Jump to content
IGNORED

Da li placate porez na imovinu?


yolo

Da li placate godisnji porez na imovinu?  

45 members have voted

  1. 1. Da li placate godisnji porez na imovinu?

    • Da
    • Ne
    • Placao sam ali razmisljam da prestanem
    • Nisam placao ali cu poceti


Recommended Posts

Pa solidno sam prošao u odnosu na tuđa iskustva.

 

druga zona

poreska osnovica na ~6,5mil din, pošto je to <10mil onda 0.4% → što iznosi ~13k dinara

prošle godine bilo oko ~11,9k dinara

 

e, da:

imam 50% umanjenja, jer sam stan ostavinskom rapravom sa nasledstva preveo u vlasništvo i u kome sam prijavljen da živim, da nisam to uradio bilo bi sada duplo

Link to comment
  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    23

  • Tribun_Populi

    23

  • Pontijak

    19

  • Dr Arslanagić

    12

Pitanje - ako neko još nije dobio porez, a prijavljen je kod roditelja na adresi, a ustvari živi u svom stanu na koji nije prijavljen, znači li nešto da se sad prijavi?

Link to comment

Platio prve dve rate za ovu godinu a naknadno mi stiglo resenje po kojem su mi poreske obaveze manje za ovu godinu.Tako sam ja,ispada uplatio nekih stotinak dinara vise za pra dva kvartala.Razmisljao sam da odem da trazim povracaj sa sve onom njihovom kamatom,cisto da ih malo jebavam,posto su oni spremni da uteruju dug i za tih 100 din kad se njima duguje

 

Ne postoji zakonska obaveza da se uplaćuje tačno četvrtina poreza za svaki kvartal, nego obaveza da se uplati bar četvrtina za svaki kvartal. Ti možeš sve u cugu da isplatiš nakon što ti stigne rešenje ako hoćeš, ne moraš čekati te kvartalne datume. Ako još uvek nisi otplatio celu sumu poreza za ovu godinu, ti zapravo nisi ništa preplatio, i u tom slučaju bi te ljudi u poreskoj upravi s punim pravom gledali belo. Dakle, kao što ljudi kažu, umanji sledeću kvartalnu upatu za tih 100 dinara i to je to.

 

Ja sam se inače, jedanput zeznuo pa platio unapred više nego što je bila ukupna godišnja suma poreza. Skoro svake godine, par godina za redom, se porez povećavao za oko 1000 dinara, pa sam ja uvek 15. februara, kada je dolazila na naplatu ona prva kvartalna rata, uplaćivao ceo iznos od prethodne godine, pa kada onda dođe rešenje na proleće, isplaćivao ostatak. I onda jedne godine dođe rešenje, koje je formalno povećano u nominalnom iznosu, ali pošto je te godine uvedena ona poreska olakšica za legalno izgrađene i uknjižene objekte, ispalo je da sam porez preplatio za nekih 50 dinara. Nisam išao u poresku upravu da se ganjam s njima, samo sam sledeće godine platio 50 dinara manje nego što je ukupno pisalo u rešenju. Čisto iz principa, jer neću da im dam tih 50 dinara viška. Niko iz poreske nikada nije zvao niti slao neki dopis da se na to žali. Od tada plaćam samo prvu ratu (i drugu ako ne stigne rešenje do tada), pa čekam rešenje i onda đuture isplatim ostatak.

Link to comment

Btw, jedno pitanje za tek kupljene stanove.

 

Stan je kupljen (kupoprodajni ugovor overen) u maju mesecu. Prethodni vlasnik nije bio prijavljen na toj adresi (bar koliko ja znam). Stan je zaveden u katastar pod novom vlasnicom, tj., čeka se još uvek da prođe onih 15 dana koje prodavac ima da se žali na rešenje iz katastra. Da li je stiglo poresko rešenje ne znam, jer ako je tačna pretpostavka da vlasnik nije bio prijavljen u tom stanu, onda će mu porez stići na njegovu adresu prebivališta negde drugde. Nova vlasnica (koja će biti prijavljena na tu adresu) čeka da to rešenje iz katastra bude pravnosnažno pa da ode u poresku upravu da prijavi imovinu (prethodno će prijaviti prebivalište na toj adresi).

