Jump to content
IGNORED

Zasto je problem jak franak ?


brusli

Recommended Posts

Evo jedno laicko pitanje, zasto Svajcarcima predstavlja problem da obore franak, tj da ga neograniceno stampaju i da garantuju odnos E/CHF 1,2 ?

 

Kao imace gomilu dolara i evra , sa kojima ne znaju sta ce ???

Pa recimo da pokupuju rudnike, naftna nalazista, Microsoft, BMW...., da Svajcarska drzava postane vlasnik, i sta je tu problem ?

 

I tako da kupuju dok god im dolaze evrici i $...

 

Link to comment

nije im problem da to urade, tj. da vrate "cap", to jest vezanost za evro, ali smatraju da nemaju potrebe da rizikuju inflaciju zbog sumnjve dobiti.

iz našeg ugla, CHF raste, ali to je relativna stvar jer je, na primer, CHF u 2014. lepo pao u odnosu na rupiju i dolar, a trgovina sa Indijom i SAD čini petinu švajcarskog izvoza. ima još takvih primera. jednostavno, procenili su da im se više isplati da liberalizuju kurs i da je to manje opasno od šlepanja uz nestabilni evro.

Link to comment

Trgovina sa EU je mnogo vise od tih 20% sa Indijom i USA, a liberalizacijom rizikuju deflaciju (u odnosu na E), a to je po recima ekonomista mnogo gore nego inflacija. Takodje rizikuju unistenje proizvodnje i deficit...

 

Nego, pitanje se odnosi na objasnjenje koje se uglavnom moze naci po medijima i internetu, da im je glavni problem sto ne znaju sta ce sa tolikim devizama, pa otuda i moje pitanje. Tj vise cudjenje zasto je to problem.

 

Slicno pitanje je i za Kineske devizne rezerve, kao pukose jadni ne znaju sta ce sa tolikim $... Pa nek kupe rudnike, firme po svetu, jel toliki problem spiskati pare ???

Link to comment

mnoge eu firme imaju sedišta u švajcarskoj, proizvodni pogogon su tu i tamo, ali profit je u švajcarskoj, zato što se pogoni po nemačkama i slično drže samo kao troškovni centri

Link to comment

mnoge eu firme imaju sedišta u švajcarskoj, proizvodni pogogon su tu i tamo, ali profit je u švajcarskoj, zato što se pogoni po nemačkama i slično drže samo kao troškovni centri

 

Nisam ovo baš razumela. Hoćeš reći da im je trgovina sa EU "fiktivna" (delom), tj da nemačke firme drže headquarters u Švajcarskoj pa izgleda kao da švajcarska privreda razmenjuje to sa nemačkom, a u stvari tamo je "samo" kasica prasica, a firma proizvodi i prodaje u EU zemljama?

Edited by Dagmar
Link to comment

Nisam ovo baš razumela. Hoćeš reći da im je trgovina sa EU "fiktivna" (delom), tj da nemačke firme drže headquarters u Švajcarskoj pa izgleda kao da švajcarska privreda razmenjuje to sa nemačkom, a u stvari tamo je "samo" kasica prasica, a firma proizvodi i prodaje u EU zemljama?

 

nije fiktivna, praktično se izvede tako da svi proizvodni pogoni posluju sa nulom, dok se profit akumulira u švajcarskom delu koji je odgovoran za prodaju, čime se porez locira u švajcarskoj, što je povoljnije za samu firmu nego da je u nemačkoj , npr

 

u scenariju koji sam gledao iz prve ruke, švajcarska je na taj način , kroz jednu jedinu firmu, imala uvoz od nekih 4 milijarde koji je istog trena išao u izvoz od nekih 4,6 milijardi

 

paralelno sam gledao kako to izvode sa desetinama drugih firmi, ali tamo nisam znao kako izgleda situacija iznutra

Link to comment

nije fiktivna, praktično se izvede tako da svi proizvodni pogoni posluju sa nulom, dok se profit akumulira u švajcarskom delu koji je odgovoran za prodaju, čime se porez locira u švajcarskoj, što je povoljnije za samu firmu nego da je u nemačkoj , npr

 

u scenariju koji sam gledao iz prve ruke, švajcarska je na taj način , kroz jednu jedinu firmu, imala uvoz od nekih 4 milijarde koji je istog trena išao u izvoz od nekih 4,6 milijardi

 

paralelno sam gledao kako to izvode sa desetinama drugih firmi, ali tamo nisam znao kako izgleda situacija iznutra

 

Jel i oni registruju u Zugu? :lolol:  Ma nisam se dobro izrazila, otprilike sam i mislila da su prosto finansije izmestili da zadrže profit. Ne znam što dopuštaju to Nemci, ali ok, ja se ne razumem u finansije.

