Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

On 2/21/2018 at 7:18 PM, katamaran said:

Tek danas posadio...

20 dana kasnije ama bas nista nije isklijalo. Samo kod retkih neki trag sto bi mogao da bude prva naznaka da je nesto izaslo iz semenke. Jesu te semenke iz prve ture mahom matore al opet...

 

Sve me vise smara isklijavanje. Kao apsolutni pocetnik klijale su ko blesave a sa svakom novom sezonom iskustva sve gore. 

Edited by katamaran
Link to comment
1 hour ago, katamaran said:

20 dana kasnije ama bas nista nije isklijalo. Samo kod retkih neki trag sto bi mogao da bude prva naznaka da je nesto izaslo iz semenke. Jesu te semenke iz prve ture mahom matore al opet...

 

Sve me vise smara isklijavanje. Kao apsolutni pocetnik klijale su ko blesave a sa svakom novom sezonom iskustva sve gore. 

dal te ne zeza, kao i prosle godine, niska temperatura? koliko su ti matore te semenke? ja se ne bih zezao sa starijima od pretprosle sezone a i to jedino ako bas nemam proslogodisnjih. i kod mene su isklijavale nesto sporije u odnosu na proslu godinu iako pod skoro istim uslovima (22-23 stepena), od semena jalapena koje sam sam ostavio najverovatnije nema nista, a u drugoj turi sam izostavio potapanje u caj i nije bilo nikakve razlike u brzini nicanja. posto sam ove godine krenuo jos ranije (polovina januara prva tura) tada sam nasao samo neku zemlju za cvece (nemacka, koristio je i prosle godine) a tek kasnije za presadjivanje koristio potgrond h. ove godine sam prvi put sadio u malim kontejnerima sto je mnogo lakse za manipulaciju nego case, tako da sam vec prvu turu presadio. uglavnom, jeste malo zezanje saditi iz semena, narocito sto sada postoji i ponuda sadnica. opet, ako se imaju uslovi, nakon nekoliko sezona postane rutina kad znas sve cake gajenja od semena.

Link to comment

Od pretprosle sezone. Prosla je bila totalni krs pa ni semenke mahom nisam uzimao. Klima sad kaze 21 C a moguce da je bilo i par stepeni nize. Znam da mi je sada toplije nego sto bi mi prijalo.

 

Kazu na netu da je kod starijih semenki sporija germinacija i manji procenat.

 

I ja sam batalio potapanje u caj. Mrzi me a i procitao sam da nema efekta.

 

Quote

nakon nekoliko sezona postane rutina

Kod mene svake godine sve gore :) Prve sezone sve isklijalo  cas posla a prosle se namucih da bilo sta isklijam. Ove jos uvek nista...

Edited by katamaran
Link to comment

ako ti je par stepeni nize od 21 to je sigurno jedan od razloga. znas da za isklijavanje treba konstantno oko 25 stepeni, kada niknu, onda moze i manja temperatura. kod mene bude npr. 17-18 pre podne kada nikoga nema kod kuce, ali to tek kada niknu i budu pod sijalicom.

Link to comment

Da mi je konstantno 25 u sobi istopio bih se :)

 

Prve sezone sam bas kasno posadio (krajem marta) i cini mi se da su mi tad najbrze isklijale. Logicno zbog temperature koja je verovatno tada vec bila solidno visoka.

 

Ne mogu da se setim kad sam prvi put posadio bas rano (kraj januara valjda). Cini mi se pre dve sezone i da je sasvim pristojno brzo isklijalo. Prosle sam isto rano zasadio al jako los procenat klijanja i brzina. Secam se da sam stalno dodavao semenke. Ne verujem da cu to raditi ove godine, sta isklija, isklija.

 

Polako ali sigurno gubim volju. Sve manje vremena imam da se bavim papricarenjem a i rezultati sve gori. Mada na proslu sezonu cak i Zika kuka jer je stvarno bilo krs vreme.

 

edit: da sam znao da ce cepoguzci imati onu akciju na veliko vrlo moguce da ne bih ni sadio. Eventualno zbog par vrsta koje volim a oni nemaju. Posadih juce limunovu travu al sam tu saksiju stavio odmah do peci da brze isklija.

 

edit 2: Ako nista drugo Fatali kom je ovo valjda vec treca godina bas poceo sa novim rastom. Procenat uspesno prezimljenih biljaka opet minimalan pa je i za to pitanje koliko je vredno truda. Al opet mi drago da imam taj Fatali i Bishops crown vec trecu godinu. Cini mi se da su i penisi preziveli zimu. Ima jos zelenkastih koje mozda ozive al me ne bi cudilo da se osuse do kraja.

Edited by katamaran
Link to comment

utesni zuti fatali

WP_20180311_18_55_24_Pro.jpg

 

po celoj biljci ima novog rasta. Crveni se verovatno osusio.

 

edit: slikao sam donji deo biljke pa se ne vidi da nije secena. Full size je i minimalno se osusio navrhovima pojedinih grana. Uglavnom svuda zdravo zelen i svuda novi rast. Crveni krajnje tuzno izgleda :( Svojevremeno sam negde procitao da prezimljene biljke mogu da izgledaju mrtve pa da se ipak povrate al iz mog iskustva nije tako. Ako se ne zeleni na kraju zime nema vajda od nje...

 

verovatno bih imao bolji procenat prezimljenih da ih secem (pravilo je da se ostavi otprilike onoliko koliko je dug koren) al uvek alavo pokusavam da prezimim cele biljke.

