Jump to content
IGNORED

ideologija i YU new wave


MancMellow

Recommended Posts

Idoli su uvek pratili trendove, a početkom osademdesetih je u beogradskom fensi društvu trend postalo pravoslavlje (možda se neko seća tadašnjih okupljanja fine beogradske omladine u crkvama za valjda badnje veče), ali kapiram da je jahanje na tome bila Šaperova ideja, a ne Divljanova. Šta je ko potpisao od pesama tu nije preterano bitno.

ma to su pokupili od pajkica i ekipe iz dzuboksa. pa i lik sonje savic iz davitelja ima veze sa tim, tata joj je pop. samo kazem da je divljan, kao ubedljivo najtalentovaniji, to najbolje iskoristio u pesmama.

Link to comment

Sumnjam da se iko ovde seća grupe 'Kama' sa Banovog Brda iz tog vremena, likovima su isključivali zvuk i izbacivali ih sa bine, poranili su deset godina.

 

a šta su svirali tj na šta je to ličilo muzički?

Link to comment

Čekajući da stariji, iskusniji i verziraniji napišu koju, ja ću se ograničiti na overall impression

 

ju svaka cas! najkul smo furunce od svih iz ex juge

 

super topić... samo da se ne posvadzate nesto..... i + 1, cekam da starije i iskusnije da se raspisu

Link to comment

ma to su pokupili od pajkica i ekipe iz dzuboksa. pa i lik sonje savic iz davitelja ima veze sa tim, tata joj je pop. samo kazem da je divljan, kao ubedljivo najtalentovaniji, to najbolje iskoristio u pesmama.

 

S Pajkićem su se valjda bili posvađali mnogo ranije, pošto je taj imao ideju da je njihov Malkom Meklaren, pa je Šaper u nekom intervjuu pričao 'ma da mi samo otvaramo usta, a Pajkić peva'.

 

a šta su svirali tj na šta je to ličilo muzički?

 

Ni na šta, neki šatro pank, uz parole o Kosovu. Budale.

 

Sad kad malo vratim film iz tog vremena imam utisak da je sve to bila jedna od reakcija srpskog društva na kosovske demonstacije.

 

edit: meni lično je od 'Kame' (pošto su i jednim i drugim isključili zvuk na istom koncertu) bio mnogo simpatičniji  Kulturno Umetnički Radnički Amaterski Centar iz Novog Sada

Edited by Anonymous
Link to comment

 

Sad kad malo vratim film iz tog vremena imam utisak da je sve to bila jedna od reakcija srpskog društva na kosovske demonstacije.

 

ova ti nije loša

Link to comment

pa jebiga, ni stonsi nisu ponovili sticky fingers, clash london calling. nije mi to neki argument.

Ма зезнули се Мик и Кит па направили после Exile... :fantom:

Овде је проблем што овде већина људи покушава да Одбрану сведе на некакав политички контекст, из некаквог свог идеолошког угла, који је као контра црквени и антиправославни. Она је искорак из шаблона, што чобанског рока, што допуштене критике режима, од толерисаних фрикова, кави су у то време били Брецељ и екипа, нешто касније Борислав кад је иживео себе као швалера. Та плоча је била концепт, који се поигравао са стварима са маргине егзситенције срећног самоуправног човека који се у фирми гушио по радничким саветима, летовао преко синдиката и веровао да ЈБ има да живи макар до краја века. Нешто што ће практично њихови врсници из Љубљане да доведу до савршенства и постану светске звезде. 

Link to comment

Нешто што ће практично њихови врсници из Љубљане да доведу до савршенства и постану светске звезде. 

 

E pa ok, hvala im (Idolima) što nisu na taj način od svega na kraju napravili lakrdiju

Link to comment

Na kraju krajeva, sve su to bile klinačke zajebancije, a kad je nastalo pravo sranje devedesetih njuvejveri i pankeri se uopšte nisu loše pokazali, osim mutavog Bore (kasnije Toni Montano), ali on je oduvek bio debil. Za razliku od starih rokera iz Šumatovca (dobrog dela njih), čiji je angažman devedesetih sramota za rok muziku.

 

U Hrvatskoj je skot ispao Jasenko Houra.

