Jump to content
IGNORED

Da li placate porez na imovinu?


yolo

Da li placate godisnji porez na imovinu?  

45 members have voted

  1. 1. Da li placate godisnji porez na imovinu?

    • Da
    • Ne
    • Placao sam ali razmisljam da prestanem
    • Nisam placao ali cu poceti


Recommended Posts

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    23

  • Tribun_Populi

    23

  • Pontijak

    19

  • Dr Arslanagić

    12

Zašto se ne bi plaćao porez na prihod od izdavanja, kao svaki drugi prihod? To je prva stvar koja treba da se oporezuje, a ne poslednja. Oporezuju sve ostale koji pošteno zarađuju, a ovaj najprimitivniji oblik biznisa gaje u sivoj zoni, zajedno sa  bahatim đilkošima taksistima i advokatima

 

Za razliku od besmislenog poreza na imovinu, kojii nema nikakvu ekonomku logiku. To je već čist reket

+meleon

 

pilićari smo kakvih nema u evropi

Link to comment

Ovde negde je suština problema.

 

Što, taj deo ima smisla. Ako nešto mora da se oporezuje, a mora, onda su to prihodi i tokovi novca. To ima ekonomskog opravdanja

 

A šta porez na imovinu, šta se tu oporezuje? Što sam živ u svom stanu

Link to comment

Što, taj deo ima smisla. Ako nešto mora da se oporezuje, a mora, onda su to prihodi i tokovi novca. To ima ekonomskog opravdanja

 

A šta porez na imovinu, šta se tu oporezuje? Što sam živ u svom stanu

Pa u tome što mnogi koji nepošteno rade ne plaćaju porez, još ih država štiti.
Link to comment

A šta porez na imovinu, šta se tu oporezuje? Što sam živ u svom stanu

 

Porez na imovinu ima svoju ekonomsku logiku, i ako sam ja ranije bio na tvom stanovistu (jer ti od svog stana ne prihodujes nego imas troskove samo ako u njemu zivis).

 

Fazon je u tome sto prihod mozes da sakrijes, prikrijes, zakukuljis, umanjis i sl., ali imovinu ipak ne mozes, ona je tu, vidljiva, i moze se oporezivati. Npr. bogatas moze kroz razne legalne nacine da dosta umanji svoj prihod (i da to bude jako tesko da se prokljuvi sve), ali svoju vilu ne moze da sakrije.

 

Dalje, radi se o uticaju na trziste nekretnina. Ako ti nasledis od babe stan u centru a porez je nizak ili nepostojeci, ti nemas neku potrebu da stan prodas (pa cak ni izdas nuzno) dok se ne pojavi neko ko ce ti dati tvoju zamisljenu cenu...ako te stan kosta par soma evra na godisnjem nivou uradices nesto s njim (izdati, prodati).

 

Trece, mnogi ce ti reci da je pravednije povecati porez na imovinu na konto poreza na plate i PDV recimo, jer porezom na imovinu pogadjas bogatije koji imovinu imaju, a rasterecujes siromasnije koji imovinu nemaju. Sad, nisam siguran koliko to vazi u Srbiji (mislim, vazi donekle, jer bogatiji imaju vecu i vredniju imovinu uglavnom) gde je otkup drustvenih stanova za sitne pare 90tih stvorio jako veliki % vlasnistva nad nekretninama.

 

Cetvrto, radi se o razdvajanju poreskih prihoda, porez na imovinu uzima lok. samouprava i to je njen ,,izvorni" prihod, i gradjani mogu na lokalnim izborima preko uticaja na stopu poreza na imovinu da uticu na to koliko lok. samouprava dobija para i na sta ih trosi - to je transparentnije nego da se lok. samouprava finansira od dela poreza koji skuplja centralna drzava pa onda razdeljuje opstinama.

 

Nista od ovog nije nuzni dokaz da porez na imovinu mora postojati, nego ilustracija da to nije samo reket bez ekonomske logike.

 

Inace, porez na imovinu u Srbiji je relativno mali, izuzev na stanove u ekstra zonama u BGD i NS.

Link to comment

a kako država može da ti dokaže da izdaješ stan ?