 

Kako to sad funkcioniše? Prethodni vlasnik je pretpostavljam platio bar prvu ratu za porez u februaru.

 

Da li će poreska uprava dostaviti novo rešenje, tj. uzeti dan kupopradaje kao neki presek te dostaviti novom vlasniku porez koji je neki % ukupne sume (sa umanjenjem od 50% za prebivalište) a ostatak ostaje kao teret prethodnom vlasniku (što bi bilo najlogičnije), ili to ide nekako drugačije? Šta ako je kojim slučajem prethodni vlasnik već isplatio porez u potpunosti? Šta ako nije platio ništa?

Link to comment

Pitanje - ako neko još nije dobio porez, a prijavljen je kod roditelja na adresi, a ustvari živi u svom stanu na koji nije prijavljen, znači li nešto da se sad prijavi?

 

Pa u principu da, pod uslovom da rešenje još uvek nije doneto, s tim da je u obavezi da odmah po promeni prebivališta podnese novu poresku prijavu sa dokazom da ima pravo na umanjenje tj. poreski kredit (potvrdu o prijavi prebivališta iz policije).

 

Kako to sad funkcioniše? Prethodni vlasnik je pretpostavljam platio bar prvu ratu za porez u februaru.

 

Da li će poreska uprava dostaviti novo rešenje, tj. uzeti dan kupopradaje kao neki presek te dostaviti novom vlasniku porez koji je neki % ukupne sume (sa umanjenjem od 50% za prebivalište) a ostatak ostaje kao teret prethodnom vlasniku (što bi bilo najlogičnije), ili to ide nekako drugačije? Šta ako je kojim slučajem prethodni vlasnik već isplatio porez u potpunosti? Šta ako nije platio ništa?

 

Pa funkcioniše tako što se pretpostavlja da je vlasnik platio već prvu ratu, ako nije dužiće njega. Datum preseka je datum promene tj. dan obrade novopodnete poreske prijave od strane novog vlasnika (rok za prijavu je 30 dana od dana sticanja prava svojine na stanu/konačnosti rešenja SKN o upisu prava svojine). Pre toga porez duguje prethodni vlasnik, posle toga novi vlasnik.

 

To teorijski, u praksi se neretko dešava da se ceo godišnji porez prevali na kupca. Treba proveriti u opštini.

Link to comment

Pitanje - ako neko još nije dobio porez, a prijavljen je kod roditelja na adresi, a ustvari živi u svom stanu na koji nije prijavljen, znači li nešto da se sad prijavi?

Sad popričah sa sestrom koja je poreski službenik pa kaže da su ovih dana zatrpani prigovorima što lično od građana što preko telefona, u razgovoru pitah i za takav slučaj.

Kaže: poreska rešenja su pisana nakon 31.03.2015 jer do tog datuma je bio zadnji rok građanima da regulišu dokumentaciju kojom dokazuju umanjenje poreza ili prava na raznorazne poreske olakšice koje zakon omogućava. Za ovu godinu to verovatno i nakon eventualne žalbe se neće uvažiti, ali ako se promena prebivališta (da se u MUP-u izvrši promena adrese na stan koji se poseduje, a predmet je ovog poreza na imovinu) reguliše do 31.03.2016. onda se stiču uslovi na umanjenje 50% za porez u 2016-oj.

 

edit:

Populi bio brži

Edited by J-♣
Link to comment

Ovo je u pitanju, nije prebačen porez. Jel to može da se uradi retroaktivno?

 

sumnjam, porez je za ovu godinu. ali proveri.

ovo im je bio indirektan nacin da poteraju ljude da regulisu vlasnistvo. i tako jos malo ubace u kasu.

