Jump to content
IGNORED

Proizvodnja pečuraka


SleeperSleep

Recommended Posts

zapoceo 2 biznisa u zivotu. jedan pre 11 godina, u sferi hr usluga, prodao strancima 2009, zadrzao 10% vlasnistva i poziciju. od toga zivim.

 

drugi krenuo pre 10 meseci - proizvodnja zdravih delikatesa na bazi susenih pecuraka. dosta se mucim, pre svega zato sto sam rastrzan na 2 strane, a to je katastrofa za biznis. drugo, kanal koji sam inicijalno planirao, prodavnice zdrave hrane, se pokazao kao potpuni promasaj. srecom, uspeo sam da udjem u jedan lanac nesto luksuznijih maloprodaja tako sto sam zainteresovao jednog mnogo gotivnog distributera. plus sam otvorio kanal u becu i sad sredjujem papire za izvoz. ako to bude ok, povecacu proizvodnju 3 puta u novoj sezoni. ako ne bude, najebao sam :)

 

ako imas pitanja - gruvaj :), premda pretpostavljam da si pre svega mislio na iskustva u it sferi.

Edited by ikar
Link to comment
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SleeperSleep

    40

  • SNARC

    13

  • ljuttko

    7

  • Anonymous

    6

zapoceo 2 biznisa u zivotu. jedan pre 11 godina, u sferi hr usluga, prodao strancima 2009, zadrzao 10% vlasnistva i poziciju. od toga zivim.

 

drugi krenuo pre 10 meseci - proizvodnja zdravih delikatesa na bazi susenih pecuraka. dosta se mucim, pre svega zato sto sam rastrzan na 2 strane, a to je katastrofa za biznis. drugo, kanal koji sam inicijalno planirao, prodavnice zdrave hrane, se pokazao kao potpuni promasaj. srecom, uspeo sam da udjem u jedan lanac nesto luksuznijih maloprodaja tako sto sam zainteresovao jednog mnogo gotivnog distributera. plus sam otvorio kanal u becu i sad sredjujem papire za izvoz. ako to bude ok, povecacu proizvodnju 3 puta u novoj sezoni. ako ne bude, najebao sam :)

 

ako imas pitanja - gruvaj :), premda pretpostavljam da si pre svega mislio na iskustva u it sferi.

 

Ikare, da li mislis da oslanjanje samo na domacu traznju ima smisla, u sferi proizvoda siroke potrosnje?

I jos plus akoje u pitanju strategija diferencijacije (po opisu proizvoda ne deluje kao nesto ultra jeftino).

Vidim da ti dosta zavisi od Beca.

Link to comment

Ikare, da li mislis da oslanjanje samo na domacu traznju ima smisla, u sferi proizvoda siroke potrosnje?

I jos plus akoje u pitanju strategija diferencijacije (po opisu proizvoda ne deluje kao nesto ultra jeftino).

Vidim da ti dosta zavisi od Beca.

nisam siguran da sam te razumeo - ako me pitas ima li smisla oslanjati se samo na domacu traznju - u mom slucaju je odgovor nema. domaca traznja je ocajna. poslao sam neku robu u bec pre par meseci i u jednom jedinom gartneraju (baste na obodu beca koje proizvode povrce i cvece i obicno uz to imaju prodavnicu u kojoj prodaju ne samo svoje proizvode) su za 15 dana prodali vise nego 10 lepo pozicioniranih prodavnica zdrave hrane u beogradu za 2 meseca. ukratko, katastrofa koju nisam uopste predvideo, iako sam napravio skroz pesimisticnu projekciju (bar sam ja mislio da je pesimisticna :))

distributer mi kaze da moram istrajati sa pozicioniranjem u premijum segmentu u srbiji, u suprotnom nemam sanse protiv obaraca cena kojima se jebe za kvalitet, koji dominiraju.

ja prepoznajem da mi je jedina sansa da idem vani, gde inace zavrsi 90% otkupljenih pecurki u srbiji. videcemo hocu li uspeti. problem je da li cu uspeti da podignem kapacitet pre nego sto bankrotiram. videcemo. na prolece ubacujem jos par proizvoda (svez sremus, lisicarka i vrganj u manjim pakovanjima za supermarkete u srbiji + suseni paradajz) jer mi to traze kupci.

 

moderacija - mozda da ovo mrdnete negde na ekonomiju?

Edited by ikar
Link to comment

 problem je da li cu uspeti da podignem kapacitet pre nego sto bankrotiram. 

 

 ..a sta je i kolko je potrebno da podignes kapacitet?...mislim, jel' kes i kolko?

Edited by scepa
Link to comment

kes - ili iz obrta ili ako se pojavi neko voljan da investira. ako si u ovoj drugoj grupi, pusti pm, pa cu ti reci tacno koliko i sta nudim zauzvrat :)

 

edit: @ scepa

Edited by ikar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...