Link to comment

Pa ne žele da ih spiskaju, žele da kupe nešto smisleno, a verovatno da dobri rudnici nisu baš uvek na prodaju...

Ajd da uzmemo da rudnici nisu na prodaju, sto lepo ne odu na berzu i pokupuju deonice najboljih kompanija ?

Bolje i to nego kao Kinezi da nagomilaju 3 triliona $ (ove brojke vec postaju besmislene)...

Link to comment

nije fiktivna, praktično se izvede tako da svi proizvodni pogoni posluju sa nulom, dok se profit akumulira u švajcarskom delu koji je odgovoran za prodaju, čime se porez locira u švajcarskoj, što je povoljnije za samu firmu nego da je u nemačkoj , npr

 

u scenariju koji sam gledao iz prve ruke, švajcarska je na taj način , kroz jednu jedinu firmu, imala uvoz od nekih 4 milijarde koji je istog trena išao u izvoz od nekih 4,6 milijardi

 

paralelno sam gledao kako to izvode sa desetinama drugih firmi, ali tamo nisam znao kako izgleda situacija iznutra

 

Koliko sam razumeo, pa bas zbog ovoga im i odgovara da se vezu za E a ne da im valuta leti u nebo..

 

Takodje opet nisam dobio odgovor sta je problem da neograniceno brane kurs, tj daju CHF za E i $, i gomilaju devize, kad za te devize mogu da pokupuju sve najbolje svetske firme (koje su na prodaju, a valjda slobodno trziste znaci da je sve na prodaju) ?

Link to comment

Ajd da uzmemo da rudnici nisu na prodaju, sto lepo ne odu na berzu i pokupuju deonice najboljih kompanija ?

Bolje i to nego kao Kinezi da nagomilaju 3 triliona $ (ove brojke vec postaju besmislene)...

 

Pa možda su pokupovali pa im opet preteklo (jadni :( )

Link to comment

Koliko sam razumeo, pa bas zbog ovoga im i odgovara da se vezu za E a ne da im valuta leti u nebo..

 

Takodje opet nisam dobio odgovor sta je problem da neograniceno brane kurs, tj daju CHF za E i $, i gomilaju devize, kad za te devize mogu da pokupuju sve najbolje svetske firme (koje su na prodaju, a valjda slobodno trziste znaci da je sve na prodaju) ?

 

Ne kažem u postu da imam odgovor, samo sam dodao deo slagalice, pa neka neko pametniji smisli, ja njih ne razumem.

Link to comment

 

 

Takodje opet nisam dobio odgovor sta je problem da neograniceno brane kurs, tj daju CHF za E i $, i gomilaju devize, kad za te devize mogu da pokupuju sve najbolje svetske firme (koje su na prodaju, a valjda slobodno trziste znaci da je sve na prodaju) ?

Centralne banke se generalno ne bave kupovinom akcija i rudnika. CB bi morala te pare da pozajmi nekom (vladi, kantonima, privatnim bankama) ali i to se u principu ne radi tako.

 

Takođe, nije baš sve na prodaju svakome. Kinezi su tako pokušali da iskoriste svoje ogromne rezerve po Americi da kupuju svašta, pa su često bili blokirani kao iz bezbednosnih razloga.

 

Takođe, velika je razlika između toga kada devize gomilaš putem trgovinskog suficita (Kina) i odbranom kursa (Švajcarska).

Link to comment

Centralne banke se generalno ne bave kupovinom akcija i rudnika. CB bi morala te pare da pozajmi nekom (vladi, kantonima, privatnim bankama) ali i to se u principu ne radi tako.

 

Takođe, nije baš sve na prodaju svakome. Kinezi su tako pokušali da iskoriste svoje ogromne rezerve po Americi da kupuju svašta, pa su često bili blokirani kao iz bezbednosnih razloga.

 

Takođe, velika je razlika između toga kada devize gomilaš putem trgovinskog suficita (Kina) i odbranom kursa (Švajcarska).

 

Dobro, nek pozajmi vladi ili bankama pa nek oni kupuju npr akcije ili da ulazu u fondove, ili u nekretnine ili u Beograd na vodi...

Nemoguce da ne mogu da potrose pare...

A ako vlada ili banke nemaju da vrate za par godina (mada to je malo verovatno) nek im otpise dugove, ionako su im ovi evrici i $ dosli za dzabe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...