Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

Medjutim, moram da te upozorim da bilo kakva relativizacija Holokausta, kao ni drugih zlocina, nece biti dozvoljena.

voleo bih da vidim gde sam ja to i kada na ovoj temi uopste pisao o istorijskom dogadjaju Holokaustu, pa da bih uopste mogao da relativizujem?

Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

Malkine, je l možeš u jednoj rečenici da obrazložiš čemu kačenje tog "uradka" ovde?

 

Da preformulišem: saglasan si sa istim?

Edited by Ivo Petović
Link to comment

^ Kako čemu kačenje? Uradak je savršeno relevantan za temu, ilustruje isto ono o čemu su govorila ona dva odlična teksta koja je yolo postovao.

 

Relevantan je, s tim što je neukus. 

 

Tužan sam zbog njih, ali moraju li baš ti nosevi, a evo ja recimo ne crtam crnce kao majmune, a "incidentally" (sic!) umeju oni da otpuste kad neko vređa Jevreje ("allegedly"), [insert a random smart thought ending with "who, why, what"] - za kraj slika 180 stepeni suprotna od onoga sto se desilo

 

 

Levica je u ogormnom problemu i ne samo kod nas, stvarno. 

Link to comment

Interesantan stripic, eksplicintno optuzuje sarli ebdo za rasisticke karikature i sirenje mrznje (nisam dosad videla takve njihove karikature ali daleko od toga da poznajem njihove karikature), a meni je jos zanimljiviji onaj deo gde nesto pise o tome da se muslimani ne smeju takvim karikaturama. Ono, pa sta? Sad svi treba da se saborno smejemo inace ce biti belaja? Ko se ne smeje necemu cemu se ja smejem ima nesto "deeply wrong" u sebi? Ja moram da priznam da sad pocinjem da se plasim, jedno milion puta sam ismejala sale koje mi decko plasira, a vidi ove njegove dve zadnje slicice / ne smejes se necijim fazonima, u sledecem koraku taj te juri sa sekirom :0.6:

Link to comment

Interesantan stripic, eksplicintno optuzuje sarli ebdo za rasisticke karikature i sirenje mrznje (nisam dosad videla takve njihove karikature ali daleko od toga da poznajem njihove karikature), a meni je jos zanimljiviji onaj deo gde nesto pise o tome da se muslimani ne smeju takvim karikaturama. Ono, pa sta? Sad svi treba da se saborno smejemo inace ce biti belaja? Ko se ne smeje necemu cemu se ja smejem ima nesto "deeply wrong" u sebi? Ja moram da priznam da sad pocinjem da se plasim, jedno milion puta sam ismejala sale koje mi decko plasira, a vidi ove njegove dve zadnje slicice / ne smejes se necijim fazonima, u sledecem koraku taj te juri sa sekirom :0.6:

 

meni vise lici na klasican egotrip i "toliko sam kul da vidim dublje i dalje od ostalih kako u bistroj supi tako i u ovoj tragediji"

 

licna superiornost i nadasve razlicitost se mora istaci u svakom mogucem trenutku.

Link to comment

Relevantan je, s tim što je neukus. 

 

Tužan sam zbog njih, ali moraju li baš ti nosevi, a evo ja recimo ne crtam crnce kao majmune, a "incidentally" (sic!) umeju oni da otpuste kad neko vređa Jevreje ("allegedly"), [insert a random smart thought ending with "who, why, what"] - za kraj slika 180 stepeni suprotna od onoga sto se desilo

 

Neukus < sloboda govora, molim lepo -_-

 

Čovek ističe vrlo razumnu i očiglednu stvar, da pravo na izražavanje ne oslobađa društvene odgovornosti; da samo zato što po zakonu smeš da se nečemu podsmevaš ne znači automatski da bi trebalo; da postoji vrlo realna i vrlo opasna društvena podela i u Francuskoj i globalno kojoj ova histerija u prethodnih par dana solidno doprinosi.

 

U ostalom zašto da tupim kad je objašnjeno sve o razvrstavanju na Naše i Njihove pod plaštom solidarnosti mnogo elokventnije nego što bih ja umeo. A ko tu bira da vidi opravdavanje ubistva, samo kafa & ispaša.

Link to comment

@Ivo

 

pa sad, ima tu stvari sa kojima ne mogu da se složim ili ne složim, kao npr. Sakova lična reakcija na tragediju. 

 

slažem se sa tim da je CH objavljivao rasističke karikature. i ne mislim da je to na bilo koji način ublaženo time što su karikirali i vređali koga su stigli. već sam to pominjao, postoji asimetrija u satiričnom tretmanu manjine i manjinskih religija u odnosu na satirični tretman većine i većinskih religija. sa druge strane, Sako dobro poentira: crnca predstavljenog kao majmuna smo itekako naučili da percepiramo kao rasističku reprezentaciju, a sa turbanima i kukastim nosevima je već malo drugačije.

