Jump to content
Sign in to follow this  
Utvara

Srpsko selo - politika, ekonomija, sociologija, putopis.

Recommended Posts

morgana

ja nosim male crne cizme, i za grad i za svinjac. svaka zena treba da ima jedne.

slow

ja nosim male crne cizme, i za grad i za svinjac. svaka zena treba da ima jedne.

Muškarci ili svinje, svejedno, zar ne Morgana?    :D

Edited by slow

morgana

zene su iz kokosinjca muskarci su iz svinjca

dzon grej

Zaz_pi

Обично се узима да је живот на селу нешто што људе одбија (нема овога, нема онога). Колико сам упознат, на Западу је сасвим нормално да људи путују на посао стотинама километара, па тако гледано раздаљина између српског села и града је готово занемарљивa. Рецимо, ја никада нисам живео на селу, у смислу сталног боравишта, а до своје "латифундије" имам свега око 30 минута лагане вожње. Други проблем је конзервативност сељака која је уско везана са стањем у науци. Скоро сам читао да су неки млади људи, од прилике моји вршњаци, решили да узгајају лешнике, па су преврнули цео пољопривредни факултет у потрази са научним радовима везано за лешнике. Од свих магистрата, доктората, итд, нису пронашли ништа употребљиво у пракси, па су морали да набављају литературу из Италије и да је преводе. Мислим да се та конзервативност такође може успешно превазићи временом (не уз помоћ ГМО, наравно, јер то би била лудост, а не "модерност").

Ne, nije. To je u SAD tako i zato svake godine trose $100 milijardi na kontrolu naftih ruta i glavnih naftnih polja na Bliskom istoku. Nemacka ili Italija definitivno nisu taj slucaj. Oni zato i imaju nizak prirodni prirastaj, izuzetno velika urbanizacija. Francuska ima veci broj ljudi na selu, veci prirodni prirastaj, ali definitivno ne putuju kao u SAD iz suburbia duz velikih autoputeva na posao od nekih 100km.

edit: zato ekonomija SAD tako puno zavisi od cene nafte, jer je suburbia je njena osnova i bez puno trosenja nafte nije ostvariva

Edited by Zaz_pi

hazard

Evropska suburbia takodje postoji (sta je onda Grand Paris? i ceo Ile de France region), samo sto su evropska predgradja gusce naseljena (les banlieues u Parizu i pregradja Londona npr.), dok u Nemackoj narocito imas efekat velikih konurbacija (umesto mega-grada koji je u centru gusce naseljen sa predgradjima oko njega koja su redje i redje naseljena sto se vise udaljavas od centra, imas 3-4 manja grada koja su blizu jedan drugom, fakticki spojeni, sa varijabilnom gustinom naseljenosti u celom tom regionu), kao npr. konurbaciju Diseldorf-(Leverkuzen)-Keln-Bon. Tu se svuda sipci dosta daleko na posao, ali zbog vise gustine naseljenosti posao odradjuje zeleznica umesto automobila autoputem.

Ono sto je u LA County-iju autoput u Ile de France su metro, RER, i Transilien.

Svajcarska je opet nesto drugaciji primer, tamo je sasvim normalno da radis u Cirihu a zivis u nekom selu 50-100 km udaljenom, i na posao opet ides vozom. Tamo je opet zeleznicka mreza jako razvijena, razvijenija od mreze autoputeva, pa je brze ici vozom nego automobilom, a medjugradski autobuski prevoz fakticki ne postoji. Mnogo velikih gradova nema (najveci grad je Cirih sa 350.000 hiljada stanovnika, u zemlji od 8 miliona stanovnika), transportni sistem je takav da mozes da radis u krugu od 50-100 km (pa i 150 km, ako bas hoces da se cimas i ako postoji dobra veza izmedju ta 2 mesta) od mesta u kom zivis bez da moras da se selis. Neki ga zapravo i kritikuju zbog toga, kao zaustavlja znacajniju urbanizaciju (kao onu u drugim evropskim zemljama) i odrzava "provincijalnost" Svajcarske (sto je sve, zapravo, vrlo svajcarski).

Za Srbiju van Beograda i okoline bi savrseno sljakala zeleznicka mreza svajcarskog tipa, samo je ona a) jako skupa da se izgradi i b) u Srbiji bi, uzimajuci u obzir standard, morala dugi niz decenija da se dotira iz budzeta. U Svajcarskoj su karte za voz jezivo skupe (toliko da se ljudima koji na posao idu vozom svaki dan isplati da kupuju godisnje karte koje kostaju 3000 franaka!), al opet, voz sustinski nema konkurenciju dok je s druge stran standard visok a kupovna moc velika, tako da veliki broj ljudi te cene olako sebi moze da priusti. Mislim, kada bi neko iz svajcarskih zeleznica dosao u Srbiju, verovatno bi se odma pitao zasto nema zeleznice do Pancicevog vrha (ili bar do hotela na Kopoaoniku), o nekim pristupacnijim predelima i da ne pricamo. Dakle moze sve to i u Evropi i bez nafte (svajcarska zel. mreza je ja mislim skroz elektrifikovana) i automobila i autoputeva ali i to kosta, samo na drugom mestu.

