Jump to content
Sign in to follow this  
Zaz_pi

Japanski model zapošljavanja

Recommended Posts

Zaz_pi

Dobro, da sada pustimo Kurir ekipu da oprosti Radulovicu sto ga je tukla nego imam ideolosko pitanje za drugare iz Radulovicevog pokreta:

LIFETIME EMPLOYMENT. The conventional wisdom highlights the long-term relationship between Japanese firms and their workers: reg ular workers are guaranteed a job for life, and the firm does not lay off workers. As a result, involuntary job changes are rare and the unem- ployment rate is low.

Ovo mu dodje kao komunizam ali Japan ima prilicnu produktivnost. Sta je razlog tome jer se kosi sa svim liberalnim nacelima i kako je to tako Japan brzo rastao prakticno stigavsi po produktivnosti SAD do 1990? Izabrao sam to ovde da pitam jer su se vodili takve diskusije ovde.

edit: To je iz dela:

TAKATOSHI ITO

International Monetary Fund

Japan and the Asian Economies: A "Miracle" in Transition

Takatoshi Ito (伊藤 隆敏 Itō Takatoshi?, born 1950) is a Japanese economist and professor of The University of Tokyo. He currently serves as the Dean of the Graduate School of Public Policy, University of Tokyoand is a professor at the National Graduate Institute for Policy Studies in Tokyo. He graduated from the Faculty of Economics, Hitotsubashi University in 1973 and from the Graduate School of Economics in the same institute in 1975. He earned a Ph.D from Harvard University in 1979. He served as Deputy Vice Minister of Finance for International Affairs from 1999 to 2001.

A renowned expert in the 1997 Asian financial crisis, his current research focuses on international monetary policy for which he advocates increased regional integration to prevent similar crises in the future. His views have been published in some of the world's most influential media, such as The Economist. Ito was reportedly short-listed for the position of Governor of the Bank of Japan following Shinzo Abe's second election as Prime Minister of Japan (the position ultimately went to Haruhiko Kuroda)

Mislim da covek zna o cemu pise. Pa ako mozete da odgovorite. :)

Edited by Zaz_pi

Time Crisis

Ne znam šta Radulović(evi) misli(e) o tome, lično nisam siguran šta će to da donese Japanu u budućnosti; to je moglo tako kada su imali veliki broj mladih, taman tamo u pedesetim kada se i pomenuti Takatoshi rodio. Ako se dobro sećam oni imaju relativno prosečne plate, ali dobijaju velike otpremnine kada idu u penziju, a danas imaju sve više i više penzionera i sve manje mladih, verovatno to neće baš pozitivno uticati na "lifetime employment". :)

Zaz_pi

Ne znam šta Radulović(evi) misli(e) o tome, lično nisam siguran šta će to da donese Japanu u budućnosti; to je moglo tako kada su imali veliki broj mladih, taman tamo u pedesetim kada se i pomenuti Takatoshi rodio. Ako se dobro sećam oni imaju relativno prosečne plate, ali dobijaju velike otpremnine kada idu u penziju, a danas imaju sve više i više penzionera i sve manje mladih, verovatno to neće baš pozitivno uticati na "lifetime employment". :)

Mislis da Nemacka ili SAD mogu brze rasti sa starenjem populacije bez imigracije? Ja ovde pitam za period kada su oni rasli izuzetno snazno i kada su bili zaustavljeni u tome od strane SAD i pre toga, u manjoj meri, Opeka sa apresijacijom jena, to je neka druga prica. Ali po opstem misljenju ovakav sistem je vrlo neefikasan i nije moguce da napraviti neke vece rezultate.

edit: a, da, gresis, starenje populacije ce uticati vise na stalnu zaposlenost, sto se vec desilo.