 

slažem se sa tim da je neophodno postaviti pitanje svrhe satire, da nije dovoljno samo insistirati na očuvanju prava na slobodu govora. insistirati na očuvanju slobode govora je ispravno, ali to je, efektivno, nešto prilično trivijalno, gotovo kao insistiranje na neotuđivosti prava na život. oko toga imamo debeo konsenzus u zapadnim društvima. lepo je (ponekad i važno) podsetiti se toga, ali to ne znači ništa ako će reakcija na ovaj brutalni zločin da bude oličena u kršenju prava i unesrećivanju nevinih.

 

i, s tim u vezi, slažem se sa tim da pravi intelektualni i moralni izazov stoji u sagledavanju položaja muslimana u zapadnim liberalnim demokratijama (a i šire) i njihovim odnosima. lako je--i ispravno, naravno--zbiti redove oko pitanja u vezi sa kojim postoji ozbiljan društveni konsenzus, kao što je slučaj sa slobodom govora u Francuskoj, ili u vezi sa osudom masovnih ubica kao moralno izopačenih. dodao bih na ono što Sako kaže da je deo ovog velikog izazova i pitanje toga kako izaći na kraj sa ovakvim terorizmom. u prethodnih 15 godina smo gledali paradu katastrofalno loših odgovora na to pitanje, prevashodno iz Amerike i Velike Britanije. masovno špijuniranje, zatvaranje bez osude i presude, mučenje, surovo bombardovanje, nebrojene mrtve, radikalizaciju islamskog sveta. to ne radi. ništa dobro nije donela sabornost oko patriotizma, oko sloboda i ljudskih prava ako je rezultovala u masovnim kršenju prava i ubijanju.

 

ja ovo što Sako radi shvatam (makar delom) kao skretanje pažnje na to da, u ovoj situaciji, busanje u grudi naše slobodarske preti--ako nije balansirano trezvenijim sagledavanjem položaja, potreba i problema muslimanskih manjina i politike zapada prema islamskom svetu--da, sa jedne strane, dovede do otvorene konfrontacije između "nas" i "njih," a sa druge strane da nas™ (po ko zna koji put) uljuljka u ubeđenost u sopstvenu pravednost i učini da pribegnemo svakakvim nepodopštinama u tobožnjoj odbrani svojih sloboda i vrednosti. lako je Amerikancima da se busaju u grudi slobodarske kad se zbiju redovi oko mogućeg povlačenja 1 filma iz bioskopa (sloboda izražavanja!), ali ne daj bože da se neko dublje zamisli oko izveštaja o mučenju, zlostavljanju i ubijanju nevinih ljudi koji su nekako baš u isto vreme objavljeni--sve sami zločini počinjeni u ime borbe protiv protivnika slobode.

 

rekoh već, najvažnije je videti kako će izgledati "keep calm and carry on." po mom mišljenju, korak u dobrom pravcu je da se otvore razgovori na teme oko kojih konsenzus nije na vidiku. Sakov crtež vidim kao deo takvog razgovora.

Link to comment

Interesantan stripic, eksplicintno optuzuje sarli ebdo za rasisticke karikature i sirenje mrznje (nisam dosad videla takve njihove karikature ali daleko od toga da poznajem njihove karikature), a meni je jos zanimljiviji onaj deo gde nesto pise o tome da se muslimani ne smeju takvim karikaturama. Ono, pa sta? Sad svi treba da se saborno smejemo inace ce biti belaja? Ko se ne smeje necemu cemu se ja smejem ima nesto "deeply wrong" u sebi? Ja moram da priznam da sad pocinjem da se plasim, jedno milion puta sam ismejala sale koje mi decko plasira, a vidi ove njegove dve zadnje slicice / ne smejes se necijim fazonima, u sledecem koraku taj te juri sa sekirom :0.6:

 

Nije mi jasno kako si dosla do ovog zakljucka posto je poruka upravo suprotna.

 

Ovako:

 

- Sa likovima koji su pucali je ocigledno "something wrong", tu nema diskusije.

 

- Da li to znaci i da je po automatizmu "something wrong" i sa svima kojima karikature nisu smesne a ne pada im napamet da zbog toga potezu oruzje?

 

- Mnogima je mnogo lakse da na gornje pitanje odgovore sa "da" nego da se upuste u dublje razmisljanje zbog cega nekome nesto nije smesno (zasto Crncima nije smesno da ih crtaju na drvecu sa bananama, kada je pre 100 godina to bilo najnormalnije prihvaceno u mejnstrim humoru? Ditto za Jevreje i "humor" od pre 70 i kusur godina).

 

- I ako je vec tako, ako je odgovor "da, sa SVIMA kojima te karikature nisu smesne SIGURNO nesto nije u redu", onda stvarno hajde da se medjusobno poubijamo pa kom' obojci kom' opanci, jerbo je to lakse i zahteva manje intelektualnog napora s obe strane od pokusaja da uredimo nas zajednicki svet na nacin da na njemu ima mesta i za jedne i za druge - i za one kojima nije smesno karikiranje Muhameda i za one koji mu se ne klanjaju 5 puta na dan. (Naravno iz ovoga su iskljuceni oni sa kojima zaista "nesto nije u redu" a to su likovi spremni na glavosecu i ubijanje zbog nekih karikatura ma koliko one nekome bile smesne ili ne - vidi pod prvu stavku, oni su stoka bez repa.)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...