Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

za mnoge struke inženjeri se obrazuju posle fakulteta

Baš sam slično hteo da napišem...

 

I onaj ko ode sa tim dodatnim obrazovanjem, mnogo lakše nalazi posao/ima bolju startnu poziciju...

 

Klot inženjeri će sve manje trebati zapadu...

Link to comment

pa ok, ali to onda tek nema veze sa (formalnim) obrazovanjem :D

 

Može da ima veze, npr. školujemo inženjere kao da postoji odgovarajuća, preko potrebna proizvodnja (a ne postoji).

Link to comment

pa ništa onda dajte da školujemo nešto drugo, ne znam doduše koliko će tek to biti isplativo. ili da ne školujemo nikoga, a i ovako smo zemlja sa najmanjim procentom fakultetski obrazovanih u evropi ili jedna od. da li je predlog da ne postoji studiranje na budžetu? mislim, ne shvatam ideju

Edited by MancMellow
Link to comment

pa ništa onda dajte da školujemo nešto drugo, ne znam doduše koliko će tek to biti isplativo. ili da ne školujemo nikoga, a i ovako smo zemlja sa najmanjim procentom fakultetski obrazovanih u evropi ili jedna od. da li je predlog da ne postoji studiranje na budžetu? mislim, ne shvatam ideju

 

pa da veliki magovi društvenog planiranja osmisle koliko nam tačno za 5 godina treba anesteziologa, statičara, inženjera drumskog transporta i pedagoga, +-20 studenta čisto fleksibilnosti radi, i da samo najtalentovaniji i sa najboljim uspehom u školama upišu fakultete, i da kada završe fakultete dobiju nanogvicu dok ne odrade svojih 10 godina obaveznog radnog staža u srbijici.

 

tako bi se napravile velike u budžetu za prosvetu, jer naše usko i primitivno shvatanje protoka novca u prirodi ne može da podnese dosadašnje arčenje novca!

Link to comment

pa ništa onda dajte da školujemo nešto drugo, ne znam doduše koliko će tek to biti isplativo. ili da ne školujemo nikoga, a i ovako smo zemlja sa najmanjim procentom fakultetski obrazovanih u evropi ili jedna od. da li je predlog da ne postoji studiranje na budžetu? mislim, ne shvatam ideju

Ne znam da li repliciraš i meni, ja samo kažem da će naši kadrovi imati problem da odu, i kada završe formalno školovanje...

 

Ja inače mislim, da ako je moguće treba što više ljudi da upisuje faks i da ga završva o trošku budžeta, pa makar posle i ne radili u struci...

Link to comment

Ne znam da li repliciraš i meni, ja samo kažem da će naši kadrovi imati problem da odu, i kada završe formalno školovanje...

 

Ja inače mislim, da ako je moguće treba što više ljudi da upisuje faks i da ga završva o trošku budžeta, pa makar posle i ne radili u struci...

 

ovo gore - ma to ok, ne pricamo o tome

 

ovo drugo se slazem. mislim, ako i ne "sto vise", a ono poslednje sto nam treba je "sto manje"

Edited by MancMellow
Link to comment

pa da veliki magovi društvenog planiranja osmisle koliko nam tačno za 5 godina treba anesteziologa, statičara, inženjera drumskog transporta i pedagoga, +-20 studenta čisto fleksibilnosti radi, i da samo najtalentovaniji i sa najboljim uspehom u školama upišu fakultete, i da kada završe fakultete dobiju nanogvicu dok ne odrade svojih 10 godina obaveznog radnog staža u srbijici.

 

tako bi se napravile velike u budžetu za prosvetu, jer naše usko i primitivno shvatanje protoka novca u prirodi ne može da podnese dosadašnje arčenje novca!

 

:D

 

seriously now, ako nesto uopste moze da nas izvadi iz ove tame, to je onda knjiga. i, realno, ovo ne bi trebalo naglasavati bar pametnim i obrazovaim ljudima

Link to comment

 

 

seriously now, ako nesto uopste moze da nas izvadi iz ove tame, to je onda knjiga. i, realno, ovo ne bi trebalo naglasavati bar pametnim i obrazovaim ljudima

 

Ma naravno. Ali ta priča ,,što ih školujemo kada nemamo gde da ih zaposlimo" nije potpuno promašena i ima bitno naravoučenije.

 

Kod nas se često ,,potreba za investiranjem u obrazovanje" (koje doduše nikada ne dođe u potrebnom obimu, al ajd, trtlja se) pojavljuje kao neki magični lek, sad ćemo da iškolujemo X hiljada fakultetski obrazovanih i eto napravićemo kvantni skok u privredi...pa ovaj, nećemo, jer trenutno našu privredu ne guši manjak kadrova (OK određene sektore sigurno, ali ne u globalu i u proseku) već neke druge stvari, daleko bazičnije. Dakle to je još jedan u nizu tretman simptoma umesto uzroka, kao Dinkićeve subvencije i vučenje stranih investitora za rukav da dođu (na stranu to što bi bilo bolje da su sve pare slupane u te subvencije bukvalno na bilo koji način ubačene u obrazovni sistem, all other things remaining the same).

 

Naravno to ne znači da je zaključak da treba zatvarati fakultete čiji svršeni diplomci ne mogu odmah da nađu posao, već da prvo i osnovno treba raditi na rešavanju tih bazičnih stvari koje koče privredni rast i razvoj. Lako ćemo posle doći do problema s manjkom kadrova, bože zdravlje, ako to rešimo.

Link to comment

godišnje doznake u srbiju na nivou od oko 2,5 milijarde evra, to je recimo 20 godišnjih budžeta za osnovne nauke.

 

dakle ćao zdravo, isplatilo se to sve laganeze.

 

To je vrlo glupa logika.

 

Koji je oportunitetni trosak ulaganja u te kadrove koji su otisli u inostranstvo pa sada placaju doznake?

Mozda bi ti ljudi ovde imali posla, ono manji porezi, manji javni rashodi, i tako to, pa bi se vise para u Srbiji obrtalo. Ili bolje uposlene pare.

 

 

+ demografski i dugorocni problem odlaska produktivnog stanovnistva 

 

+ 2.5 mlrd. nije cist marginalni dobitak. Neki od tih bi i ovde imali posao pa ne bi u ekonomiji ostalo 10-20% plate vec malkice vise. 

 

+  koliki su troskovi obrazovanja tih sto su otisli? Zajebi budzet nauke, to nije reper ni za sta.

 

 

 

Mislim, samo pogledaj logiku ideje "ekonomski je odlicno da se drzavni budzet koristi za obrazovanje ljudi koji ce emiogrirati" i odmah je jasno da tu nesto ne stima.

Link to comment

Fina tabela ovde, strana 5.

http://www.migrationdevelopment.org/fileadmin/data/resources/general/research_papers/Thematic_Study_4_01.pdf

 


 

+ jedan od bullet pointsa

 

The net economic effect of migration depends on the context and is not well understood. Despite the best efforts of economists and others working in this area, there are no accurate models for estimating or predicting the net economic benefit of international migration on either sending or receiving countries. For sending countries, the net impact will depend to a great deal on the balance between temporary versus permanent migration, the balance between high-skill versus low-skill migration, the particular sectors and labour markets affected by emigration, the scale of remittances and so on.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...