Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Prehrambeni tehničar nije ni kafe kuvar, niti čuvar, radi " s parama"- da vam slikovito objasnim pošto ćete tako razumeti. Banka nije metaloglodačka radionica pa da se nauči zanat, niti institucija u kojoj bi se tolerisalo bagatelisanje  u vezi sa formalnim obrazovanjem. 

Edited by halloween
Link to comment

svako sa srednjom školom i malo mozga može da radi za pultom u banci

 

i onako sve što iskače iz šablona uplata, isplata, otvaranje računa ide kod "samostalnog referenta"

Link to comment
12 hours ago, halloween said:

Prehrambeni tehničar nije ni kafe kuvar, niti čuvar, radi " s parama"- da vam slikovito objasnim pošto ćete tako razumeti. Banka nije metaloglodačka radionica pa da se nauči zanat, niti institucija u kojoj bi se tolerisalo bagatelisanje  u vezi sa formalnim obrazovanjem. 

Dobro sada, ne trazi se za bankarski posao ne znam kakvo obrazovanje. Da ne kazem da je u neku ruku preveliko obrazovanje i minus jer je posao malo jednolican :) Svakako je Bankarstvo ozbiljan zanat za koji je potreban odredjeni talenat i naravno ucenje i najvise praksa.

 

Za ove primere u SoGe ne znam (sve je moguce, i ja sam svasta cuo ali to se desava svuda gde radi veliki broj ljudi, ozbiljne organizacije i banke preciscavaju kadar vremenom, ali toga ima svuda), ali npr u SoGe grupaciji sirom sveta je HR pravilo da ne moras da imas Fakultet na menadzerskim pozicijama. To je delimicno zbog francuskog zakona (jednakost) ali isto tako poruka da se vise ceni praksa od fakulteta.

Link to comment

Znam ženu koja je završila samo srednju i to mislim neku opšteg smera, kakogod. Čitav radni vek provela u bankama, sad je neki "viši savetnik za građanstvo" ili tako nešto i Intezi. Veći deo staža provela na šalteru. Počela je još u onoj Privrednoj banci ispod narodnog pozorišta. Sad već gleda da ide u penziju kakogod, ali ovi iz Inteze joj nude i povećanje plate samo da ne ide. Priča je da "ništa ne mogu sa ovima sa faksom" . Mislim, kapira ona da im treba neko iskusan, ko će da "pegla" sranja koje su napravili ovi što su dovedeni nominalno sa faksom, preko veze.
A još više je besna jer je u Intezi pre par godina bila seča "na osnovu stručne spreme" a u stvari posekli su sve te starije, iskusnije.
A sad se hvataju za glavu...


...shiit has hit the fan....

Link to comment

A šta je taj administrativni rad nego zanat. Jel u sudu refernti u pisarnici imaju svi fakultet?

 

Da ne govorimo o tome da je ozbiljno bavljenje pravom takođe i zanat. 

 

Čak i lična stanja građana, a kamoli složenije stvari 

Link to comment
9 hours ago, Frank Pembleton said:

Znam ženu koja je završila samo srednju i to mislim neku opšteg smera, kakogod. Čitav radni vek provela u bankama, sad je neki "viši savetnik za građanstvo"

Ovo me podseti na ekipu iz moje nekadašnje firme koja je zaposlila takve kadrove nakon Dinkarinog čišćenja bankarskog sistema. Jedna je ispunila uslov za penziju kada sam počeo tamo da radim. Posle nekih 8-9 godina sretnem koleginicu odatle, kaže: "Znaš li da je Lj. tek pre dva meseca otišla konačno u penziju?" Ona i nekoliko drugih su držale bankarsko poslovanje u malom prstu (a i silna poznanstva). Ništa bez matorih.

Link to comment

Za te matore sto drze sve u malom prstu, a nove kolege su im nikakve -- pa to su govorili i njihove starije kolege za njih. Ako od novajlija nema nista ni za x godina, to onda govori nesto i o njima kao ljudima koji su morali novajlije nesto i da nauce (za razliku od onih sto su njih naucili).

Link to comment
Za te matore sto drze sve u malom prstu, a nove kolege su im nikakve -- pa to su govorili i njihove starije kolege za njih. Ako od novajlija nema nista ni za x godina, to onda govori nesto i o njima kao ljudima koji su morali novajlije nesto i da nauce (za razliku od onih sto su njih naucili).

A pa nije sad to tako...
Sad se ide u "centar za obuku" koji je recimo u Pančevu. Nedelju dve se ide na kurs i to je to... Jer je firma izabrala super kandidate i nema samo je taj bootcamp dovoljan da su oni već superoperateri i mani se tih starinskih metoda prenošenja sa kolena na koleno, i softver je intuitivan...
Link to comment
[mention=295]Frank Pembleton[/mention] To opet zavisi od firme. Iz mog iskustva retke su IT firme koje imaju takav stav, hvala bogu. 

Ovaaaj o bankama se ovde priča. U ovom slučaju Intezi.
Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:


A pa nije sad to tako...
Sad se ide u "centar za obuku" koji je recimo u Pančevu. Nedelju dve se ide na kurs i to je to... Jer je firma izabrala super kandidate i nema samo je taj bootcamp dovoljan da su oni već superoperateri i mani se tih starinskih metoda prenošenja sa kolena na koleno, i softver je intuitivan...

 

Mislim da treba i jedno i drugo. Kurs ili kako god moze da bude dosta da neko makar razume sta mu je zadatak, ali ne moze da razume svaki detalj, niti neko treba da resava svaki problem od nule. Ako se za sve nove kolege nakon pet godina konstatuje da su nesposobni da rese dovoljno problema, onda je nesto vise od njih samih zakazalo. Meni bi bilo najlakse da kazem da su svi pametni ljudi otisli napolje ;), ali nije tako.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...