Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

tu ljubicastu papricicu je imala moja baba jos kasnih 70-tih ranih 80-tih

 

gajila je kao cvece - niko u kuci to nije smeo da stavi u usta. secam se kada rode, uvek se nadje u familiji neki pametnjakovic koji ce to kao da proba koliko su ljute ove godine. zagrize a onda mu se sledecih pola sata cela familija smeje dok ovaj trci po dvoristu, jede ceo hleb odjednom, ispija kofu bunarske vode, njace kao konj i tako.....  sta su sumadinci znali za skovile

Link to comment

kasnim sa sadnjom. par brzih pitanja.

 

koliko dugo treba natapati semenke u caj od kamilice (koji pretpostavljam treba da bude hladan). jedna noc je dovoljna.

 

razlikuju se semenke, iz jedne papricice koja je malo bila napadnuta imaju crno u sredini. da li to nesto smeta? za svaki slucaj sam ih stavio u odvojenu soljicu od ovih koje mi deluju skroz ok.

 

takodje dole je slika posude koju cu koristiti za klijanje. ideja mi je da stavim po 3 semena u svaku ovu zemljanu jedinicu i da ona izaberem po jednu koja izgleda najjace.

 

za presadjivanje imam metalno korito koje cu staviti na terasu. da li je problem sto ono nema rupu za ispustanje vode? koliko se secam po mojoj babi paprike traze bas puno vode.

 

konacno, sta je ocekivani rod od jedne stabljike (tj jednog semena), cisto da znam koliko da presadim. i koliko uopste stabljika staviti u ono klasicno old school korito od pre 30-40 godina, ne znam dimenzije ali recimo oko 70-80 litara zapremine.

 

hvala!

fcd69f23387c8e764a30ca3e496f41e8.jpg2fc502150135b504327949925bb3c83a.jpg1358b9630331479751b7e3bd6c30065a.jpg

Edited by yolo
Link to comment

Kamilica -jedna noc dovoljno.Glede semenki,one sa crnim mi ne izgledaju zdravo,osim ako im to nije sortna karakteristika.Korito obavezno izbusi,bar 5-6 rupa,visak vode( ako preteras) tako moze da izadje.U suprotnom moze doci do truljenja korena.To u cega kanis da zasejes su tresente plocice?One se moraju dobro natopiti pre bilo koje setve.ako mene pitas korito ti je ok za nekih 7-10 biljaka

Edited by Haralampije
Link to comment

hvala. nije sortna karakteristika ovo su sve semenke od iste sorte, ove crne su izvadjene iz papricice kod koje je tokom susenja deo ploda ocigledno istrulio. dobro, necu se zezati sa time. znam za natapanje, zapravo sam slikao ove koje necu koristiti za papricice, one koje cu koristiti su vec natopljene. sutra ujutro sadnja.

Link to comment

Komsijski sajt,dosta informacija za pocetnike pod stavkom "blog" a mogu da se uporede i cene sadnica i gotovih proizvoda

http://www.volimljuto.com/

edit:

posle 8 dana niklo mi par Royal Black papricica na poslu :)

 

picture-004.jpg

Bila mi je malo cudna zbog ljubicaste stabiljke a sad i meni tako izadje. Ove sto su do pre neki dan rasle bile obicne zelene.

 

Imam i neku fenomenalnu ljubicastu sa pijace (kad dodje vreme reci cu vam gde moze da se uzme) i one su isto rasle zeleno da bi poslednjih dana poljubicastile. Inace lici na black royal al je mnogo krupnija i radja ko blesava. Plodovi ljubicasti i predju u crveno kad sazri. nema ko me nije jurio za njeno seme :)

Edited by katamaran
Link to comment

Pola cm pod zemlju. Ne treba vise al ne smeju da budu na povrsini. Samo malo pritisnes prstom pa prekrijes zemljom.

 

Dok isklijaju svetlo nije bitno ali posle gledaj da imaju sunca.

 

btw @ Haralampije

 

Jel zivo seme iz zamrzavanih paprika? Polako ali sigurno nestaje mi seme habanera a imam 4-5 plodova u zamrzivacu. Cini mi se da je bishops crown bio zamrzavan pre nego sto sam izvadio seme a klija ko lud.

 

edit: @yolo

 

evo ti kako izgleda kad krenu. Mada mi se cini da su ove izduzene zbog manjka svetlosti

 

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

Jel zivo seme iz zamrzavanih paprika? Polako ali sigurno nestaje mi seme habanera a imam 4-5 plodova u zamrzivacu. Cini mi se da je bishops crown bio zamrzavan pre nego sto sam izvadio seme a klija ko lud.

probaj,mada nisam siguran 

@ yolo

minimalna t klijanja paprike je 15 C,samo onda ce to da potraje

Link to comment

hvala! znaci dok ne proklija svetlost nebitna ali mora 20-25C? to je ono sto me jebe, trenutno mi je 18C u stanu, mozda turim pod neku stonu lampu...a?

Mislim da je 18c puna kapa i da nece dugo trajati. Ima fora sa podgrevanjem al kazu da onda brze isklija ali bude manji procenat klijanja. Ja nista ne bih posebno petljao. Samo odrzavaj zemlju vlaznom (ne mokrom da ne istrule) i nemas zime. Za 7-10 dana probice iz zemlje. Kazu da treba nesto duze al iz mog iskustva ono natapanje u caju jako ubrza isklijavanje.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...