Jump to content
IGNORED

Da li placate porez na imovinu?


yolo

Da li placate godisnji porez na imovinu?  

45 members have voted

  1. 1. Da li placate godisnji porez na imovinu?

    • Da
    • Ne
    • Placao sam ali razmisljam da prestanem
    • Nisam placao ali cu poceti


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    23

  • Tribun_Populi

    23

  • Pontijak

    19

  • Dr Arslanagić

    12

 

Odredba o poreskom umanjenju ima još jedan bitan nedostatak., Prema mišljenju Predlagača odredbe o poreskim olakšicama ne obuhvataju krug obveznika koji su zaštićeni drugim Zakonima, a to su poreski obveznici koji žive u porodičnom domaćinstvu.

Shodno izloženom, predlaže se da poreski obveznici koji žive u porodičnom domaćinstvu porez na imovinu ne plaća na površinu od 25 metara kvadratnih po članu domaćinstva, što je u potpunosti saglasno sa principima utvrđenim odredbom člana 56a Zakona o PDV koji uređuje povraćaj PDV-a kupcu prvog stana.

Ovaj predlog za izmenu Zakona o porezu polazi od ustavnog prava svakog građanina da živi u svome stanu. To je elementarno pravo i nužnost, a ne luksuz. Oporezovati treba one površine u velikim stanovima koji predstavljaju luksuz i izlaze iz okvira i kriterija normalnog stanovanja. Osim toga treba oporezovati stanove i zgrade u kojima vlasnici ne stanuju i koji predstavljaju izvor rentijerske dobiti. Ne treba dokazivati da u svakom uređenom društvu država poreskom politikom štiti porodice sa decom i, uopšte, porodice koje žive u tzv. porodičnim zadrugama, a gde, po pravilu, stanuju pripadnici različitih generacija.

Imajući u vidu pravnu prirodu poreza na imovinu, a posebno uvažavajući činjenicu da je platežna moć stanovništva u dramatičnom padu, naročito nakon zakonskog smanjenja penzija, kao i plata u javnom sektoru, činjenicu da je veliki broj građana ostao bez posla usled restrukturiranja ili stečaja privrednih društava, ali i činjenicu da su u neravnopravan položaj stavljena višečlana domaćinstva, smatramo da relativno manji porez na imovinu treba da plaćaju domaćinstva sa više članova.

PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZIMA NA IMOVINU

Retko smisleno obrazloženje predloga zakona.

 

Ostaje jedino muka što će ovim bez prihoda ostati gradovi i opštine, kao i obično.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ostaje jedino muka što će ovim bez prihoda ostati gradovi i opštine, kao i obično.

koliko gradovi i opshtine zaista vide od tih para? :unsure: (pitam zato shto ne znam)

Link to comment

koliko gradovi i opshtine zaista vide od tih para? :unsure: (pitam zato shto ne znam)

 

100% njihov prihod, koji sami ubiraju i određuju stopu poreza (u granicama zakonom dozvoljene).

Link to comment

100% njihov prihod, koji sami ubiraju i određuju stopu poreza (u granicama zakonom dozvoljene).

aha. pitala sam se zashto su se bash toliko pustila krilca ove godine...

Link to comment

Pa zbog izmena zakona iz 2013-te, uvođenja u priču registra prometa nepokretnosti gde se evidentiraju kupoprodajne cene i na osnovu toga parifikacijom može da utvrdi realna tržišna vrednost, i puštanja mašti na volju tu i tamo (po metodu trebaju nam pare). A vrlo simpatično da ih sad pridavljuje centralna vlast, koja je koliko juče iz zakona obrisala odredbu po kojoj je oslobođenje od plaćanja poreza za onog koji stanuje u nekretnini za koju porez plaća bila 40% za vlasnika i po 10% za člana porodice (70% max) smanjujući to na 50% samo za vlasnika, da bi sada to opet vratili i čak povećali na 25m2 po članu domaćinstva (što znači da, gledajući površine stanova, u skoro 80% slučajeva prosečna četvoročlana porodica ovaj porez neće ni plaćati).

 

Simpatično, samo da vidimo kako će ići transferi, živo me zanima, pošto je u ovoj državi sa finansiranjem lokalne samouprave odvajkada bilo problema.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

da vidimo kako ce bilo shta da ide u drzavi koja ujutro reshi, oko podne se predomisli, uveche pujpike ne vazi. mislim da su se preigrali sa solidarnoshcu, nekretninama, strujom i akcizom sve u jednoj godini, a s druge strane sve same genijalne inovacije. da nisu uzeli babama penziju, mogle su same da idu na letovanje. idioti.

Link to comment

Tjah, nisu opstine bez putera na glavi, naprotiv. Opstine najcesce same sebe dovode u problem tako sto trose brdo para na stvari koje zapravo nisu u njihovoj nadleznosti tj. sa kojim nemaju nikakvu obavezu da se bave, tipa dodaci na socijalnu pomoc, stipendije za najbolje djake/studente, paketi za trudnice i novovencane i slicne populisticke stvari, pa onda kukaju kada im se prihodi/transferi smanje kako nemaju para da se bavi svojom osnovnom delatnoscu koja im jeste i obaveze, npr. odrzavanjem ulica ili vodovoda. Da ne pricamo o zaposljavanju rodbine, prijatelja i stranackog aparata, mislim da se zapravo veci ,,bum" zaposlenih u administraciji od 2000. dogodio na lokalu nego na republickom nivou.

