Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Pa redovno nego kako. Mislim, ok, uz eventualno mesec-dva pauze. Doduse, tu treba voditi racuna sta se kupuje posto ne ide bas sve isto, mislim jednosobni, trosobni, lokacija, itd

Link to comment

Najbolje idu recimo dvosobni stanovi gde mogu da udju dva cimera studenta...studenti su cini mi se najbrojnija i najpouzdanija populacija stanara

 

jel to u srbiji znaci da jedan zauzme spavacu, a jedan dnevnu sobu? (posto znam da je u sr dvosoban stan = 1 bdrm)

Link to comment

Ja mislim da prinos (u smislu kirije za koju se moze izdati nekretnine) nije pao niti ce padati istom stopom kao i cena kvadrata. Kirije su mozda pale za 20-30% od pocetka krize, dok je kvadrat pao 50% sigurno. Na vrhuncu nekretninskog buma jer bilo potpuno besmisleno "investirati" u nekretnine u Beogradu, jer od kirije nisi mogao da dobijes skoro nikako taj neki prinos od bar 4-5% godisnje koji bi tu investiciju opravdao. Sada smo vec tu negde. Kirije su limitirane prihodom, dok cena kvadrata nije bila. Tako, da, kako cene padaju, investicija u nekretninu postaje sve logicnija jer je ocekivani prinos na nekom razumnom nivou.

 

posto se u srbiji uglavnom nekretnine kupuju za kes, 4-5% godisnje u vreme booma, kada si mogao da orocis u banci na godinu dana za 10% mi takodje ne zvuci kao bog zna kakva investicija. osim ako nisi ocekivao da ce cene rasti ko u londonu.

Link to comment

U državne obveznice. :naughty:

 

No kidding, u nekretnine. Po defaultu to je kapital koji odbacuje najniži prinos ali je i najsigurniji, a šansa je sad obzirom da su cene pale (doduše, pao je i prinos ali to i nije poenta već sigurnost plasmana). Od toga možda i bude neke šire vajde, tipa revitalizacije građevinske industrije.

 

I to, rekao bih, u stambene nekretnine budući da stanje privrede ne obećava i da se lokali izdaju za smešne pare, a kao nasleđe starog sistema™ i dalje po JKP-ovima imamo situaciju da se privreda dere cenama komunalija (mada se kao nešto radi na izjednačavanju cena). Eno na doom temi strukture novozapočetih malih biznisa - trafikanti, kamiondžije, ketering, tu i tamo neki frizer - dakle ništa gde se trajno renta lokal, sve neka pokretna varijanta. I povrh svega deklarativno opredeljenje države za zamajac biznisu, pri čemu se sitni ubijaju povećanjem poreza. Šizofrenija, total, ili sračunato ujebavanje za nečije interese ili odsustvo ikakvog plana (a što meni, znajući kako ova država funkcioniše, izgleda mnogo logičnije).

ne znam kako je "najsigurniji" kada hazard kaze da su cene nekretnina pale 50%. mislim, nije da bog zna kako verujem drzavi i njenoj garancije, ali opet ovo mi nedeluje sigurnije od banke. plus je to vrlo nelikvidna investicija.

 

koliko je realisticno da neko ko ima 50-100k evra, uspe da otvori racun u inostranstvu? znam da je formalno zabranjeno, ali i da ljudi rade.

Link to comment

U vreme buma si mogao da imaš evt. 1-2%

 

pa tim jos gore, posto si u banci mogao da dobijes u to vreme mnogo vise. sta je onda drivovalo taj bum? totalno iracionalan narod?

Link to comment

ne znam kako je "najsigurniji" kada hazard kaze da su cene nekretnina pale 50%. mislim, nije da bog zna kako verujem drzavi i njenoj garancije, ali opet ovo mi nedeluje sigurnije od banke. plus je to vrlo nelikvidna investicija.

 

koliko je realisticno da neko ko ima 50-100k evra, uspe da otvori racun u inostranstvu? znam da je formalno zabranjeno, ali i da ljudi rade.

 

Pa zavisi 50% u odnosu na sta tj na koju godinu. A i nisu sve svuda pale isto. Ma to je duga tema. 

Link to comment

ne znam kako je "najsigurniji" kada hazard kaze da su cene nekretnina pale 50%. mislim, nije da bog zna kako verujem drzavi i njenoj garancije, ali opet ovo mi nedeluje sigurnije od banke. plus je to vrlo nelikvidna investicija.

 

koliko je realisticno da neko ko ima 50-100k evra, uspe da otvori racun u inostranstvu? znam da je formalno zabranjeno, ali i da ljudi rade.

 

Pale jesu, ali između ničega i nečega (eventualno sa gubitkom) i jeste neka razlika. Alternativa je slamarica. S tim da, ja ne mislim da je ipak toliki doom kad su banke u pitanju.

Link to comment

Pale jesu, ali između ničega i nečega (eventualno sa gubitkom) i jeste neka razlika. Alternativa je slamarica. S tim da, ja ne mislim da je ipak toliki doom kad su banke u pitanju.

 

da li drzava garantuje do visine od 50k evra, ako se nesto nije promenilo. ako imas vise, rasporedis u vise banaka. ako imas osnovno poverenje u drzavu, onda u banci na stednji ne mozes da izgubis glavnicu. cak i ako ne verujes, a imas novac rasporedjen u puno banaka, mozes sve da izgubis samo ako nastane opsti contageon, sve banke propadnu i drzava renegadeuju tu svoju garanciju. jedino tako moze da se desi to tvoje nista. opet kazem, nemam ne znam kakvo poverenje u drzavu srbiju, ali mi taj scenario ne deluje preterano verovatan za sada. a ako bi se desio i vrednost tih stanova bi bila negde oko nista.

Edited by rajka
Link to comment

Pa zavisi 50% u odnosu na sta tj na koju godinu. A i nisu sve svuda pale isto. Ma to je duga tema. 

 

a nisam bukvalno mislila da su sve pale za 50%. recimo onima sto su kupili za cuvenih 200 maraka sigurno nije palo za 50% u odnosu na ono sto su platili. poenta je da nije nerizicna investicija, a pogotovo nije likvidna, sto isto treba uzeti u obzir kada poredis sa bankom. nisam sigurna da to ljudi u srbiji (na na ovom forumu, nego generalno) dovoljno shvataju. kao sto ne shvataju ni leverage, ali to je sto kazes druga tema isto.

Link to comment

Khm, poneki i shvataju, nego čovek u startu rekao da ne bi u (domaću) banku. I delimično ga razumem. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...