Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Grčkih - Alfa, EFG, NBG, Pireus.

 

Arslanagić je u pravu, ja da imam neke pare u tim bankama bih realno to izvukao, to je moj lični interes jbg. E sad, što to u Srbiji može da doprinese problemu likvidnosti tih banaka kod nas to je druga priča.

Link to comment

Ozbiljno ili je to samo šaljenjetm, ,pitam  odistinski .Nisam raspoložen da izgubim pola  radnog dana zbog bure u čaši vode a onda još pola dana kada budem vraćao pare kad sve ovo prođe.

 

Ali opet ne bi da završim na "odeljenju deviznih štediša" ma koliko rizik bio mali .Alpha banka je u pitanju.

 

Bura u čaši vode? Kad su pare u pitanju, retko se šalimtm.

Link to comment

Nije da nešto znam o tome, ali ja sam u NBG još prošle godine ostavio simboličnih 10€, a devizne rezerve prebacio u najmanju austrijsku banku u nas... :)

Link to comment

nekada je srpska banka dala kredit maticnoj banci u grckoj. matica nece otplatiti taj kredit. srpska banka tone u nelikvidnost. mislim da je to logika.

 

saopstenje je smirivanje da se ne bi desilo ovo arslanagicevo.

Nema logike da srpska banka daje kredit matici, obrnuto je.

Link to comment

Kako god da jeste ili nije, treba imati u vidu da je Srbija veoma plitko i špekulativno tržište koje je vrlo podložno psihološkim efektima natpisa u medijima, izjavama 'relevantnih' stručnjaka i sl. Ne treba zaboraviti da su koliko do (prek)juče bili Dafina i Jezda i da je još uvek krhko poverenje u finan. sistem.

Link to comment

:D

 

5 soma može da se digne bez najave, a recimo je l može ostatak para (evro depozit u Alfa banci) da se prosledi na drugi neki svoj račun u Srbiji? Konkretno u Raif.

 

Smejem se jer sam degen, koji čak ni nije u Srbiji trenutno.

Edited by MayDay
Link to comment

Kako god da jeste ili nije, treba imati u vidu da je Srbija veoma plitko i špekulativno tržište koje je vrlo podložno psihološkim efektima natpisa u medijima, izjavama 'relevantnih' stručnjaka i sl. Ne treba zaboraviti da su koliko do (prek)juče bili Dafina i Jezda i da je još uvek krhko poverenje u finan. sistem.

 

Istina ali ipak treba naglasiti da više od svega na stanje na tržištu utiču jezivi plasmani, to što se potfolia nekih domaćih banaka ne bi postideo ni Berni Mejdof, a bogami i to što su glavni akcionari pojedinih banaka u perpetualnom bankrotu evo već pola decenije. Dodaj tu i mužu i uništavanje domaćih banaka od strane uspešnih domaćih privrednika i političke elite koja iza istih stoji.

Link to comment

:D

 

5 soma može da se digne bez najave, a recimo je l može ostatak para (evro depozit u Alfa banci) da se prosledi na drugi neki svoj račun u Srbiji? Konkretno u Raif.

 

Smejem se jer sam degen, koji čak ni nije u Srbiji trenutno.

 

Nisam siguran da mogu bez najave da se povlače veće svote deviza, mislim tu na sve preko 1000E. Sa računa na račun bi trebalo da može, čak i preko e-bankinga, s tim što se plaćaju masne provizije.

 

Ovo nije zajebancija, ti to znaš sigurno mnogo bolje od mene. Ne samo za grčke banke i njihove klijente, već i za celokupni bankarski sektor u zemlji.

 

Grčki odlazak u noć je potres koji će cela Evropa itekako osetiti.

Link to comment

:D

 

5 soma može da se digne bez najave, a recimo je l može ostatak para (evro depozit u Alfa banci) da se prosledi na drugi neki svoj račun u Srbiji? Konkretno u Raif.

