Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Sinoc ipak provalio prve sigurne znake klijanja. Crna perla, posadjena 26.-27. februara.

 

Od ovih posadjenih 21.02. jedino bih rekao da na ljubicastoj pijacarki ima znakova. Plitko su pobodene semenke pa se vide "crvici" da su izasli napolje.

Edited by katamaran
Link to comment

Sem crne perle nista i ne klija. Od prve ture ocigledno nema nista a valjda ce polako i ostale narucene semenke.

 

Provalio sam u cemu je stos. Otkad sam poceo da ostavljam semenke u one plasticne kesice (umesto u neka random pakovanja) maksimalno je opao procentat klijavosti. Prosle seozne jos i nekako al ih je izgleda ovoliko vreme u tim kesicama utepalo.

 

Cini mi se da mi je limunova trava iznikla brze od ocekivanog (nije bila sterilna zemlja pa moze da bude i nesto drugo). Pomoglo je sto je blizu peci.

Link to comment

U medjuvremenu je neka macketina oborila 11 casica. (7 skroz). Nadjoh i neke semenke i ni traga klijanju a nisu cak ni istrulile. Mozda pobodem nove u te casice al mislim da nema smisla...

 

Sad mi je jos bitnije da nadjem onog Zemunca. Uzeo bih mu 10-15 vrsta i opet imao jak asortiman. Ne znam da li je ona akcija cepoguzca jos aktivna, ono  nije bila losa ponuda...

 

edit: ima i do zemlje. Ove narucene semenke  sam bockao nesto u ostatke one zmlje sa pijace (mislim da je ipak bila ok) a nesto sam dopunio sa zemljom iz neke postojece saksije jer me je mrzelo da se mlatim do pijace. Od dve casice crne perle u jednoj bujaju sve tri a u drogoj na jedvite jade jedna probila. Od poblana i halapenja za sada nista

 

what have we learned from my fail?

 

- zemlja sa pijace je ipak ok

- semenke ne drzati u vakumiranim kesicama. Izgleda da im treba vazduh da ostanu ispravne

- ne sejati u staroj zemlji

 

bar sam ja izvukao te zakljucke

 

edit: i onda vidim slike vasih od pre 15 dana i skenjam se nacisto. Ove dve sezone mi bas ubise volju za isklijavanjem. Ako i nastavim da papricarim presaltovacu se na sadnice...

 

edit 2: proklete kesice. Jos sam ih dobio na poklon. Ove moje kao i imaju neke rupice za ventilaciju al se to slepi pa sigurno ne udje vazduh

 

slikaZip-kesice-za-sve-i-svasta-100-koma

 

Na znam za vasa iskustva, al sam ubedjen da su one uzrok  mojih iznenadnih muka.

Edited by katamaran
Link to comment
On 2/15/2018 at 2:30 PM, Haralampije said:

pocetak sezone 2018 :D 

dIP5FEE.jpg

Cak i ove isklijale perle su otprilike na ovom nivou. Sadnice ftw.

 

edit: cepoguzci obrisase onaj oglas :(

 

Znam adreesu Zemuncu. Da zivkam po zgradi i da pitam da li znaju komsiju kojii sadi paprike :)

 

Bice sadnica, povecala se konkurencija tu poslednjih godina...

 

edit: cudi me da ne nude uveliko. Prodje pola marta vec. Zikine su ogromne.

Edited by katamaran
Link to comment

Plastika moze a i ne mora da bude problem.Ako si u njoj cuvao savrseno suvo seme ipak je trebalo da nikne bar pola i vise. Ako seme nije bilo zrelo ili suvo onda - cvrc. Mada ja i dalje tipujem na tu zemlju sto uzimas od neproverenih likova

sA9JCt9.jpg

Link to comment

Prosle sezone je ponesto i niklo. Jos jedna sezona u toj plastici ih je ubila na mrtvo.

 

Izgleda da je bitno da mogu da disu izmedju sezona.

 

Da je zemlja ne bi ova perla caskom nikla.

