Jump to content
Sign in to follow this  
Utvara

Srpsko selo - politika, ekonomija, sociologija, putopis.

Recommended Posts

Utvara

Ovo je topik sa ciljem da se na jednom mesto obuhvate sve misli i petljavine vezane za srpsko selo, našu ponos i diku rak ranu.

Svako malo pa na nekom topiku izađe selo kao tema. Društveni, ekonomski, socijalni, agrotehnički-agronomski, ekološki, bezbednosni, politički aspekti su neophodni da bi se sagledalo srpsko selo u celosti. Dakle ceo dijapazon, od opservacija ispred seoske prodavnice i kafanskih naklapanja do naučnih radova. Udrite slobodno. Poređenja sa tuđinskim™ selima su dobrodošla, da vidimo kako se to radi u Jevropskoj uniji, u regionu™.

Mala slika za početak:

selo.jpg

agrarnasrbija

Обично се узима да је живот на селу нешто што људе одбија (нема овога, нема онога). Колико сам упознат, на Западу је сасвим нормално да људи путују на посао стотинама километара, па тако гледано раздаљина између српског села и града је готово занемарљивa. Рецимо, ја никада нисам живео на селу, у смислу сталног боравишта, а до своје "латифундије" имам свега око 30 минута лагане вожње. Други проблем је конзервативност сељака која је уско везана са стањем у науци. Скоро сам читао да су неки млади људи, од прилике моји вршњаци, решили да узгајају лешнике, па су преврнули цео пољопривредни факултет у потрази са научним радовима везано за лешнике. Од свих магистрата, доктората, итд, нису пронашли ништа употребљиво у пракси, па су морали да набављају литературу из Италије и да је преводе. Мислим да се та конзервативност такође може успешно превазићи временом (не уз помоћ ГМО, наравно, јер то би била лудост, а не "модерност").

Edited by agrarnasrbija

Singer

Jeste. To si čitao o onoj dvojci što guraju lešnike za industrijsku upotrebu i kažu da ima posla i da može dobro da se živi od toga. Isto tako kažu da treba ozbiljan rad, posvećenost i strpljenje. Strpljenje možda na prvom mestu jer prinosna godina kod lešnika nije baš prva ili druga već tamo od pete pa na dalje. Znači investicioni ciklusi, strateško razvijanje i planiranje...

Srpsko selo u degradaciji od Drugog svetskog rata na ovamo. Poslednjih 20+ godina ozbiljan odliv to znamo, svi bi da budu gracke™ face tj. više vođeni trbuhom za kruhom. Novo je da se javlja 1 trend gradske populacije koji je kao za bekstvo iz grada na selo pa onda kao neki seoski život, proizvodnja, uzemnjenje, mir, tišina, stres free... što baš i nije tako tj. prilično daleko od toga.

Sela retko da imaju imanja koja se treću generaciju bave uzgojem, da su razvijana, unapređivanja, da se potomstvo slalo u škole u svet da isprate šta to ima novo za njivu i oko njive.

morgana

koliko je % seoskog stanovnistva u srbiji?

Singer

wikipedija kaže

Села у Србији[уреди]

У Ужој Србији има укупно 4243 насеља од чега је 3300 рурално (78.5%). Сва она су издвојена у неколико категорија: усамљена, ратарска, сточарска, приградска, специјализована, рударска, индустријско-аграрна, бањска, лечилишна, седишта општина или сеоских заједница и др.

Ravanelli

to je učešće sela u broju naselja, a ne seoskog stanovništva u ukupnom broju stanovnika.

Singer

jeste. taknuto maknuto. sad jurcam traženi podatak iz popisa 2011.... jbg :dry:

edit. ne mogu da ujurim, zakomplikovao RZZS

Edited by Singer

Time Crisis

to je učešće sela u broju naselja, a ne seoskog stanovništva u ukupnom broju stanovnika.

I to je zanimljivo na svoj način, ogroman broja sela, a pola zemlje živi u tri grada. :)

Utvara

56% kuku lele pa ovo je Afrika. 

Evo ja nađoh ovo gde piše 40%. U razvijenim zemljama se poljoprivredom bavi 2% stanovništva.

Период 2002

Подручје Србија | Београдски  регион | Регион Војводине | Регион Шумадије и Западне Србије | Регион Јужне и Источне Србије

Укупно 7.498.001 | 1.576.124 | 2.031.992 |2.136.881| 1.753.004

Градска насеља 4.225.896| 1.281.801| 1.152.295| 959.331| 832.469

Остало 3.272.105| 294.323| 879.697| 1.177.550| 920.535

Период 2011

Укупно 7.186.862| 1.659.440| 1.931.809| 2.031.697| 1.563.916

Градска насеља 4.271.872| 1.344.844| 1.146.731| 963.548| 816.749

Остало 2.914.990| 314.596| 785.078| 1.068.149| 747.167

Индекс 2011/2002 Укупно 9| 5,9| 105,3| 95,1| 95,1| 89,2

Градска насеља 101,1| 104,9| 99,5| 100,4| 98,1|

Остало 89,1| 106,9| 89,2| 90,7| 81,2

%сеоског становништва 2002 43,6 | 18,7 | 43,3 | 55,1 | 52,5

%сеоског становништва 2011 40,6 | 19,0 | 40,6 | 52,6 | 47,8

Извор: РЗС ,Попис становништва у РС 2011

Према подацима Анкете о радној снази у 2012. години у структури запосленог руралног становништва највећи удео забележила су лица запослена као квалификова ни радници у пољопривреди и рибарству (34,8%), потом занатлијски радници (13,8%), па услужни радници и трговци (11,7%). Тек сваки четврти - пети становник сеоских насеља ради у индустрији , и све их је мање.

To se poklapa sa mojim ličnim utiskom, povlađuje mojim koncepcijama o tome.

Edited by Utvara

morgana

nagla i prinudna urbanizacija u sfrj poslije ww2 je u svijesti zivucih. drugdje se ona poklapala sa industrijskm revolucijom krajem 19.

taj romanticni mit o povratku na selo kao rjesenju je upravo samo romanticni mit.

moze da bude rjesenje za rijetke ali nikako ne i pravilo.

djordje geprat

mislim da je osnovni razlog u haosu (ili vakuumu) u glavama onih koji bi trebalo da se bave poljoprivrednom politikom. što je rečeno, u pitanju su dugoročni ciklusi i planovi treba da budu na duge staze. mislim da je uništavanje zadrugarstva doprinelo uništavanju sela. reče mi čovek da su u hrvatskoj podelili seljacima grla, s tim da im vrate novo grlo za 12 meseci. mođda je i to put.

drugo, a važno za odumiranje sela, je tretiranje žene kao besplatne radne snage. pa otud toliko omatorelih neženja. imam priliku da vidim i čujem šata se radi tamo gde idem. otprilike: "treba da se oženim da mlada odmeni moju ostarelu majku". baš kao što je "ostarela majka" pre 50 godina zamenila onu prethodnu i u kući i u štali i na njivi. i da ne mrdne sa imanja. kažem im da moraju da saslušaju i uvaže drugu stranu. gledaju me čudno. razmišljm u sebi: "ko vas jebe".

Dagmar

Pa pre ovog splita neko je ostavio i komentar u stilu muskarci bi jos i hteli na selo, ali nece zene da ciste stale. Zene nece, a muskarcima ispod casti valjda.

Miralem

vama bolje stoje one zelene gumene cizme.

Dagmar

vama bolje stoje one zelene gumene cizme.

Bleh, da imas selo znao bi da te eventualno domacin ima.

Sign in to follow this  

• Create New...