Link to comment

U 160 opština u Srbiji danas imaš zaposlenih otprilike kao u čitavoj državnoj administraciji, sa svim tim bumovima. Srbija nema srednji nivo vlasti i naše su opštine, prvo preglomazne po teritorijalnom obuhvatu, još i dodatno natovarene mnogo čime što po logici stvari ne bi trebalo da bude njihov posao. Tako da je ili-ili, ili praviš regione i opštine oslobodiš tereta da servisiraju porodiljska bolovanja i finansiraju škole i domove zdravlja kako bi im pare ostale za vodovod i kanalizaciju, ili im preneseš pare da rade to što si im natovario. Ovo je frankenštajn uređenje, na socijalističku opštinu iz 1965. (po teritorijalnom obuhvatu) koja je u SFRJ imala pretpostavku nadležnosti za sveee™ u svoju korist, nakalemiš klasičnu lokalnu samoupravu, koja treba da čisti ulice i trgove i obezbeđuje vodu i grejanje, pa malo poljoprivreda i ruralni razvoj, pa malo zdravstvena i socijalna zaštita, pa obrazovanje... Ne ide to tako, u tom delu sve vrišti za remontom još od 1991. naovamo.

Link to comment

U 160 opština u Srbiji danas imaš zaposlenih otprilike kao u čitavoj državnoj administraciji, sa svim tim bumovima. Srbija nema srednji nivo vlasti i naše su opštine, prvo preglomazne po teritorijalnom obuhvatu, još i dodatno natovarene mnogo čime što po logici stvari ne bi trebalo da bude njihov posao. Tako da je ili-ili, ili praviš regione i opštine oslobodiš tereta da servisiraju porodiljska bolovanja i finansiraju škole i domove zdravlja kako bi im pare ostale za vodovod i kanalizaciju, ili im preneseš pare da rade to što si im natovario. Ovo je frankenštajn uređenje, na socijalističku opštinu iz 1965. (po teritorijalnom obuhvatu) koja je u SFRJ imala pretpostavku nadležnosti za sveee™ u svoju korist, nakalemiš klasičnu lokalnu samoupravu, koja treba da čisti ulice i trgove i obezbeđuje vodu i grejanje, pa malo poljoprivreda i ruralni razvoj, pa malo zdravstvena i socijalna zaštita, pa obrazovanje... Ne ide to tako, u tom delu sve vrišti za remontom još od 1991. naovamo.

 

Na republickom nivou nije toliko problem broj zaposlenih u administraciji koliko u JP i preduzecima u vecitom restrukturiranju, gde se gutaju pare iz budzeta da bi ta preduzeca ostala ziva (npr. Srbijagas) ili ce trosak prevaljuje na gradjane (npr. EPS). Sto me dovodi do pitanja - da li u tu brojku zaposlenih u opstinama racunas i JKP?

 

Za ostalo se generalno slazem, mada ostajem pri tome da se pored svega sto im je nakalemljeno opstine bave i stvarima kojima ne moraju iz cisto populistickih razloga.

 

Btw, ako mene pitas, s obzirom na nadleznosti, kod nas opstine nisu preglomazne teritorijalno vec upravo - premale. Pre svega po stanovnistvu, ali i teritorijalno u mnogim slucajevima.

Edited by hazard
Link to comment

Na republickom nivou nije toliko problem broj zaposlenih u administraciji koliko u JP i preduzecima u vecitom restrukturiranju, gde se gutaju pare iz budzeta da bi ta preduzeca ostala ziva (npr. Srbijagas) ili ce trosak prevaljuje na gradjane (npr. EPS). Sto me dovodi do pitanja - da li u tu brojku zaposlenih u opstinama racunas i JKP?

 

Za ostalo se generalno slazem, mada ostajem pri tome da se pored svega sto im je nakalemljeno opstine bave i stvarima kojima ne moraju iz cisto populistickih razloga.

 

Btw, ako mene pitas, s obzirom na nadleznosti, kod nas opstine nisu preglomazne teritorijalno vec upravo - premale. Pre svega po stanovnistvu, ali i teritorijalno u mnogim slucajevima.

 

Ne, nisam ih računao ni na državnom ni na lokalnom nivou, jer nisu administracija™. Računao sam zaposlene u državnim organima (ono što se može nazvati državnim službenicima i što pravno potpada pod tu definiciju) bez vojske i policije, dakle ćate™. To isto i za lokal.

 

A opštine su nam nefunkcionalne, to hoću da kažem. Ili ih praviš na lokalne samouprave u pravom smislu reči (voda, grejanje, čistoća etc.) ili na regione, sa širim teritorijalnim obuhvatom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...