Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

I Zika poceo sezonu

 

26731143_1704846812909127_88930651774652

 

Ja cu verovatno ovih dana al mislim da cu da sejem mnogo manje nego do sada. Zatrpam dvoriste pa biljke guse jedna drugu. Prosla sezona mi je bila kriminalna, 90% biljaka jedva da je nesto rodilo.

 

Nadam se da cu uspeti da spasem bugarsku sargarepu jer mi je to mozda i omiljena. Gulas ima neverovatan ukus sa njom :)

Cetiri biljke su mi u kuci al mi se cini da su sve gotove. Na jednoj su dva metiljava ploda dozrela u kuci pa sam uspeo da povadim kakve-takve semenke.

 

Covek od kog sam je originalno uzeo pretprosle godine pogubio sve biljke jer ih je napala neka bolest. Proslog proleca sam mu poklonio semenke pa se nadam da je odgajio nesto od njih. Retko ga vidjam na pijaci plus nisam primetio da prodaje sargarepice pa verovatno slaba vajda od njega :(

 

A ako resim da kupim seme ko zna sta bih dobio. Postoji neka bugarska sargarepa koja isto izgleda al je neuporedivo slabija od ove moje. Ima onaj review video kad je lik ocekivao slabu paprikupa se iznenadio :)

 

 

Odgajio iz semena paprike sto sam kupio na pijaci. Prve sezone rasle i radjale ko lude. Prosle uzas. Jedva stigla dva ploda kad sam ih vec uneo u kucu.

Link to comment

Ja posejao najveći deo papričica pre par dana. Rešio da malo smanjim broj sorti te sam izbacio one pretežno ukrasne a dodao samo  amarillo. Ali onda se pojavio drugar koji je iz USA doneo "tešku artiljeriju" (carolina, moruga, jolokia, douglah) pa sam opet nagurao na 15ak sorti. Sad sam probao da krenem u manjim kontejnerima pa da presađujem jednom pre konačne sadnje. Takođe, uzeo sam i vermikulit da isprobam, seme prekrio samo njime. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Tek danas posadio...

 

Prosla sezona je bila uzas pa sam ostao bez vise vrsta. Sad sam prvo punio case pa tek onda bockao semenke i ostade mi desetak napunjenih casa viska. Sad razmisljam da li da kupujem seme. Najvise me nervira sto nema 4-5 semenki poblana koje sam ostavio neposadjene prosle sezone. Mislim da cu morati da kupujem seme jer mi treba manzano a njegove sadnice je nemoguce naci. prosle sezone me zavlacio jedan magarac sa kp al se posle nije javljao. Manzano je vrh papricica. Neobicna biljka, mnogo lep cvet, plodovi ko jabuke (manzano-jabuka na esp) a salsa nikad bolja.

 

Zuti fatali bi trebalo da mi prezimi al se crveni ne drzi bas najbolje. I skorpije tesko da ce da doguraju do izlaska napolje. Verovatno cu ove sezone da uzmem dosta sadnica jer skoro isto kostaju ko semenke a ne treba mi po deset biljaka od jedne vrste. Verovatno cu da uzmem sadnice crvenog fatalija, zute i crvene skorpije, belog habanera i pod obavezno jalapena. Mozda bih i trebao da uzmem seme jalapena jer tu ne bi smetalo vise biljaka. Obozavam poperse a nesto nema vise da se kupe plodovi.

 

Znaci seme manzana i jalapena, ove sadnice sto sam pomenuo i ako izraste posadjeno bice sasvim solidan arsenal.

 

Opet sam uzeo onu zemlju u zutoj kesi. Ovaj put me zena pitala da li je za sadnju ili dodavanje u saksije i dade mi neku zemlju koja jako obecavajuce deluje. Onaj krs od prosle sezone se samo stvrdnjavao cim se malo osusi a ova je sva rastresita.

 

edit: izgleda da cu ipak da nakupujem seme. Ova ima Manzano (stipsa daje samo 5 semenki), Jalapeno, Poblano i limunovu travu a to mi sve treba. Uzecu jos par zanimljivih vrsta

 

https://www.kupindo.com/Clan/Zorica26/SpisakPredmeta

 

edit 2: ovo cu verovatno

 

 

Edited by katamaran
Link to comment

Uglavnom od cuvenog Zike (dacu ti kontakt ako hoces). Kod njega su 200 kinti plus dostava. Salje postom ili autobusom. 

 

Prosle sezone sam uzeo i 4-5 od nekog lika iz Zemuna. On je nesto bio smesno jeftin (valjda 100 kinti sadnica) al izgubih kontakt. Kupindo brise poruke a ja bi kao trebalo da imam trag u mejlu al ne nadjoh...

 

edit: ako budes uzimao od Zike (ovo je on btw) obavezno uzmi ovu. Samo da znas da naraste ogromna. Cak je i kod mene prve sezone otisla nesto na dva metra...

 

 

Vec dve sezone pokusavam da je prezimim al ne uspeva. Zika mi i rece jednom da ona spada u vrste koje je nemoguce prezimiti pa svakog proleca sad uzmem sadnicu. Mnogo lepa biljka i plod.

 

Prve sezone dosta plodova a prosle nijedan. Uopste sam imao uzas sezonu. Losa zemlja, lose vreme, manjak vremena da se bavim njima... Sad sam bas pricao sa Zikom i kaze da je i njemu prosla bila ocaj.

Edited by katamaran
Link to comment

Pratim Žikin YT :)

 

Meni trebaju neke niske žbunaste sorte, imam malo mesta na terasi, ne odgovara mi da rastu visoko.

Ne da mi se nešto ove godine da krećem iz semena...