 

Ko bombona su ti biljke.

Edited by katamaran
Link to comment

Laicki, ne verujem da je do zemlje, zato sto mi je do sad nicalo seme i na papirnim ubrusima, vati, vlaknima kokosa... Zemlja je, rekao bih, relevantna za sve sto dodje posle. U tvom slucaju stvarno ne znam, jer to radis vec X puta, ali meni nije uspelo par puta jer: zasadjeno na pogresnoj dubini; nedovoljno toplote ili prosto staro seme.

Link to comment

Sto rece Haralampije, te kesice nisu uvek problem - vise zavisi od kvaliteta semena. Sad sam koristio seme koje je kod mene u njima stajalo godinu dana i niklo je bez ikakvih problema (cuvano na mracnom i prohladnom mestu). Seme koje sam ja ostavljao, cuvao sam u papirnim kesicama pa je opet slican procenat onog koje ne nikne. Do prosle godine sam mislio ovako kako je Venom napisao, da samo isklijavanje nema veze sa zemljom jer moze cak i bez nje. Ipak, imao sam iskustvo sa bosiljkom koji nije hteo da mrdne, dok je isto seme u istim uslovima u boljoj zemlji niklo normalno. Verovatno nije stvar u samom sastavu supstrata vec u detaljima kao sto su granulacija i kako zadrzava vlagu, te je zbog toga bitan faktor kod nicanja. Takodje, temperatura ne sme da bude ispod 22-23 stepena. Posadim 2-3 semenke u jedan kontejner, stoje mi na 25 stepeni, jedna biljka nikne i jos jedna samo sto nije, premestim na malo nizu temperaturu (tj. gde mi varira od 17-23 stepena) i ova druga biljka, kojoj je trebao samo jos jedan dan, ne nikne dalje uopste. Meni je problem bio, jer sam ove godine sadio od sredine januara, da tada nadjem kvalitetan supstrat pa sam uzeo neku nemacku zemlju za cvece, istu kao i prosle godine, tada nisam imao zamerki na nju, ali se ispostavilo da je ove godine dosta losija (mnogo krupnih komada) bar za moje svrhe. Tek kasnije se najzad i kod mene pojavio ovaj potgrond h koga svi hvale (na srecu i po razumnoj ceni jer sam video da neki bas deru) pa sam ga koristio za presadjivanje (ove godine dodavao i vermikulit). E sad, on ide u pakovanju od 70l ali ono sto vam ostane moze da se iskoristi za saksije ili sacuva za narednu sezonu. Ako nekog mrzi da to juri, kao npr. Katamarana, naleteh na varijantu da vam cak dodje i na kucnu adresu  (cak i sa sve postarinom pristojna cena). I jos jedna korekcija kod mene u odnosu na proslu sezonu je svetlo tj. sijalica. Prema savetima nekih malo ozbiljnijih uzgajivaca (sa neke fb grupe) stavio sam dosta jacu sijalicu, i dalje je stedljiva ali sada od cak 85w (mada mi je to sumnjivo posto je naravno kineska ali je bila smesnih 200 dinara, snizena sa 400) za povrsinu od nekih pola kvadrata. 

Link to comment

Meni ove sezone kompletan fejl. Od sledece 99.99% prelazim na sadnice. Prosla sezona je bila ocaj, a ova...

 

Samo sam bacio paree za seme. Cak i on iznikle crne perle uvenuse (posadih nove). Mozda ih nisam zalivao redovno...

Edited by katamaran
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ko lutke :)

 

Ja sam se toliko smorio sa (ne)isklijavanjem da sam sad u dilemi da li da uzmem brdo sadnica ili da ne uzmem nista. 99% sam siguran da vise necu da ostavljam seme i da isklijavam. Uzivao sam u tome ali prosla sezona i posebno ova :ph34r:

 

Da sam kamenje posejao nesto bi niklo. Samo par crnih perli koje su kao lepo i krenule i onda odjenom i one uvenule.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...