 

šta te briga za predsednika rs, može prijatelj da ti bude u stanu za džabe

 

naravno, ako se plaća na račun, onda je to druga priča

 

upravo

 

ako nisi prijavljen u tom stanu - kazes tu sam privremeno, pustio me drugar/rodjak jer ne mogu da budem u svom stanu gde sam inace prijavljen zbog xyz; ako si iz drugog grada, kazes dosao sam da odradim neku kratku sljaku ili kurs, a ovo je stan neke rodbine/kumova - ti po zakonu imas obavezu da promenis prebivaliste ako si van svoj postojeceg prijavljenog duze od 90 dana. Jako je tesko dokazati da zapravo jesi

 

ako si prijavljen - onda gornja prica, zivim kod rodbine/kuma/prijatelja u stanu za dz

Link to comment

Porez na imovinu ima svoju ekonomsku logiku, i ako sam ja ranije bio na tvom stanovistu (jer ti od svog stana ne prihodujes nego imas troskove samo ako u njemu zivis).

 

Fazon je u tome sto prihod mozes da sakrijes, prikrijes, zakukuljis, umanjis i sl., ali imovinu ipak ne mozes, ona je tu, vidljiva, i moze se oporezivati. Npr. bogatas moze kroz razne legalne nacine da dosta umanji svoj prihod (i da to bude jako tesko da se prokljuvi sve), ali svoju vilu ne moze da sakrije.

 

Dalje, radi se o uticaju na trziste nekretnina. Ako ti nasledis od babe stan u centru a porez je nizak ili nepostojeci, ti nemas neku potrebu da stan prodas (pa cak ni izdas nuzno) dok se ne pojavi neko ko ce ti dati tvoju zamisljenu cenu...ako te stan kosta par soma evra na godisnjem nivou uradices nesto s njim (izdati, prodati).

 

Trece, mnogi ce ti reci da je pravednije povecati porez na imovinu na konto poreza na plate i PDV recimo, jer porezom na imovinu pogadjas bogatije koji imovinu imaju, a rasterecujes siromasnije koji imovinu nemaju. Sad, nisam siguran koliko to vazi u Srbiji (mislim, vazi donekle, jer bogatiji imaju vecu i vredniju imovinu uglavnom) gde je otkup drustvenih stanova za sitne pare 90tih stvorio jako veliki % vlasnistva nad nekretninama.

 

Cetvrto, radi se o razdvajanju poreskih prihoda, porez na imovinu uzima lok. samouprava i to je njen ,,izvorni" prihod, i gradjani mogu na lokalnim izborima preko uticaja na stopu poreza na imovinu da uticu na to koliko lok. samouprava dobija para i na sta ih trosi - to je transparentnije nego da se lok. samouprava finansira od dela poreza koji skuplja centralna drzava pa onda razdeljuje opstinama.

 

Nista od ovog nije nuzni dokaz da porez na imovinu mora postojati, nego ilustracija da to nije samo reket bez ekonomske logike.

 

Inace, porez na imovinu u Srbiji je relativno mali, izuzev na stanove u ekstra zonama u BGD i NS.

Još je veći na gradjenvinsko zemljište preko 10 ari...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Još je veći na gradjenvinsko zemljište preko 10 ari...

Koliko, tj. koliki je porez? Misliš samo na gradsku zonu ili važi za svo građevinsko zemljište bez obzira na lokaciju?

Link to comment

Za svo zemljište se plaća. Ali je u ekstrazonama nesnosan za običan svet koji je nasledio kuću recimo. I to su imbecili kada su menjali zakon napisali da ko ima 9,99 ari ne plaća ništa a ko ima 10,01 plaća na svih 10,01 porez. Ako imaš 4 stana u zgradi na 13 ari, sad se plaća porez a ranije se nije plaćalo. Ko ima sam recimo 25 ari placa preko 1.000.000 godišne na zemljište

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Pitam jer sam igrom slučaja par nedelja do guše u oglasima za placeve od 30+ ari i u najvećem broju slučajeva se samo jedan deo placa (obično oko 9a) vodi kao građevinsko, a ostatak kao poljoprivredno zemljište. Kapiram da bi to moglo da bude zbog poreza, a?