Link to comment

Ima ZIka i takvih. Pod obavezno uzmi Bolivian rainbow. Sarena i ne raste prevelika

a27a3b73d355048c6bab885897085f62_M.jpg

 

Ova sto sam ja uzeo od Zike nije bas ovako sarena al je donekle opravdala ime. Imala je zelenih, ljubicastih i crvenih plodova u isto vreme. Ne secam se detalja jer ni ona prosle sezone skoro da nije ni radjala. Pretprosle radjala ko luda.

 

Beli habanero ti je isto mali. Nije zbunasta al ne naraste prevelika biljka. Plodovi minijaturni al zhezhu :) Pazi samo da se ne zeznes da uzmes veliki beli habanero (to mi je cudno al sam naleteo i na takav negde)

 

White-Bullet-Habanero.jpg

 

Black royal ti je mala, crna i zbunasta. Mislim da je Zika ima

 

10-royal-black-chilli-seeds-163-p.jpg

 

Tabasko je zbunasta i radja ko luda. Na pamet mi jos padaju i birds eye i thai chilly. Ima i ona crna perla al to ces tesko da nadjes sadnice, samo seme...

Edited by katamaran
Link to comment

Posadih ono vrljavo seme sto sam nekako izvukao iz proslogodisnjih bugarskih sargarepa. Mislim da nema sanse da ovde nesto isklija. Covek na Bajloniju kom sam prosle godine poklonio seme mi rece da ce on kao imati plodove na prodaju ove sezone al ne znam da li da se pouzdam. Interesantno da sam ja upravo od njega kupio plodove pa izvukao seme. Prve sezone kad sam ih sadio radjale ko lude a prosle ko i sve ostalo. Stigle tek na kraju sezone i nekako dozrele u kuci. Seme vrljavo...

 

Kupicu verovatno od ovoga mada mi se ne svidja izgled ploda

https://www.kupindo.com/Seme/34690923_Bulgarian-carot-Chili

 

Jos on pominje 5-15k SHU. To je verovatno ona slabija verzija (pisao sam vise puta da postoji blaga sipka i otrov). Meni treba otrov. Neiopisivo lep gulas kad ubacis jednu unutra.

 

Jos ovaj lik pojma nema sta prodaje. Pre godinu dve dana sam mu pisao na kp (nisam mogao da se suzdrzim) da ovo nije videlo Halapenja a vidim da je i dalje prodaje pod tim imenom

 

https://www.kupindo.com/Seme/35244563_Jalapeno-chili

Link to comment
Quote

Opet sam uzeo onu zemlju u zutoj kesi. Ovaj put me zena pitala da li je za sadnju ili dodavanje u saksije i dade mi neku zemlju koja jako obecavajuce deluje. Onaj krs od prosle sezone se samo stvrdnjavao cim se malo osusi a ova je sva rastresita.

Ima li ta zemlja ime?Ako je zuta kesa  Florabella onda ok a ako nije,,,

Link to comment

Dudek hlor valjda. Ne vidim lepo jer sam pocepao kesu. Pise univerzalni supstrat za uzgoj cveca i povrca. Ako nista drugo bar mi izgleda obecavajuce. Ono od prosle sezone se odmah videlo da nece da izadje na dobro. Stvrdne se ko kamen cim se malo osusi. Ova je sva rastresita.

 

edit: al lepo bih popizdeo sto ne mogu da nadjem podatke od ovog iz Zemuna. Ako su ovi na Kupindo (il bese mozda Limundo) obrisali poruke trag komunikacije bi morao da postoji u mom mejlu. Naravno nema...

 

cak i da izguglam izaci ce mi samo da je ponuda arhivirana.

 

Cak sam istrkeljisao i sms-ove jer su lepo slozeni po datumu. Nema!

 

Ovo bi moglo da bude po imenu

http://www.limundo.com/kupovina/Za-kucu-i-dvoriste/Dvoriste-i-basta/Sadnice/Kolekcija-najljucih-cili-papricica-26-sadnica/28003717/AukcijaNijeNadjena?txtPretraga=Kolekcija ili najljucih ili cili ili papricica ili 26 ili sadnica&chkNapPretTraziCeleReci=1&Okrug=-1&Opstina=-1

 

Al naravno "arhivirano" (tacnije obrisano :ph34r:) Da bar ostaje podatak ko je postavio.

Edited by katamaran
Link to comment

Ovo mozda bude nekom zanimljivo. 90 kinti sadnica(ako rezervises) al mora da se uzme najmanje deset komada.

 

https://www.kupujemprodajem.com/Sadnice-rasad-ekstremno-ljutih-paprika-REZERVACIJA-56349972-oglas.htm

 

Jos uvek pokusavam da izguglam onog lika iz Zemuna pa naleteh na ovo :) Provalio sam mu i adresu preko google maps al i dalje ne mogu da nadjem trag bilo kakve komunikacije da bih mogao ponovo da ga cimnem.

 

edit: meni ne pravi posao. Ajde sto nema manzano nego nema ni jalapeno. Eventualno bih uzeo 6 jalapena i par nekih drugih al nema skoro nista sto me zanima. A da pored posadjenih i vec narucenog semena, sadnica od Zike(moram zbog pimenta jolokie) sad jos i od ovih uzmem 10 komada stvarno ne znam gde bih drzao :) 

 

Zemunac bi mi super dosao za jeftine skorpije i fatalije. Ako ga ne iskopam naletecu valjda na oglas ako opet bude prodavao...

Edited by katamaran
Link to comment

^

ako sam dobro zapamtio,tvoj proslogodisnji problem oko nicanja je bio u losoj, neproverenoj zemlji i sad si opet uzeo neku takvu.daj boze da se varam ali mi nije jasno sto to radis sebi kad na trzistu ima proverenih podloga koje ne kostaju puno za kolicinu koja je tebi potrebna

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...