Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Baš to, Muhameda se niti crta, niti slika, niti glumi. Film "Pod zastavom Muhammeda" je snimljen a da junaka iz naslova niko nije glumio, čak se ni "njegov" glas ne čuje. Učenjaci sa El-Ahzara nisu imali primjedbi na filmsku priču, potvrdili su je kao validnu ali po njima nijedan običan smrtnik nije dostojan da se pojavi čak ni u filmskoj ulozi Muhameda.

 

Ikonoklazam, ikonoborstvo. Nije karakteristično samo za muslimane, ima ga među protestantima i jevrejima

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Iconoclasm

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Može malo da se doprinese i na poslednjoj liniji odbrane. Recimo, u danima kada se kompletno uredništvo okuplja na presici (što je danas bio slučaj i što su napadači znali) mogla se dovesti neka jača ekipa pandura, da ne kažem SWAT. Sva ona pojedinačna ubistva u Francuskoj u poslednjih par godina, bila su takva da ih sigurno nisu mogla sprečiti dva lako naoružana pozornika. Mogle su službe da malo prilagode protokole za štićena lica tim novonastalim okolnostima.

 

Moglo je, naravno.

No procena se donosi na osnovu podataka koje obezbede službe™.

Sada, pitanje je koliko bi i novinari želeli/pristali na takav oblik zaštite.

Da li bi ih onda likvidirali na putu do kuće, u kući, odvojene akcije ili tako nešto.

No, sada je sve to nagađanje...

Fakat je da ovo nije akcija ekstremiste, koji se automobilom zaleće u masu ili rafalno puca u crkvi/sinagogi/džamiji.

Link to comment

možda u njihovim kamenjarskim vrletima slobodno neka se vrate tamo i neka ga ne crtaju ne slikaju i ne glume koliko hoće 

 

ako neće milom well ima i drugih načina  :fantom:

Bojim se da će drugi način biti skup i bez garancije da će vredeti.
Link to comment

Ikonoklazam, ikonoborstvo. Nije karakteristično samo za muslimane, ima ga među protestantima i jevrejima

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Iconoclasm

Dok šiitskim muslimanima crtanje i nije skroz zabranjeno. Da ne idem dalje u off, samo sam potvrdio ono što je Nautilus napisao. "Vrijeđanje poslanika" je u tome što su ga uopšte nacrtali (prikazali), to što je crtež u stvari karikatura je samo dodatno pojačalo "uvredu".

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

koliko je ovo depresivno, cak nije zabavno ni razmisljati kako ce uelbeku milionche $$ da ulete na bankovni racun sad od prodaje knjige.

Edited by odmor
Link to comment

Не бих да браним иконоборство, али се нешто не сећам да су у скорије време протестанти улетали у редакције сатиричних листова и убијали карикатуристе јер су нацртали Исус Христа.

 

 

Али, беспредметна је расправа. Људи који убијају због ислама су лудаци којих се многи муслимани стиде и против којих многи муслимани ратују. Проблем је што тим сатанистима одговара проливање крви јер што је узбурканија страст, мање је простора за разумевање између људи. Зато је свака оваква акција која пролази без жестоке и конкретне реакције пре свега муслиманске заједнице корак ка сукобу цивилизација. Уелбека сам споменуо јер је он доста о томе писао. Баш сам пре дан-два завршио његову "Платформу" и ту је та граница у песку милиметарски прецизно и потпуно језиво описана. Није случајно ни што је на насловној овонедељног броја баш он.

 

Сви би требало памет у главу, јер, што рече Марк Сендмен: "when two worlds collide, no one survives".

Link to comment

Dok šiitskim muslimanima crtanje i nije skroz zabranjeno. Da ne idem dalje u off, samo sam potvrdio ono što je Nautilus napisao. "Vrijeđanje poslanika" je u tome što su ga uopšte nacrtali (prikazali), to što je crtež u stvari karikatura je samo dodatno pojačalo "uvredu".

Ne mogu se oteti utisku da je insistiranje na Muhamedu kao liku karikatura postalo guranje prsta u oko muslimanima.

Ne znam jezik pa ne razumem, no valjda je karikaturista mogao i s nekim likom. Ili ne?

Link to comment

Ne mogu se oteti utisku da je insistiranje na Muhamedu kao liku karikatura postalo guranje prsta u oko muslimanima.

Ne znam jezik pa ne razumem, no valjda je karikaturista mogao i s nekim likom. Ili ne?

Pa covek se zaneo™ misleci da je neki Pahomije u pitanju... 

Ima gde i s kim to moze a ima - evo - gde ne da ne moze nego glave padaju. Ako je to zaista razlog za ovaj 'incident'.

Link to comment

Не бих да браним иконоборство, али се нешто не сећам да су у скорије време протестанти улетали у редакције сатиричних листова и убијали карикатуристе јер су нацртали Исус Христа.

 

 

 

Pa nisu skoro, i nisu u satirične listove, ali jesu pre pet vekova, i to žestoko, što u oslikane crkve i manastire, što među nevernike koji su išli u te crkve. Ne vidim neko veliko kajanje protestanata za tada ''učinjeno''. Obično je vika na inkviziciju, samo se zaboravlja druga strana ikonoboračke medalje.

Nisam ničiji advokat, samo hoću da kažem da je ovo veliko i opasno ludilo, sa dubokim korenima. Teško će se to iskoreniti, mislim da je to u suštini nemoguće. Nalazimo se pred opasnim vremenima.

Edited by slow
Link to comment

Pa covek se zaneo™ misleci da je neki Pahomije u pitanju... 

Ima gde i s kim to moze a ima - evo - gde ne da ne moze nego glave padaju. Ako je to zaista razlog za ovaj 'incident'.

Ako je tako, onda jeste guranje prsta u oko. Opet imam pitanje, koliko to zaista vređa sve muslimane, vernike. Tj da li je to zaista ozbiljna stavka u DO-NOT listi ili je ono Meh..
Link to comment

Ako je tako, onda jeste guranje prsta u oko. Opet imam pitanje, koliko to zaista vređa sve muslimane, vernike. Tj da li je to zaista ozbiljna stavka u DO-NOT listi ili je ono Meh..

Raspitat cu se, koliko danas/sutra. Imam vezu. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...