Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

On 29.8.2019. at 17:48, variola said:

Da se obelezi vizuelno i ova sezona. Ovako su trebale izgledati jos pre mesec dana ali je maj bio skroz vremenski nepovoljan i biljke ga prakticno "prespavale"

M2ItN85.jpg


 

 

 

Kaže David Atenborou. Prvi sisari su bili noćne životinje i imali su super njuh i sluh ali loš vid jer im noću nije trebao. Danju su divljali dinosaurusi pa su se sisari krili.

Kad su siroti dinosaurusi poumirali pre 65 miliona godina, sisari su se proširili. Ali, većina i dalje ne vidi boje. Recimo, voljene kuce i možda mace.

 

Ali, prvi primati su počeli da žive na drveću i onda od ptica (drveće se već uortačilo s pticama oko razmnožavanja), dakle, primati su od ptica i zbog plodova na drveću naučili da raspoznaju boje.  Crveni plod je po pravilu ukusniji od zelenog.

 

I danas su ljudi uglavnom vizuelni tipovi. Osim nas par izroda muzičara.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

nisam nikad al krompir gajio u zardinjeri i bio super. ne znam zasto i mrkva ne bi uspela ako je saksija dovoljno duboka za koren. al mozda ima strucnjaka........

 

juce posadio paradajz, luk, bluk i ljute papricice (birdeye chilli), sve u saksije i zardinjere pa videcemo. ocekujem da ce biti ok, sve sadio ranije uspesno osim luka. idem na to da izedem mladi luk cim prispe, ne ocekujem vise. 

Link to comment

Mislila sam baby carrots da posejem, za njih ne treba preduboka saksija pošto nemam baš neke idealne balkonske uslove. Za krompir nisam znala da uopšte može, hvala ti.

Link to comment
45 minutes ago, Valkyrie said:

Mislila sam baby carrots da posejem, za njih ne treba preduboka saksija pošto nemam baš neke idealne balkonske uslove. Za krompir nisam znala da uopšte može, hvala ti.

nadam se da ce se javiti neko strucniji al ne vidim zasto ne bi radilo ako koren moze da stane. moji krompiri (tacnije krompirici, sitna sorta) su uspevali sasvim pristojno a ocekiujem da ce i sad. pretpostavljam da to korenasto moze u saksiji/zardinjeri ako ima prostora. 

Link to comment

Ima Dzejmi u svom serijalu Jamie at home bas o sadnji krompira u dubljoj zardinjeri, pogotovu u dzaku. Vrlo jednostavno izgleda, mada u dzaku na terasi mislim da je mozda neuredno, jer je potrebno da se prosece malo sa strane na vise mesta (kada se napuni zemljom i krompirom, da bi klice izasle kroz ta prosecena mesta....hmmm nesto nisam dobro zapamtila cini mi se).

 

 

 

 

 

 

Link to comment
44 minutes ago, Jumanji said:

Ima Dzejmi u svom serijalu Jamie at home bas o sadnji krompira u dubljoj zardinjeri, pogotovu u dzaku. Vrlo jednostavno izgleda, mada u dzaku na terasi mislim da je mozda neuredno, jer je potrebno da se prosece malo sa strane na vise mesta (kada se napuni zemljom i krompirom, da bi klice izasle kroz ta prosecena mesta....hmmm nesto nisam dobro zapamtila cini mi se).

ovde (uk) ljudi redovno gaje kojesta direktno iz plasticnog dzaka. kupe dzak zemlje, iseku nozem po duzini, malo rastresu tu zemlju jer obicno bude vise stutkana nego sto treba i sade ko sta voli. cak imas da kupis dzakove sa vec 'ugradjenim' semenom pa samo rasporis po crti i zalivas. deluje neuredno ali daje rezultate. 

Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

Mislila sam baby carrots da posejem, za njih ne treba preduboka saksija pošto nemam baš neke idealne balkonske uslove. Za krompir nisam znala da uopšte može, hvala ti.

uzmi registrator, neki plasticni ne kartonski naravno zbog vlage pa zasadi mrkvu u tu kutiju registratora, kontam da je dovoljno duboko za koren a opet dovoljno usko da ne razbacuješ zemlju

Link to comment

Onda bi trebala neki "tanjir" ispod? Nem ja pojma sa baštovanstvom nego mi ta kutija pala na pamet.

Dete mi se pocelo baviti bastovanstvom, lepo sam govorio pre par godina da to treba da bude predmet u skoli od prvog osnovne. 

 

IMG-20200405-WA0026.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...