Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Moguć je naravno, tako se vrši kupoprodaja stanova. Provizije su ogromne, mogu da idu i do 200-300E.

Meni je Kombanka htela kad sam kupovao stan na 60 000 htela da uzme 450 evra za prebacivanje u KBC

Link to comment

da li mislis da direktori banaka dele tvoj osecaj za drustvenu odgovornost?

 

ukoliko imas toliko poverenja u njih da si siguran da oni sami nece povereni im novac izvlaciti iz banke i tako je baciti u nelikvidnost, onda dobro. tvoje primedbe stoje. ali, nesto sumnjam da su direktori srpskih banaka savesni poslovni ljudi.

Link to comment

Nebitno je. Kada krene bank run, prvih 10, 20, 30% ljudi dobije svoje pare, ostali najebu. A onda par stotina/hiljada ljudi ostane bez posla.

 

Jednostavno to je ona you're damned if you do, you're damned if you don't situacija.

Link to comment

Prvo, ovo pišem na forumu, nije da idem ulicom i vičem "dižite pare iz grčkih banaka".

 

Drugo, već sam napisao čemu takvi koraci mogu voditi pa mi je to jasno. Posmatram iz ugla sitne boranije koja prima platu i na nekim računima ima možda do par hiljada evra, i kojima je to sve, koji nemaju ni vremena ni znanja da se akaju sa elektronskim bankarstvom, razgledanjem opcija i proračunavanjem %, i koji samo hoće sigurnost za svoje mali imetak. 

Link to comment

Ovo su jako nezahvalni saveti...i mozda i losi. Mozda i jako losi.

 

Poenta je u sledecem: ako ljudi stvarno krenu svi da vade svoje pare iz "grckih" banaka kod nas, te ce banke (mislim na "nase grcke" banke, ne na maticne u Grckoj) zaista i propasti. To je samoispunjujuce prorocanstvo, jer ni najbolja banka na svetu ne moze da prezivi povlacenje svih depozita.

 

Poziv na vadjenje para iz tih banaka je poziv na de fakto zatvaranje tih banaka, a da ne pricamo o tome da ce tako i masa stedisa - zapravo vecina - da ostane bez svojih para, jer nijedna banka nema dovoljno novca u kesu da sve svoje deponente isplati - u kesu. A onda ce nuzno slediti kriza srpskog bankarskog sistema jer te banke drze 16% aktive. Panika dakle moze da unisti banke koje su lokalno kod nas sasvim zdrave.

 

S druge strane, ako panike ne bude, NBS ce imati mogucnost da na neki nacin bar privremeno ,,otkaci" te banke od svojih matica (moze i da im uvede prinudnu upravu u krajnjem slucaju) i da ih onda drzi u tom statusu dok se one ne prodaju tj. ne udome kod neke stabilnije strane matice (koja nije iz Grcke).

 

Podseticu i da je bez neke drasticne akcije kod nas skoro bez problema prezivela Marfin banka, cija je matica, Laiki banka sa Kipra, potpuno propala (u smisli i da ne fakticki i ne postoji vise). Dakle tako moze da prodje i sa lokalnim kcerkama grckih banaka.

 

Btw, ja imam pare u Eurobanci, dakle ne pricam u prazno, i prvi instinkt mi jeste bio da sve povucem, ali onda sam poceo da razmisljam o tome da li je to drustveno odgovorno. Da, bas tako. Naravno ako vidim redove u banci za povlacenje u sledeca 2-3 dana, necu imati izbora nego da im se pridruzim, jer cu na kraju izduvati u suprotnom. Ali nadam se da nece biti tako.

 

Ako vam bas srce ne da mire, apelujem na to da otvorite racun u drugoj banci i transfere radite elektronski, e-bankingom, ili ispunjavanjem naloga za prenos na salteru. Tako cete bar malo doprineti stabilnosti bankarskog sistema, jer necete biti deo presije na kes.

 

Što reče prospero, nisam u Drugom dnevniku pozvao na zadavanje smrtnog udarca grčkim bankama.

 

Ljudi pitali na forumu, ja odgovorio. I to sam odgovorio iz svoje lične pozicije malog deponenta, kako bih ja uradio na njihovom mestu.

 

Ni pre nego što je Grčka onomad fulala nije mi padalo na pamet da držim bilo šta u grčkim bankama, a da iz bilo kog razloga imam nešto tamo izvadio bih to napolje koliko prošle nedelje. Ovo su situacije u kojima društvena odgovornost ide na zaslužen odmor a u prvi plan izbija ona antologijska rečenica Đuze Stojiljkovića iz crtanog filma: "Znam da sam đubre ali sam bar ostao živ..." 

Link to comment

Koliku potražnju? Ja ne vidim bilo kakvu paniku u Srbiji, šalju se umirujuća saopštenja itd. Jedino ako grčki bankarski sistem skroz pukne ali to se neće desiti sutra.

Link to comment

hazarde,

 

razumem sve šta pišeš. ja sam napisao šta bih ja uradio. sa druge strane, ne bi mi ni palo na pamet da držim novac u grčkoj banci.

 

grčke banke će svakako propasti. ko proba na vreme da izvuče novac, možda i uspe. ostali da se nadaju da će im država isplatiti do 50k ili makar da im da neke obveznice.

Link to comment

Apsolutno se slažem da, na kratki rok, srpski bank run predstavlja najveću opasnost za grčke banke ovde.

 

No, verujem da svaki pojedinac ima pravo da svoj lični finansijski interes pretpostavi širim trendovima. "Hedging my bets" i "kapital je plašljiva roba" su dva soundbite-a koje bih apsolutno prve primenio na svoje pare u ovoj situaciji. Ne toliko šzo mislim da bankama preti nužni kolaps nego da ne ispadnem iz onih 10-ak% prvih na šalteru koji se mogu nadati promptnoj i punoj isplati.

 

Slažem se načelno s Hazardom, ali smatram da je iz lične perspektive, uzevši sve pobrojano pa i domaće istorijsko iskustvo, racionalno da ljudi sutra krenu da dižu svoje pare.

 

 

Edit: nagađam da je 10% optimistično, ne verujem da odnos ukupnog leverage-a i cash-at-hand može da dobaci ni do 10%.

 

 

via TT

Edited by Prospero
Link to comment

Uz postovanje prema Hazardovom odnosu prema sirem dobru, zapitacu se - postoji li ijedna kompanija na svetu koja bi ostavila novac u nepouzdanoj banci kako bi zastitila javni interes.

Link to comment

Preterujete sa srpskim bank runom, Srbin ide u Tunis bez problema, kriza u Grčkoj je ujed komarca. Sećam se dobro 2008 i tada je bila frka ali je sve prošlo dobro. Ljudi su krajnje iracionalni, pare se deponuju u određenoj banci zato što poznaju nekoga, zato što im je blizu, zato što je najviša kamata...

doćiće u filijalu kod svog menadžera da ih on umiri, ovaj će to i uraditi i vratiće se kući spokojni da nastave da se pakuju za letovanje na Halkidikiju.

Link to comment

sa ovakvim kamatama, banke vise sluze kao sefovi. pa pretpostavljam da ce ljudi sa manjim iznosima i uzeti novac.

Edited by Takeshi
Link to comment

Uz postovanje prema Hazardovom odnosu prema sirem dobru, zapitacu se - postoji li ijedna kompanija na svetu koja bi ostavila novac u nepouzdanoj banci kako bi zastitila javni interes.

 

Kao i nautilus, pitas u sustini irelevantno pitanje

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...