Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

2 hours ago, ivy said:

jel za seme papricice dovolno izvaditi semenke od neke papricice,osusiti ih i ostaviti za prolece?

hoce to tako proklijati,narasti,roditi?

da , uz par preduslova :

- seme/papricica mora biti zrela

- dobro osusi seme

- cuvaj ga u papirnoj vrecici

- ne ocekuj da bas svako nikne, sve preko 70% je super

Link to comment
  • 2 months later...

Pokusao ja sa papricicama prosle sezone i prilicno dobro je sve bilo. Sadio sam halapenjo i serano, a drug tabasko, lemon drop i jos neke bezveze, pa smo razmjenjivali utiske i skovilali u kafani pola godine. Sad, ove moje sam brao nekad u oktobru taman zrele i prezrele, sve uredno ljuto. Medjutim, nakon 6-10 dana pocnu gubiti ljutinu ili je uopste nema. 2-3kg halapenjo sam bacio - nisu trule vec jednostavno nisu ljute. Desavalo se da sa istog stabla poneka ne bude ljuta uopste a druge preljute, ali ovde niti jedna nema ljutinu ni u tragovima. O cemu se tu radi? Planiram sad ponovo, pa da znam sta se desava. Sadim ih u stanu, pa prebacim u plastenik nekad u aprilu, pazim na temp i sve to osnovno..

 

Takodje, koje papricice su slicne ovim nabrojanim, da nisu preljute. Serano mi najvise lezi, pa i ove male tabasko, ali nista ljuce od njih (50k skovila)

Link to comment
On 18.1.2021. at 9:54, kipo said:

Pokusao ja sa papricicama prosle sezone i prilicno dobro je sve bilo. Sadio sam halapenjo i serano, a drug tabasko, lemon drop i jos neke bezveze, pa smo razmjenjivali utiske i skovilali u kafani pola godine. Sad, ove moje sam brao nekad u oktobru taman zrele i prezrele, sve uredno ljuto. Medjutim, nakon 6-10 dana pocnu gubiti ljutinu ili je uopste nema. 2-3kg halapenjo sam bacio - nisu trule vec jednostavno nisu ljute. Desavalo se da sa istog stabla poneka ne bude ljuta uopste a druge preljute, ali ovde niti jedna nema ljutinu ni u tragovima. O cemu se tu radi? Planiram sad ponovo, pa da znam sta se desava. Sadim ih u stanu, pa prebacim u plastenik nekad u aprilu, pazim na temp i sve to osnovno..

 

Takodje, koje papricice su slicne ovim nabrojanim, da nisu preljute. Serano mi najvise lezi, pa i ove male tabasko, ali nista ljuce od njih (50k skovila)

 

Dešavalo se i meni to kod halapenja sa odsustvom ljutine, mislim da je tu u pitanju kvalitet semena. Ako ostavljaš seme, naravno neka bude od provereno ljutih. E sad, da stajanjem gube ljutinu nisam primetio, a držao sam ih i ja po 10ak dana u frižideru. Svakako, kad imaš veće količine, najbolje iseckati na kolutiće pa u teglu (turšija). Verovatno znaš da se halapenjo uglavnom koristi dok je još zelene boje, kad se pojave na njima oni mali "ispucali ožiljci". Crveni postanu ljući ali malo promene aromu. Od sličnih sorti po ljutini imaš npr. cayenne, ili nešto ljućih: thai (raznih boja), royal black, pimenta de neyde... Takođe, da bi ih brao znatno pre oktobra najbolje sejati do kraja februara (ako već imaš uslova da to obaviš u stanu). Opet, one rađaju u jesen do mraza ali ni te kasnije nisam primetio da oskudevaju ljutinom. 

  • +1 1
Link to comment

Da, primijetio sam da dok su zelene najbolje su, ali vecina ih naglo pocrveni kroz 3-4 dana, a zatim od tih crvenih pola bude potpuno bez ljutine vec sa stabla. Bile su u plasteniku, pa kontam jel moguce da im smeta previse toplo, prebrzo zrenje i sl? Sjeme za njih sam dobio neko fabricko iz Slovenije, fensi zapakovano. Uglavnom, probacu ponovo pa vidimo.

Link to comment

Nemam nikakvo iskustvo sa gajenjem u plasteniku, verovatno da zbog veće toplote brže sazrevaju (postaju crvene) ali opet, time bi trebale dobijati na ljutini. Napolju to menjanje boje ide sporije. Opet mislim da je do semena mada mi nije jasno to sa gubljenjem ljutine. Ja sam prošle godine dobio neko seme "fabričko" iz Nemačke, ljutine nigde. Sa druge strane, kupljeno ovde, od jednog ok prodavca, čini mi se malo i preljuto (za halapenjo). A i tih halapenja sad ima raznih varijanti. Svakako možeš ove sezone isprobati i još neko seme. 

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

sad sam stavila semenke papricice da klijaju,drzala sam ih preko noci u caju od kamilice,sada posejala u zemlju i planiram da ih drzim unutra na prozoru gde imaju samo svetlost ali nemaju sunce ali imaju radijator...nadam se da ce biti ok..

 

 i posejala sam persun sa kojim do sada nisam imala srece,mislim ja generalno nemam srece sa biljkama ali ajd da pokusavam pa na fazon reciprociteta sta ispadne :D

 

a dobro je da sam posejala i bosiljak i tek naknadno videla da se on seje tek april-maj  :isuse:..ali ok,imam jos semena pa cu tada ako ovo propadne

 

evo nadam se buduce papricie :D

 

IMG_20210312_104525.jpg

  • +1 6
Link to comment

Pecurko, dobro dosla u club :lolol: mozda nisi zakasnila za setvu paprike, zavisi koja je sorta  i od duzine vegetacije. Moje su vec 4-10 cm. Cenim trud i zelju za sopstvenim samoodzivim ™ zasadima, jel tako variola ? Btw, moja skromna iskustva glede tog zajebavanja sa cajem kazu da nista ne dobijas: slobodno iduci put preskoci caj 

Respect :smiley_hail:

Edited by Haralampije
Link to comment

nemam pojma koje su papricice...valjda ce stici,imam dosta juzne expozicije kad otopli..

 

sto da preskocim caj?

sta fali da imam bosiljak i persun da uberem kad hocu?

 

jos samo lovor da zapatim...dobro,on se kupuje drvce u rasadniku mada sam prosle godine cak uspela da ubijem jedan i to da zima jos nije ni dosla :( ...to mi je san da imam svez lovor da uberem sa drveta...ili da se preselim negde gde to mogu :D

Link to comment

Ja planiram ove godine da na terasi zasadim začinsko bilje, ali ne iz semena, nego rasad, samo da vidimkad. Još mi je rano za napolje, što je dobar izgovor za mene lenjog...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Deca zasadila bosiljak i šargarepu u saksije. Malac je zapeo za šargarepu, ne pitajte me ništa. Prošlu nedelju sam ih držao na suncu pokrivene providnom folijom. Niklo je al za sada samo baby listovi.

Jesam zakasnio za papričice? 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...