Edited by katamaran
Link to comment

ja sam isto prvi put ostavio nekih 6-7 da prezime, polovican uspeh jer sam neke ocito previse orezao. ove prezivele su vec odavno poterale nove grancice, jedna je cak puna pupoljaka.

Link to comment

Definitivno treba orezivati. Jeste da sacuvas manji deo biljke al mnogo lakse prezive.

 

Skoro sam nesto na fejsu isto video jednu prezimljenu biljku sa gomilom listova, isto covek kaze da je pustila pupoljke. Kod mene ako i prezive 99% docekaju prolece potpuno celave. Eventualno poneki list pretekne.

 

edit: ne verujem da su ti se te osusile zbog previse orezivanja. Jednostavno je lutrija. Zuti fatali docekuje vec trecu sezonu a crveni nije pregurao prvu zimu a bile su na metar jedna od druge. Eventualno je zuti bio u maloj prednosti sto je bio blize prozoru pa je kupio vise dnevnog svetla. Cini mi se da te blize prozoru lakse preteknu.

 

edit: interesantno da citrusi bas lako prezime. Jedino mi limeta iz nekog razloga vec drugu sezonu pred kraj zime dozivi neki sok pa pogubi skoro svo lisce. Gomila manjih limunova, pomorandzi i ko zna cega jos pregurala zimu sa sve listovima. Mucenoj limeti ostadose dva lista. Mozda ovako velika ne moze da provede bas celu zimu u sobi bez dnevnog svetla. Kao mladja je mogla. Cini mi se da je dve zime pregurala na tom mestu i cak i rasla preko zime.

Edited by katamaran
Link to comment

samo treba voditi racuna da se ne pretera sa orezivanjem, tj. ostaviti dovoljno zelenog dela sa "okcima". takodje bi trebalo tada orezati i koren pa onda mogu i u manje saksije do proleca. ovo jeste smaranje ali sam ja prosle godine tako u nekoliko saksija otkrio gomilu gusenica. tokom zime sam ih svega par puta zalio po malo jer sam zemlju prekrio najlonom ( ovo prvenstveno zbog macke koja obozava da ceprka po saksijama).

Link to comment

Gledao sam svojevremeno uputstvo nekog naseg lika. Ne secam se da je dirao koren al se secam pravila da je ostavljao onoliko biljke koliko je koren dugacak. Probacu da nadjem taj video...

 

edit: mislim da je ovaj

 

 

Macke su cuveni unistitelji biljaka. Lako cemo za ceprkanje al ako krene da vrsi nuzdu u tu saksiju to je kao da si biljku polio kiselinom. Nisam siguran koliko je stetno kad vrse veliku nuzdu (cini mi se da je i to poprilicno za razliku od nekih drugih zivotinja) al je mala smrt u diskoteci.

 

edit 2: izgleda da poop i nije toliko stetan

https://pets.thenest.com/cat-feces-hurt-garden-soil-10342.html

 

Kad krene sezona saksije stitim svim i svacim jer bi sve unistile. Obicno pobodem gomilu gluposti oko biljke da ne mogu da udju mada se desavalo da cak i u takve saksije upadnu. Jedva udje ko preko minskog polja al mora stoka tu da obavi posao. A imaju bar dvestotinjak kvadrata livade na desetak metara od kuce al sladje u saksiju.

 

edit: ne mogu lepo da izmerim od drveca na https://a3.geosrbija.rs/ al kaze 180-200 kvadrata livade. Kod mene je uglavnom beton al i tu ima nesto malo travnatih povrsina. Al vole saksije...

Edited by katamaran
Link to comment

da, tako kazu, koliko ostavis gore, toliko i koren, ja sam ove moje bas skratio na nekih 20-25 cm (nekima je to ispalo preterano). a macke, ova moja jedna voli samo da kopa u kuci kad moze, za svoje potreba koristi pesak. onda ja te saksije, koje su joj na dohvat, zastitim najlonom po povrsini zemlje. srecom, napolju im saksije vec nisu zanimljive.

Link to comment
Quote

napolju im saksije vec nisu zanimljive

Ovo sa mojima definitivno nije slucaj. Treba da vidis preko kakvih minskih polja su upadali u saksije da obave posao. Ili nadjem idiota da spava u zardinjeri... Cele sezone ratujemo.

 

Moje stalno izlaze napolje pa ih nikad nisam ni navikavao na pesak.

Edited by katamaran
Link to comment

zanimljiva im je ta zemlja koja se lako ceprka (kao i pesak), na livadi tvrdo :1_grinning: tako da bi ti posuda sa peskom mozda i napolju pomogla, ili da imaju malo prekopane, meke zemlje negde.

Link to comment

Mislim da nije do toga. Do livade moraju da dodju preko krova a verovatno ih mrzi da se cimaju.

 

posebno ovaj beli. Kad je hladno napolje pustim ga na vrata i jedva stignem da se vratim do sobe i vec je na prozoru i trazi da ga pustim unutra. Zovem ga Rz Brzosmrz jer zimljivije stvorenje nikad nisam video. Sedne na sims i ni ne gleda ka meni nego neki pretuzan pogled pod uglom od 45 stepeni na prozor da samo moze da uleti cim krenem da otvaram prozor. I onda u par skokova doleti na pec.

 

Isto imam super mesto za jednu do dve biljke na nekoj dasci ispod prozora od kupatila al je i to mesto minsko polje zbog drugog idiota koji je otkrio da mu je to precica za krov pa mi je tu lomio biljke kad skoci. Iovako kuburium sa mestom a na nekim "super" mestima biljke gotovo izvesno nastradaju od macaka.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...