Jump to content
IGNORED

Crno-bijeli svijet


bigvlada

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    17

  • Ajant23

    10

  • James Marshall

    6

  • stoka

    5

Meni je i to imalo smisla.

Inače druga nedelja je bila kvalitetnija od prve. A ovo od sinoć najbolja epizoda. Nadam se da će tako biti i u preostale tri epizode.

Link to comment

Serija je pitka (gledljivija od, recimo, serije "montevideo" ili novog "pozorišta u kući") i zašto sad, osim razonode, od nje očekivati da ponudi neko ludilo? Ko je voleo "Smogovce" i "Grlom u jagode", voleće i ovu seriju ...

 

Prilično realistično su preneli atmosferu s početka 80-ih i u stvari ovoj seriji jedino mogu da prigovore "šatoraši" i ostali hardcore Hrvati zbog navodne jugonostalgije. Mada, ni ta teza nije održiva. Naprotiv, Hrvati su se ovom serijom vratili sebi, jer se ne odriču onoga što je autentični izraz njihove kulturološke autentičnosti. Jer Hrvatska nije Tompson. Hrvatska je Haustor ...

Link to comment

Ipak malo da razgraničimo - ti više pričaš o ideji, nego o seriji. Serija ima zanatskih nedostataka, glumačkih, scenarističkih (ajde da ne idemo u ove faktografske) ali ideja kao ideja, nije je niko ovdje koliko vidim kritikovao, a to da u Hr postoji i taj front rasprave, ta ideološka linija podjele, to stoji, čitao sam nešto na nekim forumima i krajnje je zabavno. Sve što nervira šatoraše ja podržavam. 

 

O ovome da Hrvatska nije Tompson, a da je Haustor, to bi ti i ja možda voljeli, ali malčice sliku kvare rezultati skorašnjih izbora. 

Link to comment

Ipak malo da razgraničimo - ti više pričaš o ideji, nego o seriji. Serija ima zanatskih nedostataka, glumačkih, scenarističkih (ajde da ne idemo u ove faktografske) ali ideja kao ideja, nije je niko ovdje koliko vidim kritikovao, a to da u Hr postoji i taj front rasprave, ta ideološka linija podjele, to stoji, čitao sam nešto na nekim forumima i krajnje je zabavno. Sve što nervira šatoraše ja podržavam. 

 

O ovome da Hrvatska nije Tompson, a da je Haustor, to bi ti i ja možda voljeli, ali malčice sliku kvare rezultati skorašnjih izbora. 

Ja mislim da treba pricati o ovome sto si ti pricao zanatskim nedostacima.

Moj utisak je da su se malo "pogubili" u zelji da budu stilski, faktografski tacni izgubila im se prica, tempo...

No moja omiljena uzrecica je:

Dobar konj ima hiljadu mana, los samo jednu - da je los.

Meni je serija jos uvek ovo prvo.

Link to comment

faktografski nedostaci su prenaduvani na socijalnim mreyama.

s vecinom ostalog se slayem.

serija u drugoj i trecoj nedelji emitovanja uopste nije losa, uprkos tome sto su glumci drveni ko barunica kasteli u stuporu.

Link to comment

Slažemo se, faktografske nepreciznosti nevažne su u odnosu na ideju ...

 

Rola Anice Dobre ili epizoda Sergeja ponovo aktuelizuju razliku između beogradske i zagrebačke škole glume. Prva je improvizatorska, sa mnogo ličnih nadgradnji uloge, dok je ova druga zanatski preciznija, ali kreativno ograničena ...

Edited by stoka
Link to comment

Slažemo se, faktografske nepreciznosti nevažne su u odnosu na ideju ...

 

Nije ti to ideja niti su nepreciznosti već namerne greške. Trend ima svojih velikih mana u, recimo, produkciji AMC-ja ili britanskog hipsteraja koji ponavljaju taj postupak do iznemoglosti na nivou mentalno lenjog sleđenja jednog koncepta...

Link to comment

Pa ok. Finale nije vrh i nije krs. Logican kraj radnje s padom, kao i uvijek, u Jurinoj prici. S tim da je Jura zamisljen kao ok lik, protomenadzer ususret kapitalizmu tj trzistu.

Link to comment

O ovome da Hrvatska nije Tompson, a da je Haustor, to bi ti i ja možda voljeli, ali malčice sliku kvare rezultati skorašnjih izbora.

Tamo je ruralno pobedilo urbano, kao i ovde uostalom ...

 

Ali sama činjenica da je HRT smimio ovakvu seriju koja nekome može da miriše (ili smrdi) na jugonostalgiju predstavlja jedan pozitivan pomak. Čak i serija "bitange", koja je prikazivana i u Srbiji često je bila neprijatna sa nekim svojim neduhovitim i uvredljivim aluzijama na Srbe ... Ovde, naprotiv, Anica glumi jednu emancipovanu, zgodnu i liberalnu Srpkinju, često se u pozadini radnje čuju Idoli, ElOrg, Šarlo ...

Edited by stoka
Link to comment

Pa nema 'cak'. Bitange i princeze od a do s (sa kvacicom koju nemam) imaju u vidu post-SFRJ kontekst, SFRJ pop kulturu i nostalgiju, a istovremeno udaraju jednako i na hrvatski i na srpski sund. Sjeti se, samo za primjer, epizode u kojoj je snimana serija 'Becari i kontese'.

Bitange i princeze su najbolji primjer ekstrapolacije jugoslovenske pop kulture. Sa  opaskom kako udaraju na Srbe si totalno promasio. Ali ja ionako ne znam da li ti mislis ono sto pises :D

Hrvatska je za tri koplja ispred Srbije u obradi ovih tema. Bilo da je na vlasti HDZ ili SDP. 

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...