Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

5 minutes ago, Valkyrie said:

Nisam videla da si mi pisao, izvini što sam nekulturna. 

Ne zapinju meni šargarepe da gajim nego mi ovaj karantin presekao veze sa dilerima neprskanog voća i povrća a beba počela da jede čvrstu hranu. Posle sam videla da im treba 100 godina da porastu tako da nema svrhe da ih sadim i akam se oko njih. 

U međuvremenu mu kupim u Merkatoru neke organic, ne da su gorke i gadne - nemaš pojma. Jadnik jede i slaže face. Mislim da smo ipak #teamregularveggies

 

Maxi..pa i Idea imaju vise no solidan izbor i Ok cene za organsko povrce. I Univer ako ti je negde blizu. 

 

 

Link to comment

Ma ništa u Maksiju danima nisam našla a u Ideu ne idem. Merkator mi je blizu, Univer baš i ne ali autom jeste. Lidl ima fenomenalne krompiriće za bebe, ne piše da su organski ali tako su neugledni i kvrgavi da možda i jesu. Unutra su žuti i kad se skuvaju budu kremasti i slatki. Oduševila sam se, preporuke i za Uroša.

Link to comment

U lidlu smo organski krompir jedino nasli u, zamisli..Krusevcu. U Bg u dve radnje nam rekli da ga nikad nisu ni imali. Univer ima odlicnu saradnju sa organskim proizvodjacima, bar su je imali dok je meni to bilo aktuelno. Pogotovu nam valja krompir od gospoja Sneze iz okoline Zrenjanina..ne mogu se sad setiti detalja..ali sve sami mali primerci, taman za jedan obrok i bez otpada. 

Organico je ispao razocarenje.

 

Nista otkada su skenjali Jovanjicu :(

Link to comment
  • 4 weeks later...

I ja najzad "prepakovao" u velike saksije :) Ove godine sam sve chinense sadio u kamenoj vuni od druge polovine januara. Sve je bilo dobro do početka iznošenja napolje. Onda sam opet "uspeo" da mi neke malo pregore a brzo su počeli i problemi sa štetočinama. U jednom trenutku sam shvatio da im idealno mesto, ispod jedne šljive koja fino pravi hlad u najtoplijem delu dana, i nije toliko idealno, jer su sa šljive padale gomile vašiju pa je ipak morao da radi i insekticid. Kako god, valjda će se izvući i za lične potrebe biti dovoljno ploda. Nisam dodavao ni nove sorte od ovih chinense (Carolina,TMRS, Fatalii, Choco Habanero, B.Jolokia, Peach Jolokia, B.Douglah), a od anuma sam dobio neka kineska semena (kupljena u USA), Goathorn i Thai, plus Jalapeno kupljen u Nemačkoj. 

 

wcG1kBK.jpg
lkmy8rT.jpg

  • +1 1
Link to comment

Lepe su.Moje su malko dobile po p.od sunca takodjer ali tek tek, držim ih na terasi koja posle 12 h nema direktnog sunca i dobro su podnele prilagođavanje.Ubacio sam i ja ove godine Goathorn , izgleda zanimljivo a reaktivira o sam i sorte koje nisam gajio par godina tipa Royal Black jer ukućani kukaju kako nemaju šta da konzumiraju jer su ostale preljute.Sad će imati jedno 4-5 sorti koje se opušteno jedu i nisu super hot

Edited by Haralampije
  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
1 hour ago, ivy said:

čime da djubrim čeri paradajz u saksiji?

 

Ako ti nije bitno da bude organski imaš raznih vodorastvorivih đubriva da nađeš. Koriste se pri zalivanju na svakih recimo 14 dana. U ovoj fazi je bitno da odnos elemenata u đubrivu (npk) bude ujednačen (npr. 15:15:15) ili da malo preovlađuje azot. Postoje i tečna organska đubriva, ona su skuplja (tipa oko 1000 rsd za 1/2 litra) ili nešto kao kokošiji stajnjak u granulama sa kojim treba oprezno jer je predviđen za đubrenje na zemljištu a ne saksijama. 

Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
23 hours ago, cedo said:

imam neke viskove seri paradajza ... ima li neki savet za zimnicu ?

Ja praktikujem sušenje pa u maslinovo ulje. Ako imaš uslove, idealno na suncu, ako ne, onda u rerni. 

Link to comment
26 minutes ago, variola said:

Ja praktikujem sušenje pa u maslinovo ulje. Ako imaš uslove, idealno na suncu, ako ne, onda u rerni. 

 

hvala

osusio sam jedan pleh (mozda kilo/dva probrao vecih pa presekao po pola) za dva dana ... cak su se neki i isprzili (pocrneli od visoke temperature), posto sam ih ostavio u plasteniku na polici ... bilo mi jednostavnije nego da idem i ujutro i uvece na vikendicu da ih unosim i iznosim

nasao sam jedan video (talijan neki) ... on ih stavi par minuta osusene u kipucu vodu ... ne znam zasto to radi, posto videh par videa gde se samo zalivaju maslinovim uljem (i zacini/biljke po zelji)

 

da li mogu manje da stavim da se suse celi ... mozda samo da ih recnem nozem ili probodem cackalicom?

Edited by cedo
Link to comment

Gledao sam i ja sve te recepte :) Da ne "zagore" stavim pek papir, a preko gazu zbog insekata, i tačno 2 dana i meni traje sušenje kad je oko 30 stepeni napolju. Te sitnije presečem bar na pola, kod krupnijih se "zanimam" čak i vađenjem onog dela sa semenkama. Jednom sam sušio u rerni i tada sam te sitnije ostavljao cele i dosta je dugo trebalo da lepo dehidriraju. San Marzano i ostale "suvlje" sorte su dosta pogodnije za sušenje, ali opet, ako radiš samo za sebe, vredi itekako zezati se i sa čerijem :)

Edited by variola
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...