 

Edit: traži se plac van Beograda, ali opet u blizini neke gradske zone (Čačak prema Guči, okolina Bajine Bašte i Užica, Vojvodina oko Sombora, Subotice itd.)

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Lako moguće. Proveri na sajtu poreske uprave tog grada gde kupuješ cenu m2 po kojoj obračunavaju porez, pa izračunaj porez. Mislim da nigde van bgd taj porez nije ogroman

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Zašto se ne bi plaćao porez na prihod od izdavanja, kao svaki drugi prihod? To je prva stvar koja treba da se oporezuje, a ne poslednja. Oporezuju sve ostale koji pošteno zarađuju, a ovaj najprimitivniji oblik biznisa gaje u sivoj zoni, zajedno sa  bahatim đilkošima taksistima i advokatima

 

Za razliku od besmislenog poreza na imovinu, kojii nema nikakvu ekonomku logiku. To je već čist reket

Nemam problem da se plaća porez na izdavanje/zakup stana, ali tu mora da se ima u vidu ko se i šta se tačno oporezuje. 

 

Prvo, prostor za stanovanje je životna nužnost. Bez mesta za život ti si beskućnik.

Drugo, u skorašnjim najavama države da želi da oporezuje izdavanje stana, razmišlja se samo o strani koja nudi tu uslugu. A koristi se argument, imaš stan u kom ne živiš, prihoduješ od toga, realno tu nema mnogo cimanja. Treba dakle da platiš porez. 

 

I treba.

 

Međutim, iz pozicije onoga ko plaća zakup stana, to nije nikakav luksuz, odnosno lukzuzna roba ili usluga koju kupuje, već zadovoljavanje bazične životne potrebe, koja je preduslov za zadovoljenje svih drugih potreba. 

 

Ili da napravim ovu paralelu - država je neki krug proizvoda oporezovala nižom stopom poreza zbog toga što je procenila da oni predstavljaju način da se zadovolje elementarne ljudske potrebe u uslovima lošijeg ekonomskog stanja. Pritom, takva poreska politika se ne formira na osnovu procene u kakvom je ekonomskom stanju pružalac usluge, već njen krajnji korisnik. Uprošćeno, kada bi država razmišljala o oporezivanju proizvođača belog hleba, PDV bi i dalje bio 20% na tu robu, jer, zaboga, pekara je profitno orijentisani biznis. Ali rezon je drugačiji - poreska stopa je niža imajući u vidu poziciju krajnjeg korisnika.

 

Dakle, ako će da oporezuju zakup(!) stana, po mom mišljenju to nipošto ne bi trebalo da bude jače od 5%. Na taj način se transakcije mogu uvesti u legalne tokove a da se zakupci ne opterete značajno.

 

E sad, može se diskutovati o tome da li neke elitne nekretnine treba oporezovati redovnom stopom, ali to izlazi iz okvira ove diskusije. U suštini, taj koji plaća zakup stana to čini zato što nema drugu opciju i u zaista ogromnom procentu slučajeva svaki € mu je važan. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Proveri na sajtu poreske uprave tog grada gde kupuješ cenu m2 po kojoj obračunavaju porez, pa izračunaj porez. Mislim da nigde van bgd taj porez nije ogroman

 

Tenks

Link to comment

 

 

Dakle, ako će da oporezuju zakup(!) stana, po mom mišljenju to nipošto ne bi trebalo da bude jače od 5%. Na taj način se transakcije mogu uvesti u legalne tokove a da se zakupci ne opterete značajno.

 

Pa to kažem, ajde što mi crkavica koju zaradim znači i ne bih je baš delio, ali, kako hotelska soba da se oporezuje sa 10%,a stan sa 20%,

Što kažeš u paraleli sa pekarom, na princes krofne je 10, a na hleb Sava 20% porez.

Prošle godine su njivu u Čortanovcima proglasili građevinskim zemljištem i odrapili visok porez, nakon žalbi, ove godine su malo spustili, hoću reći, kad si na području grada, nema njiva, pašnjak itd. isl.

 

 

Sent from my x600

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...