Jump to content
IGNORED

Crno-bijeli svijet


bigvlada

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    17

  • Ajant23

    10

  • James Marshall

    6

  • stoka

    5

Sa  opaskom kako udaraju na Srbe si totalno promasio. Ali ja ionako ne znam da li ti mislis ono sto pises :D

 

 

Meni su neke replike u toj seriji zaista zvučale kao "kako mali Hrvoje shvata Srbe" ...

Link to comment

lol.

to je bas za akventovat u seriji koja se onoliko sprda sa hrvatima, albancima, crnogorcima, dakle sa svakim ko joj dodje pod ruku.

Edited by morgana
Link to comment

Pa nema 'cak'. Bitange i princeze od a do s (sa kvacicom koju nemam) imaju u vidu post-SFRJ kontekst, SFRJ pop kulturu i nostalgiju, a istovremeno udaraju jednako i na hrvatski i na srpski sund. Sjeti se, samo za primjer, epizode u kojoj je snimana serija 'Becari i kontese'.

Bitange i princeze su najbolji primjer ekstrapolacije jugoslovenske pop kulture. Sa  opaskom kako udaraju na Srbe si totalno promasio. Ali ja ionako ne znam da li ti mislis ono sto pises :D

 

Hrvatska je za tri koplja ispred Srbije u obradi ovih tema. Bilo da je na vlasti HDZ ili SDP. 

Изузев БиП, не знам ниједан примјер такве обраде у Хрвата. Било је нешто "Суботом увечер, недјељом ујутро" али не нарочито успјешно.

Link to comment

 

Hrvatska je za tri koplja ispred Srbije u obradi ovih tema. Bilo da je na vlasti HDZ ili SDP. 

 

Pa nije tri koplja nego ili +∞ ili "0". Zato što se ovde time niko ozbiljno ni ne bavi. 1980-ta je u današnjem kolektivnom sećanju bila negde otprilike u periodu malo pre Kočine krajine, a u svakom slučaju mnogo pre "Montevidea". Nije to sasvim nerazumljivo, usled mnogih okolnosti da je trebalo da se kladim sigurno bih pare stavio na to da će Hrvatska pre Srbije početi da gredi neki smislen odnos sa tim periodom. Pa makar u tome i učestvovala samo manjina društva. Srbija je ogromnom većinom i dalje u grču. 

Link to comment

Najbolje da se sada i razvija besmislica o državnoj prirodi stvaranja serija. Pa, najbolje da se imaginarni ljudi ugledaju na imaginarnu politiku imaginarnih kreacija na osnovu imaginarnih tema...

 

Samo polazište koje uviđa odnose država Srbije i Hrvatske u ovom kontekstu je toliko deo problema da tu više nema rešenja od samog starta...

Link to comment

Pričao sam o ljudima. Ili misliš da se "većina Srbije/Hrvatske" u ovom kontekstu može odnositi na, ne znam, teritorije? Naravno da nisam mislio na države kao institucije. 

Link to comment

Koja većina Srbije? Ona što ne može da navuče 50 odsto izašlih na drugi krug izbora za predsedika, pa je ukinula taj zahtev koji je važio do pre deset godina?

 

Daj bre, a to su izbori gde se stvarno prebrojava. Slab je taj diskurs, Srbija - Hrvatska - Tralala, jadna redukcija na imaginarne reči koje ništa ne znače u ozbiljnom kontekstu, ali su zato dušu dale da se sve usmeri na odnos, gle čuda, Srbije i Hrvatske upravo...

Link to comment

Najbolje da se sada i razvija besmislica o državnoj prirodi stvaranja serija. Pa, najbolje da se imaginarni ljudi ugledaju na imaginarnu politiku imaginarnih kreacija na osnovu imaginarnih tema...

 

Samo polazište koje uviđa odnose država Srbije i Hrvatske u ovom kontekstu je toliko deo problema da tu više nema rešenja od samog starta...

 

kakva drzavna priroda, pobogu?

trzisna priroda, prije svega, zatim kulturoloska. dozvoljen je i obratan raspored.

 

 

hrvatska inace mnogo vise tv sadrzaja posvecuje odnosu prema komunistickom periodu. evo recimo, dokumentarac o mijenku smoji, da ne kazem rehabilitacija smoje, 90tih prokazanog kao srboljupca.

 

 

edit, u vezi srbende u hrvatskom filmu/serijama, ja zaista ne vidim problem s takvom obradom u BiP u kojoj su svi likovi stereotipi, zagrebacka kokos, dalmatinski (ili bjese licki) sitni prevarant, kriminalac iz zapadne hercegovine itd

 

 

edit2, manc, slazem se, srbija jeste u grcu i inace sto se tice pop kulture, ne samo u okvirima ove teme, tamo gdje nije pop kultura u grcu mediji jesu i time joj ogranicavaju domet.

 

ovo tek sad vidim:

 

Najbolje kada se ovako stvari svode na države, joj  :wacko:

roflmao. ajante.

 

drzavna televizija trpi neke politicke pritiske, ne znam da li ti je to poznato? ne? ako to treba objasnjavati nekom iz srbije onda stvarno... 

doduse hrt je imao neki upliv sdp-a i kad je hdz bio na vlasti.

ono sto ti ja govorim je koliko je hrt ozbiljna televizija sa prilicno ozbljnom produkcijom  (za razliku od rts-a)

Edited by morgana
Link to comment

Ma, roflmao isto, mada je pre za plakanje ovakvo rezonovanje.

 

Ti natežeš redukciju po kojoj se serija svodi na politički proizvod ili, ako se gleda i tržišna priroda, onda je i ona politički proizvod.

 

Takva redukcija je dobra jedino za par političkih istomišljenika koji istim "kulturološkim" rezonima na krilima političarčića, koji jedino tako i mogu rezonovati, dospeju na televiziju poput RTS-a i onda lupaju besmislice od produkcije. Ali, takav RTS je samo na rečima javni servis i odraz bilo kakve Srbije, a njegova produkcija je samo nizanje sterilnog TV sadržaja i niti ima veze sa pop kulturom niti ikakvom kulturom i stvaranjem drugim do nesposobnog nabadanja nečeg što treba da predstavlja kulturne sadržaje.

 

Drugim rečima, besmislen rezon da se politički ili "kulturološki" stvaraju takvi sadržaji može da pije vodu samo onoliko koliko politika na krilima takvog rezona uspe da upropasti svako stvaranje bilo kakvog kvaliteta osim polupismenog političkog štancovanja gluposti. A, tu politika više ne stvara ništa, već samo sprečava da išta kvalitetno bude stvoreno.

 

U tom pogledu na HRT-u je moguće da Kulenović i Mirković urade ovakvu seriju, a na RTS-u naravno da nije, ali problem nije u državi ili kulturi već u doslednijem ostvarenju u praksi teorjskih rezona poput tih tvojih.

Link to comment

ko je rekao da se serija svodi na politicki proizvod?

 

 

 

vidjevsi tvoj posljednji pasus reci cu ti samo jedno: bijedno mlatis.

 

a vdijevsi pretposljednji na koji se nadovezuje posljednji u kome me prozivas, reci cu ti i ovo: odjebi. gade.

 

:)

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...