Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Kako bi SDK pomogao u kontroli platnog prometa? Sećam se dok sam radio u privredi kako zovemo našeg™ referenta u SDK da nam skine blokadu kako bi pustili plate. Prilično koruptivan sistem. Efikasna naplata i poreza može, ali valjda već ima neko ko se time bavi? Nisam siguran ali mislim da sad ne možeš pustiti platu bez poreske prijave, pa dobiješ bop, pa idu plaćanja - porezi i doprinosi i zarada. Ne znam da li banke rade kontrolu, bilo je otpora.

Bilo je i biće otpora. Taj mehanizam je ustvari SDK samo outsource-ovan, dodaj tome obaveze banaka po zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i dobiješ SDK samo prevaljen na banke. To sa kontrolnim brojem za uplatu valjda sad šljaka, a prepisano je od Makedonaca. Ali ja bankama u ulozi zaštitnika javnog interesa poslovično ne verujem.

Link to comment

Ja još manje verujem javnim službama kao zaštitnicima javnog interesa, policija/sudovi/zdravstvo ne vidim ih kao službe nego skupove pojedinaca sa svojim pojedinačnim interesima koji se uglavnom svode na to da se napune džepovi dok su na tom radnom mestu (da ne kažem do sledećih izbora).

Banke naravno nemaju nikakve altruističke porive ali ono što ih goni su kontrole, unutrašnje a pogotovu eksterne i kazne koje slede.

Link to comment

Jeste donekle off topic, ali sad videh clanak na Blicu gde pise da banke naplacuju uvid u racun preko bankomata kao i stampanje priznanice. Nesto se ne secam da se pre to radilo pa rekoh da proverim da nije nesto novo?

Link to comment

Uvid u stanje se naplaćuje godinama unazad, ne znam da li kod svih ali to kad krene obično svi prihvate. Ne znam šta je štampanje izvoda na bankomatu, ali sam slip ne bi trebalo da se naplaćuje. Kad digneš pare na slipu dobiješ stanje, tako eskiviraš uvid u stanje. Takođe kad imam priliv dobijem sms sa novim stanjem na računu.

 

edit - poserem im se na ovu karikaturu.

Edited by čekmeže
Link to comment

Pa to pitam. Znam da se SMS kada saljes upit naplacuje, ali nisam znao da kada dignes pare i izaberes da hoces da ti stampaju slip, da i to platis. A uvid u stanje bi trebalo da se naplacuje samo na bankomatima van maticne banke. Tj tako je bilo pre. 

 

Ja na SMS dobijem i odliv i priliv ali nikad stanje bez da sam to ne zatrazim.

Link to comment

Uvid u stanje se naplaćuje godinama unazad, ne znam da li kod svih ali to kad krene obično svi prihvate. Ne znam šta je štampanje izvoda na bankomatu, ali sam slip ne bi trebalo da se naplaćuje. Kad digneš pare na slipu dobiješ stanje, tako eskiviraš uvid u stanje. Takođe kad imam priliv dobijem sms sa novim stanjem na računu.

 

edit - poserem im se na ovu karikaturu.

 

Sada više nije pravilo da na slipu posle podizanja gotovine bude ispisano i aktuelno stanje računa, recimo Erste ispiše samo iznos podignute gotovine,za zaseban upit u stanje rebnu 20 dinara. Naravno, i dalje ima banaka gde se stanje na bankomatu dobija za dž. Mesečni izvod koji se šalje e-poštom na adresu je uglavnom besplatan, ali ako se odštampa na šalteru ili na onim sokoćalima u ekspoziturama, tada košta predesetak dinara, kako gde.

Link to comment

Intesa ne naplaćuje slip, naplaćuje sms upit, dok je sms obaveštenje o uplatama naplaćeno kroz cenu

održavanja računa. (Hit tekući račun.)

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

Blic je najgore djubre od novina, ja to odavno ne citam, cak sam stavio u firewall da ne mogu da im odem na sajt, da se ne bi slucajno zezno :)

 

Komercijalna isto ne naplacuje, a ne verujem da ijedna normalna banka naplacuje izvod na bankomatu.

Link to comment
  • 2 months later...

Kako saznaje „Blic“, u pojedinim bankama poslednjih mesec dana ozbiljno se pripremaju da ukinu kamate na štednju, a u bankarskim krugovima čak se pominje i mogućnost uvođenja takozvane negativne stope.

To bi značilo da će banke štedišama za novac naplaćivati „ležarinu“, kao u Švajcarskoj ili u Nemačkoj, gde je negativna stopa 0,1 odsto.

 

Eto tržišnog rešenja za posrnulu građevinsku industriju, obzirom da čisto sumnjam da će neko od štediša ulagati preko berze.

Link to comment

U Svajcarskoj nije negativna stopa na stednju (bar ne na mom racunu). Jako je mala, ali nije negativna.

 

Kada su u Nemackoj i Svajcarskoj bile negativne stope, tada su bile negativne stope i na obveznice tih drzava.

 

Btw stednja u evrima se svakako ne isplati, gledajuci evre globalno, ECB kamatna stopa je 0,05%. Tesko da se negde dobijaju neke pare na stednju iznad inflacije (u evrozoni).

 

Srbija je druga prica, da li stednja u evrima ima smisla zavisi od kursa dinar - evro.

 

Btw ne verujem da ce nesto mnogo profitirati gradjevinska industrija. Koliki broj ljudi ima preko 30k evra u steku? Ako krenu da naplacuju lezarinu, ko ima 5k evra u banci ce jednostavno da ih podigne i da stavi u slamaricu. Zato i nema sanse to da se desi, imace bank run. Skoro nulta kamata da, lezarina ni u ludilu rekao bih.

Edited by hazard
Link to comment

e, a u chemu je fora, danas chitam plakat u autobusu, neka banka, erste ili tako neka, shatro iskusna, nudi kao primer uzasno povoljnog kredita neshto kao da uzmesh 100k dinara na godinu dana, vratish im 103k6, dash im jednokratno 2k3 troshkove obrachuna i to je sve. znachi oni su godishnje dobri neshto reda 6k dinara na 100 hiljada. pominje se naravno fiksna kamatna stopa i neki naravno eks od 11 tachka neshto, ne znam pojma.

 

da li ja nishta ne razumem (shto nije nemoguce, uopshte ^_^) ili tu ima skrivenih varijabli? to se meni i chini kao uzasno povoljan kredit, da mi sad treba 100k iz odmah. ali sam im navikla da ima fora, u chemu je fora :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

Mislim da je fora nedostatak tržišta, a banka živi od obrta para. Najskuplje je da pare stoje u banci, dakle, daj šta daš, samo da se pokrije bar inflacija. Još ako te navuku na prenos tekućeg i dozvoljeni minus uz put, super, i bolje nego što su se nadali...

 

Jebena vremena, oni kojima trebaju krediti nemaju uslova, a oni koji imaju uslova, imaju i para pa im krediti ne trebaju...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...