Edited by Anonymous
Link to comment

Na kraju krajeva, sve su to bile klinačke zajebancije, a kad je nastalo pravo sranje devedesetih njuvejveri i pankeri se uopšte nisu loše pokazali, osim mutavog Bore (kasnije Toni Montano), ali on je oduvek bio debil. Za razliku od starih rokera iz Šumatovca (dobrog dela njih), čiji je angažman devedesetih sramota za rok muziku.

 

U Hrvatskoj je skot ispao Jasenko Houra.

Скот је испао и Стублић али он није био панкер.

Link to comment

Tjah, onu njegovu pesmu 'E moj druže beogradski' nisam nikad kapirao kao ratnohuškačku, njen osnovni problem je što je katastrofalna. Jura je van kategorija normalnih, autentični ludak.

 

A onaj Houra je proračunati smrad, kad je trebalo biti panker, bio je panker, kad je trebalo svirati ska, svirao je ska, kad je trebalo udarati u tamburice devedesetih, udarao je.

Link to comment

Hipsterski gledano, Mita Ljotić je mnogo kulji od četnika. Kudos za beogradske alternativce iz 80tih.

6699523.jpg

:fantom:

 

 

 

Pa naravno, šta je umetnički zanimljivije Ljotić ili Moljević, no contest.  

Краков- Васић или Иво Андић и Велмар-Јанковић, Светислав Стефановић-Слободан Јовановић

Link to comment

dosta mi je sve ovo tesko palo (ne ova laprdanja, nego vladina smrt) i ne znam koliko bih se ukjlucivao... nisam bas sve ni procitao sto je napisano, ali cini mi se da je negde diskutovano i o poreklu naziva albuma. pa samo nesto na tu temu da kazem. a mozda ima veze i sa sirom pricom o ozbiljnosti [namera] te ploce. a onda cu verovatno ipak na kraju da kazem jos svasta.

 

ja sam kao klinac u osamdesetim "znao", mada sada ne mogu da navedem izvor, da se naslov "odbrana i poslednji dani" prosto odnosi na odbranu i poslednje dane idola, koji su na paketu bili novotalasni, inventivni, progresivni... a onda su posle mini albuma od strane [nekog dela] muzicke kritike optuzeni za pravljenje banalnog popa.

 

odbrana je u toj situaciji prosto poslednji, potpuno svestan, pokusaj da se napravi nesto zaista veliko i ozbiljno. pa kud puklo da puklo. last stand, butch cassidy i sundance kid. sva ambicija i pretencioznost i provokativnost su prosto, ili makar prevashodno, iz toga proizasli. sad neko moze da nagadja da li nacin na koji su (odlucili da budu/ispali) ambiciozni i provokativni govori nesto dublje o njihovoj (pod)svesti, ali ja bih rekao da bi u tom kreativnom inatu i poletu prosto uradili sta god da im je palo na pamet zarad pravljenja najbolje (ili bitnije, iz njihove tadasnje perspektive, najbitnije) ex-yu ploce svih vremena.

 

kasnije reinterpretacije, sva ucitavanja i prekrojavanja istorije su nebitna, pa makar dosla i od njih samih. tako je bilo.

 

sad moze se ovo ispostaviti i netacno, po tim takozvanim cinjenicama, ali... meni je i dalje tacno... jer mi je taj kontekst zapravo vec skoro 30 godina jako bitan za tumacenje i moj licni odnos sa odbranom. sad kucajuci ovo shvatam da sam to i zaboravio, na banalno svesnom nivou, ali uvek je bilo prisutno i mozda je cak jedan od bitnijih razloga zasto mi ta ploca toliko znaci, ne samo u muzickom smislu. inspirisala me je u razvoju prkosa.

 

krstic je, ispostavlja se, iskompleksirani balvan koji ni [dan] danas ne moze da prizna koliko ga je usralo da se ocese o genija.

ali ne bih rekao da to znaci da nije tada doprineo.

a saperov doprinos odbrani mi je genijalan. mozda nije muzicar, i mozda je (ispao) pizda, al je na odbrani poludeo.

i koliko god ja voleo tu plocu u glavi, ono sto je iz danasnje perspektive jos sokantnije je kako ona aranzerski zvuci kad je zapravo pustis, a tu je koliko sam ja razumeo saper dosta doprineo.

ne bih rekao da su njih dvojica bili besmisleni ukrasi, mada je tacno da bez vlade ne bi imali gde da se okace.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...