o kompletnom reinženjeringu ishrane ljudske vrste. Ja ozbiljno mislim da se takav reinženjering ne može ni zamisliti a kamoli sprovesti u delo bez podloge koju će činiti kompletan reinženjering društvenih uređenja na svetu. Drugim rečima, sa cigaretama smo mogli da se izborimo u okviru postojećeg sistema ali da izađemo na kraj sa mesom i šećerom trebaće nam kraj sveta kakav poznajemo.

 

Nevezano za ovo oko humanosti jedenja mesa, to se mora uraditi. Dozvolili smo biznisu da kreira ishranu ljudi i naravno da to ne moze da se zavrsi dobro. U interesu biznisa je da covek jede sto vise i sto skuplje. Nekada su majke/zene kuvale pa se makar kuci znao red, sada ni toga nema. 

 

Drzave ce morati da ulete sa regulativama, mozda i sa obaveznim zdravim obrocima u firmama i sta ti ja znam vec. Sa druge strane tog healthy spektra dobre su inicijative gde ti zdravstveno osiguranje manje kosta ako ides u teretanu ili na neki sport itd... 

Link to comment

ali uzgoj mesa troši mnogo više prostora, biljaka i vode nego što to čini proizvodnja povrća i žitarica. 

Edited by belch
Link to comment

čitala sam knjigu "12 mitova o gladi u svetu" (našla u biblioteci, na polici "sociologija") i ona počinje podatkom da se u svetu proizvede toliko hrane, da svaki čovek, žena i dete (svi ljudi na svetu) mogu da pojedu 3000 kalorija dnevno.
ali ogroman procenat tih kalorija se nalazi u hrani koja se daje životinjama za proizvodnju mesa, koje na kraju jede samo 20% populacije.

Link to comment

ма јасно је то, само ми титра живце када почну приче о грозним ловцима од стране људи који не виде никакав проблем са кфц-ом нпр.

 

zašto? Ne smemo da uznemiravamo grozne lovce u njihovom nastranom hobiju, sve dok jedemo meso? Nigđe veze

Link to comment

Nevezano za ovo oko humanosti jedenja mesa, to se mora uraditi. Dozvolili smo biznisu da kreira ishranu ljudi i naravno da to ne moze da se zavrsi dobro. U interesu biznisa je da covek jede sto vise i sto skuplje. Nekada su majke/zene kuvale pa se makar kuci znao red, sada ni toga nema. 

 

Drzave ce morati da ulete sa regulativama, mozda i sa obaveznim zdravim obrocima u firmama i sta ti ja znam vec. Sa druge strane tog healthy spektra dobre su inicijative gde ti zdravstveno osiguranje manje kosta ako ides u teretanu ili na neki sport itd...

 

ima negde u Rusiji besplatan gradski prevoz ako uradiš deset čučnjeva pred kamerom :lol:

Link to comment

@beowl

pa to ne mora da obavezno bude loše. a i ako nastavimo ovako, takođe ćemo veoma brzo doći do kraja sveta kakvog poznajemo. ovakav način proizvodnje mesa nije održiv.

mislim, ja nemam ništa protiv čak ni zakonskih zabrana, ako one imaju za cilj da unaprede i poboljšaju život na celom svetu. ne vidim zašto je loše zabraniti štetne prakse koje uništavaju svet oko sebe. 

 

Nije loše per se. Ja samo kažem da ovde pričamo o zabranama koje, da bi funkcionisale, iziskuju temeljne promene društvenog uređenja koje danas imamo. Jer upravo to i takvo uređenje stvara okvir za masovno uništavanje sveta oko nas.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...