Jump to content
IGNORED

grobljanski običaji


Аврам Гојић

Recommended Posts

nisam još video ždranje na groblju, bilo je tu i tamo nošenja koječega prilagođenog tako da se ispoštuje "protokol"

 

u nekim seoskim varijantama sam video da se ljudi đoraju paketićima koječega na groblju

 

vazda preterivanje, valjda je bitna drama

Bogami se ždere, i to dok se burag ne napuni.

 

Pokrije se grobno mesto, ono veliko, seosko, lanenim stoljnjakom, i tu se stave žito, činije sa mesom/ribom, parčad hleba, kolači, crni i žuti sok, gajba piva, vino, obavezna rakija. Poseda se unaokolo, i jede iz kartonskih tanjira, a mlađi svet je zadužen da nudi ljude pićem. U nekim delovima Šumadije ovo je svakodnevica na svim grobljima.

 

Najbliža porodica ne može da ode dok se ne udalji i poslednji posetilac.

Edited by Грешни Василије
Link to comment
  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • levi

    9

  • Аврам Гојић

    9

  • Weenie Pooh

    9

  • MayDay

    9

Bogami se ždere, i to dok se burag ne napuni.

 

Pokrije se grobno mesto, ono veliko, seosko, lanenim stoljnjakom, i tu se stave žito, činije sa mesom/ribom, parčad hleba, kolači, crni i žuti sok, gajba piva, vino, obavezna rakija. Poseda se unaokolo, i jede iz kartonskih tanjira, a mlađi svet je zadužen da nudi ljude pićem. U nekim delovima Šumadije ovo je svakodnevica na svim grobljima.

 

Najbliža porodica ne može da ode dok se ne udalji i poslednji posetilac.

 

bio sam previše po raznim sahranama, pomenima i slično - što šumadija, što vlaška, što beogradska

 

skoro svuda sam video promene tokom godina, žito je sve češće u obliku kuglica, da se ne koriste kašičice

 

na grobu bi ostavljali simbolično, a ždranje se obavlja u obližnjoj sali za parastose i slično

 

ne kažem da nema ždranja, ali moj poprilično veliki uzorak mi govori da ono vremenom menja oblik koji je imalo ranije

 

ima još uvek i jela i darivanja (na jednoj vlaškoj sahrani me obukoše skoro celog), ali ništa od toga nije kao pre

 

(da ne pomisli neko da se borim za jela po grobljima, ni slučajno, uvek se potrudim da zbrišem što pre, samo mislim da se običaji polako menjaju, i neka ih u tom tempu, ne mislim da ikome mogu realno da smetaju - možda smaraju, e pa jbg)

Link to comment

+1

 

Meni je kao klincu bilo odvratno tih par put kad su me vodili, čim vidim da nose korpe pune kolača i mesa i pića dođe mi da se vratim kući. Posle sam odjebao celu širu familiju pa me kao odraslog više i ne zovu, ne znam da li još žderu sa mrtvima.

 

I naravno da su prazne priče o zakonskim zabranama, teško je ljude prisiliti da menjaju idiotske običaje... ali meni je sasvim OK da se napiše tekst u kom se to ismeva; optimistički gledano, generacija-dve takvog delovanja i možda to više ne bude društveno prihvatljivo.

 

Mada ako je ovde akcenat bio na cigančićima koji dođu da pokupe ostatke hrane, onda jeste malo konfuzno.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ja sam bila na tri, četiri sahrane gde se jelo i pilo i ja sam i jela i pila. Uopšte mi nije gadno bilo.

Moji prijatelji malogradjani su me dvaput slikali. Ja ne vidim ništa loše u tome da sa ožalošćenima podelimo obrok tu gde se dešava najtužniji momenat prilikom opraštanja od nekog bliskog, a to je kada se sanduk spušta u rupu i kad na tvoje oči survavaju zemlju preko njega. Ako nešto treba da se menja, onda je to da se to ukopavanje uradi nekako suptilnije.

Link to comment

Kači slike na twitter or it didn't happen.

 

Kako dovodiš podeljenje obroka ždranje u vezu sa opraštanjem od nekog bliskog meni nije jasno. Osim ako stave nešto u hranu, neće taj čin da izazove nikakvu zajedničku emociju, nikako da pojača empatiju. Sećam se i da je bila neka fora da kao, taj što poslužuje treba da doda tom što jede/pije direktno preko groba jer... ne znam šta, valja se™. 

 

Meni je sasvim OK da na groblju istolerišem obredne gluposti svih vrsta sve dok se ne zahteva da u njima aktivno učestvujem. Ždranje IMHO prelazi granicu podnošljivosti.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Mislim unošenje hrane i jeste zabranjeno nekim komunalnim propisom, barem u Bg. Ako još uvek nije, treba da bude.  Pogotovo ostavljanje hrane na grobu da truli, razvlače ga vrane itd

Postoje restorani za parastose na većim grobljima, za one koji su doputovali za tu priliku i to je to

Link to comment

Kod mene u kraju se i jede i pije na groblju. Od svega sto ima se odlomi parce i stavi pokojniku na tanjir, pa onda ostali krecu sa posluzivanjem.

 

Najsladje je to sto se pojede na groblju i svima se tad otvori apetit, samo je glupo to reci glasno u takvom trenutku.

Link to comment

Možda nekad. Nisam video nikog ispod 65 kome sve to nije ogavno. sam običaj, kao i svaki na silu uzet zalogaj na groblju. Ilovača, nema druge. Ili komulana policija da dežura, da bude neka korist i od njih

Edited by levi
Link to comment

Možda nekad. Nisam video nikog ispod 65 kome sve to nije ogavno. sam običaj, kao i svaki na silu uzet zalogaj na groblju. Ilovača, nema druge. Ili komulana policija da dežura, da bude neka korist i od njih

pa da, a kad napuniš 65 tvoje mišljenje odjednom postaje irelevantno i staješ u red za ilovaču.

Link to comment

+1

 Mada ako je ovde akcenat bio na cigančićima koji dođu da pokupe ostatke hrane, onda jeste malo konfuzno.

Hvala dobrom Alahu. Pa o tome je reč.

 

Inače za mene postoji ogromna razlika izmedju ismevanja i poziva da se nešto zabrani jer ti se ne svidja.

Link to comment

pa da, a kad napuniš 65 tvoje mišljenje odjednom postaje irelevantno i staješ u red za ilovaču.

 

Nije samo moje mišljenje, malo samo kao društvo pomerili napre, ipak. Današnji 65-godišnjaci nisu toliko zatucani kao nekad

Link to comment

Ne vredi, Vini, zaista ne vidim kako da ovo relate do tebe. Možda i ne moramo da se složimo oko ovog pitanja.

Ja Vinija skroz razumem jbg. Na groblju je 40 stepeni, i neka osoba koju prvi put vidiš te tera da jedeš pohovanog šarana iz ribnjaka, stavljenog u četvrt leba, a ako odbiješ, ispašćeš ne znam ni ja šta.

 

A u stvari i nećeš, možeš odbiti šta god hoćeš na selu, najgore što može da to se desi je da te proglase za osobenjaka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...