Link to comment

 

 

Ne postoji zakonska obaveza da se uplaćuje tačno četvrtina poreza za svaki kvartal, nego obaveza da se uplati bar četvrtina za svaki kvartal. Ti možeš sve u cugu da isplatiš nakon što ti stigne rešenje ako hoćeš, ne moraš čekati te kvartalne datume. Ako još uvek nisi otplatio celu sumu poreza za ovu godinu, ti zapravo nisi ništa preplatio, i u tom slučaju bi te ljudi u poreskoj upravi s punim pravom gledali belo. Dakle, kao što ljudi kažu, umanji sledeću kvartalnu upatu za tih 100 dinara i to je to.

Po toj logici najbolje da uplatim jedno 1000 evra unapred?Nisi me razumeo,dug njima je mnogo vredniji nego moja preplata.Govorim o sitnim novcima ali za tu istu sicu bi ti plenili stvari po kuci u stostrukom iznosu

Link to comment

Po toj logici najbolje da uplatim jedno 1000 evra unapred?Nisi me razumeo,dug njima je mnogo vredniji nego moja preplata.Govorim o sitnim novcima ali za tu istu sicu bi ti plenili stvari po kuci u stostrukom iznosu

 

Sve je to u redu ali ja ti kažem da ti formalno-pravno nisi ništa preplatio. Preplata je jedino kada uplatiš više nego ukupnu godišnju sumu poreza

Link to comment

Btw, jedno pitanje za tek kupljene stanove.

 

Stan je kupljen (kupoprodajni ugovor overen) u maju mesecu. Prethodni vlasnik nije bio prijavljen na toj adresi (bar koliko ja znam). Stan je zaveden u katastar pod novom vlasnicom, tj., čeka se još uvek da prođe onih 15 dana koje prodavac ima da se žali na rešenje iz katastra. Da li je stiglo poresko rešenje ne znam, jer ako je tačna pretpostavka da vlasnik nije bio prijavljen u tom stanu, onda će mu porez stići na njegovu adresu prebivališta negde drugde. Nova vlasnica (koja će biti prijavljena na tu adresu) čeka da to rešenje iz katastra bude pravnosnažno pa da ode u poresku upravu da prijavi imovinu (prethodno će prijaviti prebivalište na toj adresi).

 

Kako to sad funkcioniše? Prethodni vlasnik je pretpostavljam platio bar prvu ratu za porez u februaru.

 

Da li će poreska uprava dostaviti novo rešenje, tj. uzeti dan kupopradaje kao neki presek te dostaviti novom vlasniku porez koji je neki % ukupne sume (sa umanjenjem od 50% za prebivalište) a ostatak ostaje kao teret prethodnom vlasniku (što bi bilo najlogičnije), ili to ide nekako drugačije? Šta ako je kojim slučajem prethodni vlasnik već isplatio porez u potpunosti? Šta ako nije platio ništa?

Kod mene u zgradi su novi stanari kupili stan pre mesec i po dana, i dobili su maltene celokupan iznos poreza (imamo istu kvadraturu) da plate u 3 rate.

 

Cenim da su klepili i njih i starog vlasnika.

Edited by Friend
Link to comment

Sad popričah sa sestrom koja je poreski službenik pa kaže da su ovih dana zatrpani prigovorima što lično od građana što preko telefona, u razgovoru pitah i za takav slučaj.

Kaže: poreska rešenja su pisana nakon 31.03.2015 jer do tog datuma je bio zadnji rok građanima da regulišu dokumentaciju kojom dokazuju umanjenje poreza ili prava na raznorazne poreske olakšice koje zakon omogućava. Za ovu godinu to verovatno i nakon eventualne žalbe se neće uvažiti, ali ako se promena prebivališta (da se u MUP-u izvrši promena adrese na stan koji se poseduje, a predmet je ovog poreza na imovinu) reguliše do 31.03.2016. onda se stiču uslovi na umanjenje 50% za porez u 2016-oj.

 

 

Ispravka!

bilo nekad do 31.03. sad je to pomereno na 31.01. kao krajnji datum u godini za ažuriranje dokumenata koji se šalju poreskoj radi mogućih olakšica

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...