Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

ne razumem ovo sa garancijom na max 50k. da li je to 50k po gradjaninu ili je za svaki ulog do 50k u razlicitoj banci ( potencijalno par miliona po glavi)?

e u UK, US, Sloveniji... je po ulogu. Moguce da je Srbiji drugacije, nije mi palo na pamet, posto se nisam jos susretala sa drugacijim. 

Link to comment

ne razumem ovo sa garancijom na max 50k. da li je to 50k po gradjaninu ili je za svaki ulog do 50k u razlicitoj banci ( potencijalno par miliona po glavi)?

 

осигурани износ је износ осигураног депозита до 50.000 евра по депоненту, који се утврђује након пребијања потраживања између депонента и банке, и то:

(1) за динарске депозите – у динарској противвредности по званичном средњем курсу који важи на дан доношења решења надлежног суда о покретању стечајног, односно ликвидационог поступка,

(2) за девизне депозите који нису изражени у еврима – у противвредности валуте у којој су ти депозити изражени, по курсу евра према тој валути израчунатом на основу средњег званичног курса динара према евру и средњег званичног курса динара према тој валути, који важи на дан доношења решења надлежног суда о покретању стечајног, односно ликвидационог поступка;

 

 

http://www.nbs.rs/export/sites/default/internet/latinica/20/zakoni/kpb_osiguranje_depozita.pdf

 

Link to comment

 

ne razumem ovo sa garancijom na max 50k. da li je to 50k po gradjaninu ili je za svaki ulog do 50k u razlicitoj banci ( potencijalno par miliona po glavi)?

 

осигурани износ је износ осигураног депозита до 50.000 евра по депоненту, који се утврђује након пребијања потраживања између депонента и банке, и то:

(1) за динарске депозите – у динарској противвредности по званичном средњем курсу који важи на дан доношења решења надлежног суда о покретању стечајног, односно ликвидационог поступка,

(2) за девизне депозите који нису изражени у еврима – у противвредности валуте у којој су ти депозити изражени, по курсу евра према тој валути израчунатом на основу средњег званичног курса динара према евру и средњег званичног курса динара према тој валути, који важи на дан доношења решења надлежног суда о покретању стечајног, односно ликвидационог поступка;

 

 

http://www.nbs.rs/export/sites/default/internet/latinica/20/zakoni/kpb_osiguranje_depozita.pdf

 

 

 

pa to je po deponentu u nekoj banci. ti mozes biti deponent u vise banaka i svaki put ti se racuna do 50k, tako ja ovo razumem. 

Link to comment

Ma da. S tim što - ovo je Srbija, ovde je sve moguće. To jedno, A drugo, moje lično mišljenje je da su cene već niske i ko baš ne mora da prodaje, neka ne prodaje. Imam utisak i da su ovako digli poreze između ostalog i zato da neki broj ljudi se odluči na prodaju ako se razmišlja.

Meni kao eventualnom budućem kupcu naravno odgovara poplava ponude, pad cena, tako da rokaj samo :D

Link to comment

pa to je po deponentu u nekoj banci. ti mozes biti deponent u vise banaka i svaki put ti se racuna do 50k, tako ja ovo razumem. 

To kako ti i ja ovo razumemo, a kako će da država razume, u slučaju nekog masnog pada celog bankarskog sektora, bolje da nikad ne saznamo...

Link to comment

pa to je po deponentu u nekoj banci. ti mozes biti deponent u vise banaka i svaki put ti se racuna do 50k, tako ja ovo razumem.

Da, ne vidim da je dalje u tekstu zakona to ograničeno.

 

 

Члан 17.

 

Депонент има право да од Агенције захтева исплату осигураног износа, а Агенција је дужна да обезбеди да му се осигурани износ исплати у року од 30 дана од дана подношења тог захтева.

Депонент је дужан да уз захтев из става 1. овог члана приложи исправу којом доказује основаност потраживања (уговор о новчаном депозиту, о штедном улогу, о банкарском текућем рачуну, штедна књижица, решење о наслеђивању и др.).

Захтев из става 1. овог члана не може се поднети после истека три године од дана доношења решења надлежног суда о покретању поступка стечаја или ликвидације над банком.

Агенција за динарске депозите осигурани износ исплаћује у динарима, а за девизне депозите у еврима – по курсу евра према одређеној валути израчунатом на основу средњег званичног курса динара према евру и средњег званичног курса динара према тој валути који важи на дан доношења решења из става 3. овог члана.

Ако депонент има депозите и у динарима и у девизама, Агенција исплаћује осигурани износ пропорционално према валутној структури укупних депозита депонента у банци у динарима и у еврима.

Депонент нема право да захтева исплату осигураног износа ако му је у току поступка ликвидације банке исплаћен осигурани износ и ако је после те исплате над том банком отворен поступак стечаја.

 

Члан 18.

 

Потраживања депонената по основу осигураних депозита преносе се на Агенцију.

Потраживања из става 1. овог члана Агенција намирује из стечајне, односно ликвидационе масе, у складу са законом којим се уређује стечај, односно ликвидација банака.

Депоненти чија потраживања према банци премашују осигурани износ, разлику између потраживања и тог износа намирују у стечајном, односно ликвидационом поступку.

 

Ovi dokumenti su vezani za jednu banku, tj. ako imam 120k evra u tri banke, na tri računa, ja sam deponent u tri banke od kojih ne mora ali može svaka biti u procesu bankrota.