 

Smejem se jer sam degen, koji čak ni nije u Srbiji trenutno.

Koliko je meni poznato banke naplaćuju proviziju za prebacivanje deviza na račun u drugoj banci (izguglao sam da Komercijalna uzima 0.4% a najviše 20 000 dinara). Imao sam relativno skoro akciju sa prebacivanjem iz Raiffeisena, najavio podizanje dan ranije i nosio novac u drugu banku u koferu™ baš zbog tih provizija...

 

Edit: bez najave može valjda do 5 ili 6 hiljada € u Raiff, mislim da zavisi od banke do banke

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Ako je moguć evro platni promet izmedju dve banke, to je jedan vrh. Hvala!!!

 

Moguć je naravno, tako se vrši kupoprodaja stanova. Provizije su ogromne, mogu da idu i do 200-300E.

Link to comment

povlačite pare, nemoj da ste nenormalni

 

 

Samo grčkih. Ne drže se pare u bankama koje su povezane sa de facto nesolventnim maticama koje imaju desetine milijardi evra na otpisu. Pri tome ta situacija nije ni od juče ni od pre par nedelja nego ima već 4-5 godina.

 

 

 

Grčkih - Alfa, EFG, NBG, Pireus.

 

Arslanagić je u pravu, ja da imam neke pare u tim bankama bih realno to izvukao, to je moj lični interes jbg. E sad, što to u Srbiji može da doprinese problemu likvidnosti tih banaka kod nas to je druga priča.

 

 

Ovo su jako nezahvalni saveti...i mozda i losi. Mozda i jako losi.

 

Poenta je u sledecem: ako ljudi stvarno krenu svi da vade svoje pare iz "grckih" banaka kod nas, te ce banke (mislim na "nase grcke" banke, ne na maticne u Grckoj) zaista i propasti. To je samoispunjujuce prorocanstvo, jer ni najbolja banka na svetu ne moze da prezivi povlacenje svih depozita.

 

Poziv na vadjenje para iz tih banaka je poziv na de fakto zatvaranje tih banaka, a da ne pricamo o tome da ce tako i masa stedisa - zapravo vecina - da ostane bez svojih para, jer nijedna banka nema dovoljno novca u kesu da sve svoje deponente isplati - u kesu. A onda ce nuzno slediti kriza srpskog bankarskog sistema jer te banke drze 16% aktive. Panika dakle moze da unisti banke koje su lokalno kod nas sasvim zdrave.

 

S druge strane, ako panike ne bude, NBS ce imati mogucnost da na neki nacin bar privremeno ,,otkaci" te banke od svojih matica (moze i da im uvede prinudnu upravu u krajnjem slucaju) i da ih onda drzi u tom statusu dok se one ne prodaju tj. ne udome kod neke stabilnije strane matice (koja nije iz Grcke).

 

Podseticu i da je bez neke drasticne akcije kod nas skoro bez problema prezivela Marfin banka, cija je matica, Laiki banka sa Kipra, potpuno propala (u smisli i da ne fakticki i ne postoji vise). Dakle tako moze da prodje i sa lokalnim kcerkama grckih banaka.

 

Btw, ja imam pare u Eurobanci, dakle ne pricam u prazno, i prvi instinkt mi jeste bio da sve povucem, ali onda sam poceo da razmisljam o tome da li je to drustveno odgovorno. Da, bas tako. Naravno ako vidim redove u banci za povlacenje u sledeca 2-3 dana, necu imati izbora nego da im se pridruzim, jer cu na kraju izduvati u suprotnom. Ali nadam se da nece biti tako.

 

Ako vam bas srce ne da mire, apelujem na to da otvorite racun u drugoj banci i transfere radite elektronski, e-bankingom, ili ispunjavanjem naloga za prenos na salteru. Tako cete bar malo doprineti stabilnosti bankarskog sistema, jer necete biti deo presije na kes.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...