Edited by Zaz_pi

Lyckety Splyt

Pa u Srbiji je siroko prihvacen taj japanski model. Ljudi ostaju dozivotno u fabrikama bez obzira da li one imaju trziste, nesto proizvode, stvaraju profit i placaju radnike. Ima gomila takvih firmi po Srbiji

Time Crisis

Mislis da Nemacka ili SAD mogu brze rasti sa starenjem populacije bez imigracije? Ja ovde pitam za period kada su oni rasli izuzetno snazno i kada su bili zaustavljeni u tome od strane SAD i pre toga, u manjoj meri, Opeka sa apresijacijom jena, to je neka druga prica. Ali po opstem misljenju ovakav sistem je vrlo neefikasan i nije moguce da napraviti neke vece rezultate.

edit: a, da, gresis, starenje populacije ce uticati vise na stalnu zaposlenost, sto se vec desilo.

Imigracija u Japanu je na nivou statističke greške, Nemačka i SAD mnogo bolje stoje po tom pitanju. Što se tiče rasta, mnogi su tada imali rast ne samo Japan, čak je i Severna Koreja solidno stajala tamo do početka 60-ih ili tu negde. Teško da je današnji/budući period uporediv sa ondašnjim.

Zaz_pi

Imigracija u Japanu je na nivou statističke greške, Nemačka i SAD mnogo bolje stoje po tom pitanju. Što se tiče rasta, mnogi su tada imali rast ne samo Japan, čak je i Severna Koreja solidno stajala tamo do početka 60-ih ili tu negde. Teško da je današnji/budući period uporediv sa ondašnjim.

To ti kazem, na nivou statisticke greske. Pa, opet, taj Japan ima rast od nekih 1% u proseku sto nije daleko od npr. Nemacke, koja prima imigrante. Jedan od razloga je sto su prilicno produktivni. Ali to ne bi moglo biti sa tako "nepomicnom" radnom snagom po liberalnom misljenju.

Japan je imao rast od skoro 5% u periodu 1970-1990, kada su npr. SAD dobar deo tog perioda bile u stagnaciji. Tacno je da je period posle Drugog sv. rata sve do Prve naftne krize(Jom kipur rata) i pada Breton-Vudsa bile sa izuzetnim velikim stopama rasta i rastom srednje klase(u Francuskoj se smatra mozda najboljim ekonomskim periodom u veoma dugom  periodu i pored toga sto su dominirale firme sa drzavnim vlasnistvom) ali to je velikim delom posledica Drugog. sv. rata. Ali Japan je imao snazan rast i posle pocetka '70ih. Tooliko su rasli da su SAD bile zabrinute za svoju poziciju '80ih zbog rasta Japana.

Time Crisis

To je trenutno stanje, ali pitanje koliko će još dugo držati korak? Japan je verovatno manje-više blizu svog maksimuma, a ima na vidiku probleme sa populacijom, dok Nemačka i EU uopšte imaju bolju poziciju, pogotovo ako se reši situacija u Ukrajini i slično. :)

Zaz_pi

Videcemo. Nego pitam: kako to da Japan sa modelom "nepomicne" radne snage, sto se desava u komunizmu, je uspeo da toliko podigne produktivnost da prakticno sustigne SAD sredinom '80ih?

teacher

primenili su ruski model, koji je superioran...

Time Crisis

Videcemo. Nego pitam: kako to da Japan sa modelom "nepomicne" radne snage, sto se desava u komunizmu, je uspeo da toliko podigne produktivnost da prakticno sustigne SAD sredinom '80ih?

Pa ako ima dovoljno posla za sve onda nije ni bitno koliko je neko "pomičan". Plus Japan je još od feudalnih vremena bio prilično ravnomerno razvijen ako se dobro sećam, osim krajnjeg severa nije bilo nekih većih zabiti. :)

yolo

Imas ovde ljude koji su radili po japanskim firmama, naravno ne i za njih, ali su mogli da vide kao to izgleda iznutra. Necu da ih prozivam, ako hoce podelice svoje iskustvo insajdera posmatraca.

