Jump to content
IGNORED

Pitanje geografije i filmova


Ajant23

Recommended Posts

Kakva je pozicija Linča u oslikavanju iščašenog, ili baš možda upravo zato, pravog Holivuda, odnosno LA? On pre svega snima krive karaktere koji kao duhovi lutaju tim bulevarima u potrazi za starim, dobrim Holivudom. Linč je naravno savest i spomenik Holivuda i ima svo pravo ovoga sveta da im to njihovo licemerje natrljava na nos. Jer, geografija LA su i te palme i ti moteli po obodima grada, kao i sva ostala skrivena mesta po brdima iznad koja posmatraju tu nestašnu psihodeliju. Čak mislim da je taj beskonačni niz ulica koje idu gore-dole, sve te drvene bandere i spora vožnja (uživanje!) ključno za razumevanje LA. Ustolaom, koliko nas iz glave može da nabroji 5 znamenitosti tog grada. Cenim jako malo. LA je kad auto prosto zastane i glavni lik pretrčava ulicu da kupi cigarete u radnji. Tačno znaš da je to - to.

Link to comment

Da, topic je sada prešao na čist Island, poznatiji kao zemlja trolova...

 

Izvini, necu vise.

 

Kakva je pozicija Linča u oslikavanju iščašenog, ili baš možda upravo zato, pravog Holivuda, odnosno LA? On pre svega snima krive karaktere koji kao duhovi lutaju tim bulevarima u potrazi za starim, dobrim Holivudom. Linč je naravno savest i spomenik Holivuda i ima svo pravo ovoga sveta da im to njihovo licemerje natrljava na nos. Jer, geografija LA su i te palme i ti moteli po obodima grada, kao i sva ostala skrivena mesta po brdima iznad koja posmatraju tu nestašnu psihodeliju. Čak mislim da je taj beskonačni niz ulica koje idu gore-dole, sve te drvene bandere i spora vožnja (uživanje!) ključno za razumevanje LA. Ustolaom, koliko nas iz glave može da nabroji 5 znamenitosti tog grada. Cenim jako malo. LA je kad auto prosto zastane i glavni lik pretrčava ulicu da kupi cigarete u radnji. Tačno znaš da je to - to.

Jedini geografski holivudski/LA film ovako kako ga ti opisujes i kako ja razumem je Bulevar sumraka.

A boldovano je upravo onaj Grad koji sam pomenuo, a koji Ajant ne smatra geografijom.

Link to comment

što, sve je to film

 

U Vrtoglavici nije bio bitan San Francisko, a Linklater radio romantičan film u Parizu što je bila očigledna ekspolatacija neiskorišćenog...

 

Ali, ma kakve bile te konstatacije, važno je da se i Island geopolitički afirmiše. Ko zna, možda ispadne nešto zaniljivo iz toga kao kada je onaj fudbaler odande centrirao, a greškom postigao gol za Čelzi. U fudbalu je to možda smešno, na filmu namera i svest autora uglavnom nisu bitni.

 

Izvini, necu vise.

 

Samo napred, rekao sam vam već...

Edited by Ajant23
Link to comment

Uostalom, Hitchcock je dugo čekao da snimi film čija se radnja odvija u San Francisku i snimio je svoj najbolji film tako. Vrtoglavica se nigde drugde nije mogla događati nego upravo tamo.

 

U Vrtoglavici nije bio bitan San Francisko...

Jebi ga sad.

 

 

 

@ultra plasticni: upravo to ti kazem :)

Link to comment

Naveo sam tebe, u prethodnom postu imaš citat tebe, koji sam ukratko referencirao...

 

Pazi što ću da citiram celu tvoju minijaturu ponovo...

Edited by Ajant23
Link to comment

sad se setih i kao bizarre primer johna watersa i baltimora, a i filadelfija u raznim filmovima (u rokiju je možda i jedna od glavnih uloga), kod demija, ma ima je svuda. tek chicago, boston...

 

rim i pariz su istrošeni do koske.

Link to comment

Čicago slabije u novije vreme ima svoje reditelje. Poslednji koga se sećam je Andrew Davis. On je lansirao i Stevena Seagala, čije je najbolje filmove i režirao. Davis je takođe radio i Begunca, jedan od najboljih kriminalističkih filmova devedesetih, koje su bile doba trilera. Takođe, Davisov Čicago bio je i poprište fiktivnog pokušaja atentata na Mikhaila Gorbacheva u aktuelnom trenutku sumraka istočnog bloka u filmu Paket.

 

Srce SAD-a, Čikago je stvarno jako duga priča na filmu. ER, Michaela Crichtona, koji je obeležio devedesete, onda Prison Break u prošloj deceniji. The Good Wife u ovoj. Zatim Chicago Fire, Chicago PD. Onda, Boss. Mnogo TV serija se dešava u Čicago i zanimljivo bi bilo analizirati, ali me mrzi. Tu su i mnoge mnogo manje uspešne. Uopšte, multikulti priča najviše je napala upravo ovaj grad, ima toliko serija i filmova da ti se čini da vidiš sto ulica i hiljadu zgrada i možda jednog običnog amera. Indijanci i stranci, plemenske vođe i porodični askurđeli, svaka religija svedena na tor sekte, mito i korupcija, rodbinske veze, jeftina politika koja pokušava da subverzira i prekonstruiše arhitektoniku grada, napadajući preko nje i mnogo više, i mnogo dalje.

 

Ipak, za najuspešnije serije, ovo poslednje i dalje ne važi, a film Begunac čak predstavlja kontru ovom trendu. Tokom špice prognani, junak se vraća u svoj grad. Živi kao podstanar imigranata slovena, krije se u zelenom mnoštvu Iraca, dok ga traže pored Pikasa, on juri hendikepiranog jednorukog čoveka, koji radi u multinacionalnoj farmaceutskoj kompaniji u kojoj je prvo ubijen lekar azijata, a za to vreme savezni šerif, skupa sa desnom rukom koja je italijanskog porekla, hvata i afroameričkog siledžiju. I svaka od ovih pomoidnih tema se jedna po jedna uvodi u radnju i umesto da se razvije ona se maherski nova i iznova odbija, dok radnja ide prema svom jedinom logičnom razrešenju - obračunu u neoklasičnom čikaškom hotelu između dva obična amerikanca, najbolja prijatelja.

Link to comment

Madrid i Almodovar, tesko da u Evropi postoji jaca veza od te. Mozda moze da se poredi Godard, ali meni omiljeni Le Mepris recimo nema nista sa Parizom. A Madrid i Pedro su jedno bez drugog nezamislivi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...