 

Jedino ograničenje prema deponentu je ako mu je već isplaćen depozit iz npr stečajne mase, dakle ne može dva puta naplatiti svoj depozit, od banke pa i od agencije.

 

Edited by Prospero
Link to comment

To kako ti i ja ovo razumemo, a kako će da država razume, u slučaju nekog masnog pada celog bankarskog sektora, bolje da nikad ne saznamo...

 

u slucaju masnog pada nema ni sta da se razume - drzava te pare nema i svi ce da glabaju mastnog djoku ili ce da dobiju papirice sa rokom dospeca 2225. godine

Link to comment

u slucaju masnog pada nema ni sta da se razume - drzava te pare nema i svi ce da glabaju mastnog djoku ili ce da dobiju papirice sa rokom dospeca 2225. godine

I onda ti ta garancija vredi taman koliko i to parče papira...

 

Dakle, stav: "ne veruj državi kad bilo šta obećava" je u potpunosti validan...

 

Ja zaista ne verujem, da sutra pukne bilo koja banka, da bi država tu nešto zalegla, osim tim papirićem sa datumom dospeća od 2134 godine... Još bi te jebali,mkako si se obogatio u ovoj nemaštini i šta sad hoćeš, drugi leba nemaju, a ti bi novce... E ne može, strpi se...

Link to comment

Ma da. S tim što - ovo je Srbija, ovde je sve moguće. To jedno, A drugo, moje lično mišljenje je da su cene već niske i ko baš ne mora da prodaje, neka ne prodaje. Imam utisak i da su ovako digli poreze između ostalog i zato da neki broj ljudi se odluči na prodaju ako se razmišlja.

 

 

 Tako da Gazzi ništa mnogo pametno nismo rekli :D

Ma da. S tim što - ovo je Srbija, ovde je sve moguće. To jedno, A drugo, moje lično mišljenje je da su cene već niske i ko baš ne mora da prodaje, neka ne prodaje. Imam utisak i da su ovako digli poreze između ostalog i zato da neki broj ljudi se odluči na prodaju ako se razmišlja.

 

 

 Tako da Gazzi ništa mnogo pame

tno nismo rekli :D

generalno, tržište je u down fazi trenutno. kupci valjda očekuju povratak na 2005-6-7-8

:blink:

Link to comment

Građani raziđite se jerbo ćete početi da stvarate paniku. Postoji nešto što se zove obavezna rezerva po oročenom depozitu kod NBS koja varira od 30 do 70 procenata od zavisnosti uloga te nije baš da banka uzme vaših XYZ strane valute plasira u celosti i kad to ne može da naplati ode sve baj baj omg evo ih devedeste ua milošević kamo novci jezdapizda  :fantom:

Link to comment

Meni kao eventualnom budućem kupcu naravno odgovara poplava ponude, pad cena, tako da rokaj samo :D

 

to je vrlo verovatan scenario, ali mislim da ljudi ne bi trebalo sad ko mutavi da svi polete da prodaju sto su možda naumili, a možda i nisu ili su imali u planu eventualno. Prvo, vlada će, sigurno i politički vagati. Ako treba malo više da se zaduži, a malo manje da isteruje napolje, ona će to raditi. Drugo, pitanje je koliko je tih nekretnina baš u Beogradu, a to što nešto padne za 60% u "Ivanjici" ne mora da ima nikakve posledica na Beograd. Ukrato cene će verovatno, skoro sigurno padati. još neko vreme (2-3-4 godine sigurno), ali da li će ovde ili onde pasti 10, 20, 30 ili 40 posto mislim da iz raznih, a vantržišnih (ili bez uobičajenih tržišnih "svuda u svetu") razloga 

 

At Kums - ne, to se neće vratiti još minimum 10tak godina

Link to comment

ja verujem ni posle tih 10+ godina, ali prodavci nekretnina su vrlo čudna fela ljudi. do sada, na uzorku od 30ak prodavaca 90ak% je cenu formiralo na osnovu njihovih potreba za kešom, a ne na osnovu realne vrednosti nekretnine

Link to comment

Građani raziđite se jerbo ćete početi da stvarate paniku. Postoji nešto što se zove obavezna rezerva po oročenom depozitu kod NBS koja varira od 30 do 70 procenata od zavisnosti uloga te nije baš da banka uzme vaših XYZ strane valute plasira u celosti i kad to ne može da naplati ode sve baj baj omg evo ih devedeste ua milošević kamo novci jezdapizda  :fantom:

 

 

stedni depoziti su najmanji problem, zasticeni su obaveznom rezervom, osiguranjima bla bla.... postoji gomila drugih para koje u bankama drze likvidne firme, na primjer.  fakticki, kolapsom banaka, i onaj zdravi dio ekonomije ide u blokadu. oni su ti koji prvi trebaju paniciti i bjezati iz losih banaka, vec sad.

 

stvaranje posebne banke za lose kredite je poprilicno mracan scenario. odakle drzavi 7 8 milijardi evra da od banaka otkupi te kredite? nemamo mi iza sebe EU ili FED pa da ulete sa xy milijardi necega. jedino da potrosimo mukom skupljene devizne rezerve na tu kombinaciju. a to je tek luda kombinacija.

 

najpametnije bi im bilo da puste poplavu da odnese svoje, ionako se protiv nje nemamo cim boriti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...