Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Javljam kad se pojave na Bajloniju. U ovom redu gde je i obelezena tezga (kradem sa drugog topika)

tezga.JPG

 

Samo blize ulazu iz Dusanove.

 

Taj limun ti je kalemljen? Valjda mora da bi radjali?

 

Ja se rodu jedino nadam od limete jer je kod nje pisalo da ne mora da se kalemi. Posle sam posadio gomilu raznih citrusa al ne verujem da ce to ikad radjati. Sadio sam cak i neki mejer limun (mesavina izmedju limuna i mandarine valjda)

 

edit: sad kao citam nesto da i ne moraju da se kaleme al je lutrija kakav ces plod dobiti kad koncano rodi.

edit 2: mada i ovde se pojavio jedan sa pricom da moraju da se kaleme

https://gardening.stackexchange.com/questions/19359/will-i-get-lemons-from-a-tree-grown-from-a-lemon-seed

 

Valjda zavisi od vrste do vrste. Mozda mejer ne mora. Za limetu je bas pisalo da ne mora kad sam kupovao seme al kolko verovati Kupindovcima..

Edited by katamaran
Link to comment

aaaa nije ta medj onima sto prodaju cvece. super, javi kad pocne:))

ne znam je l kalemljen, pretpostavljam da nije, dobila tri biljke za rodjednan pre dve godine, dva su kod mene, jedan kod roditelja, moji cvetali ko blesavi, al samo jedan rodio i to ovoliko, ovaj kod roditelja nije cvetao al se razvio duplo. mislila sam malo da ga potkresem, jedan mi previse zbunast, kad se to radi uopste?

 

e a dobila sam avokado, ima dva metra, mrsav, a visok, zovem ga rodni. prvo mu je bilo dobro, pa mu nije bilo dobro, svi listovi postali braon pa opali, onda nasla da treba da mu isperem zemlju pa jesam, pa se povratio, izrasli novi listovi, sad opet nesto svenuo, susi mu se lisce, ne znam sta mu je. doduse danas kad sam ga zalila primetih da izlaze neke male crvolike bubice iz zemlje, lice izgeldaju ko da imaju rogove na obe strane, dosta su mi gadne bile, bojim se da ne izadju iz saksije pa preuzmu kucu, mislim se ceo dan kako da ih se resim. ako se nakanim sutra da dovlacim zemlju, ovu cu da bacim pa sve ispocetka. 

 

je l dobar bambus za vrucu terasu, imam deo sto bih da se zagradim od komsiluka? i koji bambus, vidjam po gradu po kaficima neke sto su super i neke sto su sparuseni, mora da i tu ima neka nauka, a ja sam prirodno ona sto kad se za zelen bor vati i taj se zelen sasusi, a zivot me sastavio sa prostorom za sadnju:)

 

edit. pa nista da kalemim limun onda, sigurno i za to ima negde tutorial :D

Edited by cmrlj
Link to comment

Mozda nije bilo dovoljno insekata za polinaciju? Mozes da probas "rucno", predjes cetkicom preko jednog cveta pa predjes na seldeci i tako redom. Cini mi se da sam negde citao da se u Kini sve vise radi ta rucna polinacija jer imaju sve manje pcela.

 

https://www.chinadialogue.net/article/show/single/en/5193-Decline-of-bees-forces-China-s-apple-farmers-to-pollinate-by-hand

 

edit: rucna polinacija limuna

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/lemons/hand-pollinating-lemons.htm

 

Ja sam avokado sadio iz semena. Rastao ko blesav dok ga macor nije upropastio kad je preko zime obavio posao u tu saksiju. Sad nemam volje ponovo da ga sadim.

 

Ne znam koje bi bubice mogle da budu. Valjda je jedan od nacina da ih se resis tako sto ih prskas sapunjavom vodom. Pazi samo da ne preteras da ne ostetis biljku. Cini mi se da sam tako nesto radio.

 

Meni bas bilo zanimljivo sa nekim biljnim vasima sto mi napadose paprike. Ladno se mravi bave stocarstvom. Uhvate i dovuku ih na biljku i ostave da sisaju sokove. Posle dodju i pomuzu ih :) Da mi je neko pricao...

 

edit:

https://www.thoughtco.com/aphid-herding-ants-1968237

 

O bambusima vec pojma nemam.

Edited by katamaran
Link to comment

Manzano je definitivno najiritantnija paprika za  sadnju. Kako spustis semenke na zemlju sanse nema da ih razlikujes od zemlje

 

Manzanoseeds_medium.gif?9375312382407136

 

Na kraju samo malo promesam prstom i nadam se da su zavrsile na dobroj dubini...

 

Ladno cu sutra morati do pijace zbog zemlje za nekih 5-6 casica. Ne bih da stavljam neku staru zemlju...

 

edit: jedina posejana vrsta koju do sad nisam imao (a sacujem je vec par sezona)

 

Chilli-Black-pearl-15-semenki-_slika_O_7

 

Sadnice cu skoro sigurno neke proverene vrste.

Edited by katamaran
Link to comment

ja bih tela da gajim paradajz u bekjardu.. samo ako moze neki link kako da naucim sitne i krupne lokalne drugare aka nekulturne stanare iz parka odma pored kako da mi ne jedu cveche i voche em povrche..... sve dolazi u obzir osim animal repellent jer dismr sacuvaj boze 

Link to comment

Odlicne su. Vidi se da im je i svetlo po meri.

 

Ja za sad jos nemam nijednu sa sigurnoscu isklijanu. Bas sam okasnio ove goine al ne bih imao zivaca da se dugo mlatim sa vestackim svetlima.

Link to comment

Mi, ka' smo bili klinci, jedne (ili dve) godine smo gajili ovo

 

cannabis-buds-forming.jpg

 

 

A vi ste omatorili pa  sad samo na blagoutrobije mislite

Edited by Bujodrag
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...