Jump to content
IGNORED

Vlada Divljan


Аврам Гојић

Recommended Posts

Sećam se da sam kupio Die Tonzentrale preko B92 sajta (valjda prva online kupovina ikada), i zeznuli se i poslali mi dva komada po ceni jednog. Bio sam baš happy :)

 

Poklonio drugi primerak, a svoj izgubio. Seobe.

 

Link to comment

izvinite, moram i ovo da dodam, krenuo da pisem na vocapu i ukacih da ne moram bezveze da skenjavam raspolozenje vocapa u rano jutro i da je to ustvari za ovaj jako tuzni topik

 

juce kisa, danas sneg. nocas mi stalno bili u glavi stihovi iz one pesme, dok kisa dobuje u ritmu tam - tama, rastuzila me vest o smrti Vlade Divljana, nekako mi nestvarno to bilo, bio je veliki umetnik i istinski Gospodin Covek, javna licnost koja je mene svojim delom i pojavom podsecala da svet nije propali demonski projekat vec da ima sansu za opstanak i nadu jer postoje takvi ljudi, pomislih isto da je ta moja neverica o smrti tako uljudnog, lepog, talentovanog coveka i podsecanje da smo prakticno ista generacija i da je nepravedno sto ljudi umiru tako mladi i  nasmejah se sebi, e pontijace, pontijace, pa odavno ta generacija nije mlada a nisi ni ti a onda sam u sebi setno gundjao da ta smrt zaista nije fer sto je dosla po njega, pa sam se setio davnog koncerta Idola pocetkom 80ih u skc-a posle tog koncerta je bila ogromna beogradska zurka u duhu tog vremena u grockoj, u nekoj kucerini kod neke ane nos (to joj bio nadimak), par stotina raspojasanih omladinki i omladinaca, gomila alkohola i opijata, pa se sve to veselo raspojasalo u divnoj prolecnoj noci a Vlada DIvljan sa ostalim Idolima isto bio na toj zurci i celu noc sam ga na mahove vidjao onako lepo obucenog, pristojnog, odmerenog i gospodskog ponasanja, potpuno van konteksta atmosfere te tematske zurke a ustvari sve te tadasnje zurke su imale jednu temu, veselo se raspojasati, napiti i nadrogirati pa me je zato onda i impresioniralo to njegovo ponasanje, pa sam se setio onih tekstova u tadasnjem studentu Tome Longinovica sa kojim sam se tada druzio, o Idolima, sa sjajnim fotografijama Dragana Papica sa svrhom stvaranja te neke znatizelje ko su i sta su Idoli, to je bilo pre njihovog pojavljivanja na muzickoj sceni i po meni to je sjajan primer sjajnog marketinga u kulturi, bobu hvala postoje sacuvani svi ti brojevi lista student i ostao je istorijski trag o tim pocecima jedne velike karijere, ustvari svakojakih sitnica sam se secao tokom noci sve do tri sata  i besmislena i ruzna ironija je da sam tek u gluvoj noci kada sam svario vest o smrti Vlade Divljana osetio koliko sam blizu 35 godina u nekoj fijoci svesti drzao svoje misljenje o tome koliko je on bio znacajan za kulturu i ondasnje a i ovdasnje zemlje i koliko sam ga postovao kao javnu licnost i umetnika  

 

pa je doslo jutro, sivo zimsko jutro sa susnezicom, setio sam se koliko sam kao dete voleo sneg i opet se setih Vlade Divljana i onog divnog albuma za decu koji je uradio sa Giletom i pomislih da me odavno vest o smrti neke javne licnosti nije tako raspekmezila i ostavila mi neku jaku setu koja ce me pratiti ceo dan

Link to comment

mene ovo baš pogodilo

strefilo me onako, prvo što nisam imala pojma da je bolestan, a drugo što smo skoro pa isto godište,

tj. odrastala sam i sazrevala paralelno. sa tom muzikom

i sada, nekako me ovo i lično pogađa jer je tako blizak osećaj da je ta mladost otišla zauvek

i ne samo mladost

život

Link to comment

 

nisam ih nikad mnogo gotivio, al mi se sviđala ova obrada chuck berryja, mada više liči na cover koji su prvo uradili stonsi, kojima je to bio prvi singl u karijeri. kakva čudna veza. oni su mi uvek bili nekako mnogo čistiji nego "ona druga dva benda".

 

moje prvo sećanje na njih doseže do čokolade, bila je svuda gde god se okreneš, i sva su je deca pevala mesecima, kao da je za decu i bila napisana. ni slutio nisam tad koliko ozbiljan bend stoji iza toga. ne bih voleo da se pretvori u raspravu, ali mislim da je ta odbrana pomalo precenjen album. bolje mi je sve ovo posle.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...