Par crtica sa (neekonomske) strane. Japansko iskustvo je poredivo sa drugima koje ovde pominjete pre svega na nivou statistike i samo toliko. Prvo, zaboravili ste u jednacinu da stavite ogromne bonuse koji su jako dugo bili trejdmark japanskih kompanija - prosecna plata ali ogromni bonusi (svih vrsta, 13. plata itd)  i velike otpremnine. Ti bonusi se smatraju delom jednacine ogromne lojalnosti na relaciji radnik poslodavac u Japanu.

Drugo, zaboravili ste tradiciju i snagu tradicionalnog japanskog mentaliteta koja podrazumeva zastrasujucu lojalnost, disciplinu pa i neku vrstu submisivnosti. To sto neko ceo radni vek provede radeci za jednog poslodavca u Japanu proizvodi potpuno suprotan efekat od onoga sta bi se desilo u nekoj drugoj ekonomiji danas ili onoga sto se desavalo u nasem vremenu samoupravljanja. Ljudi to prepoznaju kao nagradu za njihov rad i jos su angazovaniji i pregornije rade. Tamo se gine za svog poslodavca jer je uzajamno postovanje izmedju aktera svakog drustvenog dogovora apsolutna svetinja u Japanu i onaj tradicionalni naklon gornjim delom tela nije samo puka forma.

Ukratko, Japan je potpuno druga planeta od ostatka sveta. Smejali smo se Jojogiju ovde, a covek je u mnogo cemu bio u pravu (ne ulazim u to kako je pisao).

Kolicina starijih ljudi koji su i dalje na ozbiljnim poslovima je jedna od prvih stvari koja upada u oci u Japanu. Ukoliko bazicno fizicko stanje, tj fizicka snaga nije uslov da se ostane na poslu, u Japanu se ostaje radno aktivan i duboko nakon granice za penziju, a i kada se ode u penziju, opet postoji jako puno poslova koje ljudi tih godina rado prihvataju samo da bi ostali aktivni i obavljaju ih sa neverovatnom energijom. Regulisanje saobracaja, obezbedjenje gradjevina, prijemna odeljenja, razni usluzni poslovi... sve je to puno ljudi koji su 70+.

Sad, to sto pisete vezano za osvezavanje zapadnih ekonomije emigrantskom radnom snagom u nedostatku prirodnog prirastaja je za japansku ekonomiju zaista zanimljiva tema, bas me zanima da li tu ima nekih novih momenata. Doduse, cini mi se da je njihov razvoj vec sada takav da im nije potrebna radna snaga niskih intelektualnih kvaliteta. Cak i gradjevina tamo izgleda kao ozbiljan hi-tech i Crnotravci bi dosta brzo bili pedalirani, ako bi ih iko i zaposlio na prvom mestu.

Edited by yolo

slow

primenili su ruski model, koji je superioran...

:lolol:

Hamlet Strašni

Koliko sam ja čitao u knjizi o prekarijatu (uveliko citiranoj na forumu) japan je u velikoj meri napustio ovaj princip zapošljavanja i mladi su uglavnom zaposleni na određeno vreme a broj zaposlenih za stalno sa svim ovim privilegijama se smanjuje.

Dagmar

Koliko sam ja čitao u knjizi o prekarijatu (uveliko citiranoj na forumu) japan je u velikoj meri napustio ovaj princip zapošljavanja i mladi su uglavnom zaposleni na određeno vreme a broj zaposlenih za stalno sa svim ovim privilegijama se smanjuje.

O tome je cini mi se i Jojogi pisao (mada sam mozda i negde drugde citala), kako imaju problem sa brakovima jer po japanskoj kulturi muskarac treba da obezbedjuje porodicu kad se ozeni (a zena tad da napusti posao i brene o deci). Medjutim mladi ne dobijaju stalne ugovore, onda ih zene ne smatraju materijalom za zenidbu (jer se nestalan posao ne kotira kao ispunjen uslov za brak), i onda ima sve manje brakova, navodno zbog toga.

Sign in to follow this  

• Create New...