Jump to content
IGNORED

Najdraži YU albumi


3opge

Recommended Posts

1 hour ago, Ras said:

Preslušao sam Savina - Childhood sa YT, obzirom da dugo znam za album i nikako da preslušam ko čovek. Odličan je !

Fenomenalno je od početka do kraja. Minimalna bensedinska drimi sint epopeja, nikad ne ode u neke bombastične Ristovski - Miha Kralj ekscese...ne može bolje!

Kladim se da The Advisory Circle ponosno drži tu ploču u svojoj kolekciji. :violin:

 

 

Link to comment

prvi put u zivotu cujem za tog igora savina (kao i za mnoge druge sa liste, ali za ovog su se drugi uhvatili), mada posedujem tu jugotonovu elektronsku kompilaciju gde se pojavljuje.

sad sam pustio... meni na trenutke zvuci kao da su pozni Can (negde na prelazu 73-74... vise je post-Damo, Soon Over Babaluma, ali ima malo jos veze i sa Future Days) pisali muziku za neke usporene scene secanja u partizanskim filmovima... ima jedan trenutak gde mi nesto vuce na partizansku eskadrilu, ali zapravo je mozda vise kao scene kad neko umire u bosko buhi.

  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, palfoot said:

Fenomenalno je od početka do kraja. Minimalna bensedinska drimi sint epopeja, nikad ne ode u neke bombastične Ristovski - Miha Kralj ekscese...ne može bolje!

Kladim se da The Advisory Circle ponosno drži tu ploču u svojoj kolekciji. :violin:

 

 

Kakva crna epopeja :isuse: Apsolutno dosadna ploca,ta vrsta  elektronike je vec tada 1982 god. bila prevazidjena i dosadna. Ocvali socijalisticki dobrostojeci hipik je hteo da se poigra JM jareta ili Tandrdrima i eto to je cela prica. Bez utemeljenja u roku, new waveu, bilo kakvoj alternativi tog vremena IS je obican klovn sa skupim igrackama

Link to comment
3 hours ago, Haralampije said:

Kakva crna epopeja :isuse: Apsolutno dosadna ploca,ta vrsta  elektronike je vec tada 1982 god. bila prevazidjena i dosadna. Ocvali socijalisticki dobrostojeci hipik je hteo da se poigra JM jareta ili Tandrdrima i eto to je cela prica. Bez utemeljenja u roku, new waveu, bilo kakvoj alternativi tog vremena IS je obican klovn sa skupim igrackama

Baš zato što stoji toliko apartno u odnosu na izvikanu novotalasnu alternativu više mi se i sviđa, lik je napravio (konceptualni) album kakav je hteo i baš ga je bilo briga šta je trenutno bilo aktuelno. Nisam tada još bio živ, tako da stvarno ne znam kako da (objektivno) posvedočim šta su jugoslovenski šminkeri tog vremena u tom trenutku mislili da je prevaziđeno a šta  tragično hip ili par godina okasnelo. Ako posmatraš stvari malo više iz elektronske perspektive (pretpostavljam da pod utemeljenjem verovatno misliš na rođenje sint popa - sigurno da će se neko ko traži malo više forme pre nakačiti na Pol Pinjona koji pravi od Zane Kraftwerk) album ipak ima neku svoju priču, u odnosu na Žara i Tandžr i da je bliži obletanju oko žanra library music-a, što je iz današnje perspektive amajlija sa jakim nostalgo svojstvima, takoreći medijska arheologija u zvučnom obliku (vidiš kakve je asocijacije izazvala kod kurdija). Kad kažeš dobrostojeći socijalistički hipik to mi malo zvuči kao klasičan pankerski resantiman - ja ne slušam klasni rat ili socijalni stalež kad slušam muziku i svejedno mi je da li je neko (nepravedno) zaboravljeni golja kao Mario Marzidovšek ili privilegovani građanista kao Vladan Radovanović ili muzika dolazi iz opskurnog kasetnog undergrounda ili je prva liga Jugotona, deo je jugoslovenske muzičke istorije i zauzima svoje mesto na ovom topiku, a mišljenja su tu da bi ih razmenljivali. Elektronska muzika ovog tipa će uvek biti mnogima samo background ili muzak, stvarno nemam ništa protiv takvih čitanja, nek svako pronađe ono što odgovara svom temperamentu i mentalitetu.  :violin:

 

p.s apropo liste, hteo sam više da istaknem neke intimne favorite (jer se zove najdraži, a muziku slušam više srcem nego mozgom istoričara umetnosti) i bacim linkove da upotpunimo kolekciju ovde, meni se svakako sviđaju i (mislim da su napravili remek dela) bendovi kao što su Gustaph y njegovi dobri duhovi, Sexa (u živo), na koncertu Lune sam bio u Mikser hausu i tako...

Link to comment
  • 1 year later...
22 minutes ago, Lancia said:

Uh, sto ja ne volim ovakav nacin pisanja :sad:

Meni ovo deluje više kao da se pohvali šta sve zna iz istorije muzike, nego kao neka recenzija...

Link to comment

Reč 'recenzija' u naslovu verovatno je nepotrebna, jer album posmatra iz fenomenološkog ugla. Nemam ništa protiv tog ugla gledanja, jer je dokumentaristički pristup verovatno iscrpljen.

Možda u uvodu zasmeta rečenica u kojoj govori o ondašnjem mračnom, prljavom, itd... Beogradu i setuje okvir za tezu o u to vreme tabuiziranom pravoslavlju? 

Ništa strašno, rekao bih, a mogu da pretpostavim da je tekst verovatno skraćen kako bi se čitao za vreme potrebno da izgovoriš 'limunana', odnosno u skladu sa konceptom koji neguje City magazin. Takođe verujem da se radi o naručenom tekstu i marketingu Croatia recordsa, što je takođe u redu.

Korektno napisano.

 

Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

Meni ovo deluje više kao da se pohvali šta sve zna iz istorije muzike, nego kao neka recenzija...

Mislio sam na opsednutost koriscenjem stranih reci, nas jezik je dovoljno bogat bar za ovaj nivo radova. Kriticar bi trebalo da priblizava delo publici a ne da ga udaljava od istog.

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Lancia said:

Mislio sam na opsednutost koriscenjem stranih reci, nas jezik je dovoljno bogat bar za ovaj nivo radova. Kriticar bi trebalo da priblizava delo publici a ne da ga udaljava od istog.

+1

 

Pitala bih autora šta mu znači trnkvilovan Beograd, a posebno mi se ''svidja'' ovaj deo:  ''šizofrenog antropološkog geopolitičkog vorteksa''.

 

Mislim da ni sam ne razume šta je hteo reći.

 

Samo urbano, ili što više imam izmišljenih reči i anglicizama u rečenici, to ću ispasti pametniji i kulji.

 

Kakava taština praznine!

 

Da nikad nisam čula za Odbranu, ovaj tekst bi me samo odvratio od kupovine.

 

Svako se danas samoproglašava kritičarom, bilo da je muzika, film, vizuelne umetnosti, ili pozorište u pitanju.

 

Edited by Ptica trkacica
pogrešan rod
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...