Budja

Padam pomalo sa Marsa, ali da dam mojih pet centi.

Cini mi se logicnije u SAD graditi zeleznicu na gusce naseljenoj istocnoj obali nego po bespucima Minesote.

Da bi zeleznica imala smisla, mora da se njome prevozi veliki broj putnika, inace cabar. 

Mozda je zbog toga i nema u SAD.

Indy

I u Australiji (mislim ima je, ali ne dovoljno). Drugi razlog su uzasno jaki sindikati kamiondzija i njihovo regularno seksanje sa onima koji su na vlasti.

borris_

Radimo na tome :D (barem u Sidneuju)

Indy

Good luck, man. Ali, ovde svaki kamion ima nakacenu srceparajucu poruku "If trucks stop, Australia stops". Lindsay Fox je kamiondzija koji je postao milijarder i non-stop je u bliskom kontaktu sa vlastima (posebno ovim desnijim)... i tako. Suvise je tu interesa da bi se dalo zeleznici da ozbiljnije zazivi.

borris_

Znam da brze linije nemajju nikakvu sansu u Australiji sledecih min 10 godina ali ja vise pricam o ovim gradskim zeleznicama gdje vlasti imaju prilicno velike planove.

U Sidneju se trenutno radi (na JPP bazi ili PPP) automatska metro linija (od Chatswood-a do ne znam gdje tacno), poceli su radovi na novoj tramvajskoj liniji (najduzi tramvaj na svijetu) gdje ce jedan dio George st ili Pitt st (nisam bas nesto pratio) postati pjesacka zona i imaju plan za automazicaju zeljeznice (2019 - 2024) plan gdje zele da imaju vozove na svaka 3mn (linije T1 i T4 na pocetkuu pa onda i ostale). U Kamberi je trenutno tender za tramvaj liniju. Uglavnom planovi su ambiciozni ali je problem dolazeca ekonomska kriza (kako sam ja shvatio - mozda grijeis) pa cemo vidjeti sta ce uraditi (u Sidneju su vec usporili ritam u vezi ovog 2019-2024 plana). 

bigvlada

Za Srbiju van Beograda i okoline bi savrseno sljakala zeleznicka mreza svajcarskog tipa, samo je ona a) jako skupa da se izgradi i b) u Srbiji bi, uzimajuci u obzir standard, morala dugi niz decenija da se dotira iz budzeta. U Svajcarskoj su karte za voz jezivo skupe (toliko da se ljudima koji na posao idu vozom svaki dan isplati da kupuju godisnje karte koje kostaju 3000 franaka!), al opet, voz sustinski nema konkurenciju dok je s druge stran standard visok a kupovna moc velika, tako da veliki broj ljudi te cene olako sebi moze da priusti. Mislim, kada bi neko iz svajcarskih zeleznica dosao u Srbiju, verovatno bi se odma pitao zasto nema zeleznice do Pancicevog vrha (ili bar do hotela na Kopoaoniku), o nekim pristupacnijim predelima i da ne pricamo. Dakle moze sve to i u Evropi i bez nafte (svajcarska zel. mreza je ja mislim skroz elektrifikovana) i automobila i autoputeva ali i to kosta, samo na drugom mestu.

Treba ti onda i nešto ovakvo, tramtrain (tj. tramvaj koji koristi železničke šine).

110331tramtrain900.jpg

Moje mišljenje je da bi za početak bilo dovoljno da Železnice obnove pruge a da onda dopuste privatnicima da kupe po 1-2 ovakvih vozila i saobraćaju između više naseljenih mesta (to bi jako dobro funkcionisalo u Vojvodini) umesto autobuskog saobraćaja. 

Singer

ok železnica bi pomogla... ajd sad malo da se vratiom on track naslova teme

Utvara

Tako je, da se vratimo u srpsku svakodnevicu... Tema nije suburbia, ona nek se jebe kako za i ume. Gledajmo seljaka u Rumuniji, Grčkoj i Turskoj.

Kako li to tamo izgleda? Kako izgleda rumunsko i tursko selo u odnosu na srpsko?

bigvlada

šinobus?

samo je to kod nas dizel mašina

http://sh.wikipedia.org/wiki/H%C5%BD_serija_7221

Nimo mi bili jedini, bilo je i luđih. 

1.jpg

Poenta je da Železnica vrši ulogu hmm nadprovajdera železničkih usluga, bavi se međunarodnim transportom, održavanjem  pruga i ostalog inventara dok bi se privatnicima omogućilo da posluju na deonicama dužine do recimo 100km. Onda više ne bi bilo toliko bitno gde živiš. U Vojvodini imaš slučajeve gde je dužina pruge kraća od dužine puta do neke destinacije ali se ne koristi usled neodržavanja. Autobusi mogu da budu konkurentni samo dok je železnica u kolapsu i na destinacijama gde nema pruga. . 

Sign in to follow this  

• Create New...