Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Potrebno je da otvorim vlasnički račun hartija od vrednosti kod člana centralnog registra... Išao sam kod njih na Trgu republike 5 i uputili su me u banku kod koje imam TR.

Kako imam tr kod Raiffeisen otišao sam tamo, ali oni to više ne rade, makar ne direktno, već traže ugovor sa brokerskom kućom.

Meni je svojevremeno otvoren namenski račun kod Poštanske štedionice za besplatne akcije, da li mogu taj da koristim?

Ili u koju banku da idem?

Link to comment

vlasnički račun hartija otvaraš kod brokera, ili u brokerskom odeljenju banke
 
a namenski račun na koji ležu pare od prodaje akcija otvaraš u banci, i tada traže ugovor sa brokerom na uvid. ako si prodavao besplatne akcije onda može taj isti namneski  račun u PŠ

Link to comment
2 hours ago, El Guapo said:

Potrebno je da otvorim vlasnički račun hartija od vrednosti kod člana centralnog registra... Išao sam kod njih na Trgu republike 5 i uputili su me u banku kod koje imam TR.

Kako imam tr kod Raiffeisen otišao sam tamo, ali oni to više ne rade, makar ne direktno, već traže ugovor sa brokerskom kućom.

Meni je svojevremeno otvoren namenski račun kod Poštanske štedionice za besplatne akcije, da li mogu taj da koristim?

Ili u koju banku da idem?

 

Ilirika/Erste kombinacija, ili NLB Komercijalna. Izbegavaj Poštansku generalno.

Link to comment

NLB Komercijalna bi bila ok, jer kod njih imam i devizni račun, ali čitajuči FAQ na sajtu Centralnog registra, upučuju me na ove:

http://www.crhov.rs/?Opcija=4

Koja je razlika između Kreditne institucije-Banke i Investiciona društva-Ovlašćene banke?

Pretpostavljam da bi trebalo da gledam prvu grupu.

Link to comment
1 minute ago, El Guapo said:

NLB Komercijalna bi bila ok, jer kod njih imam i devizni račun, ali čitajuči FAQ na sajtu Centralnog registra, upučuju me na ove:

http://www.crhov.rs/?Opcija=4

Koja je razlika između Kreditne institucije-Banke i Investiciona društva-Ovlašćene banke?

Pretpostavljam da bi trebalo da gledam prvu grupu.

 

Ovlašćene banke su istovremeno i brokeri, tj. imaju dozvolu za rad sa HoV, i mogu da trguju/manipulišu hartijama od vrednosti. Kod njih možeš da otvoriš i novčani račun i račun HoV.

 

Obične banke nisu brokeri, tj. ne mogu da rade sa HoV, i kod njih možeš da otvoriš samo novčani račun, dok račun HoV moraš da otvoriš kod nekog drugog (brokera, ovlašćene banke, itd.)

Link to comment
26 minutes ago, placenik said:

Prinudni otkup akcija od malih akcionara, kako ovi tvrde po 25% trzisne cene

Otkup se ne vrši po tržišnoj, već po knjigovodstvenoj vrednosti, jer akcije nisu likvidne. Spor je oko metodologije utvrđivanja knjigovodstvene vrednosti preferencijalnih akcija, tj. da li obične i preferencijalne akcije imaju istu knjigovodstvenu vrednost ili ne.

Link to comment

pri tom su u svim izveštajima ikada prikazivali istu knjigovodstvenu vrednost običnih i prioritetnih akcija a sad op odjednom prioritetne 1000 umesto 4500

 

 

Link to comment

Drugarica bi u Srbiji da podigne novac sa svog računa (australijska banka) ali na bankomatima na kojima je probala uzimaju 10% proviziju pa je za sad odustala. Ima neko iskustva da neka od banaka uzima manje od ovih 10% ili da proba neku alternativnu opciju?

Link to comment
14 minutes ago, vookela said:

Neka proba opciju "bez konverzije" na ATM Mobi banke, mozda bude nesto jeftinije.

Australijska banka australijski dolar u euro, pa u dinare, zato je skupo

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, ducca said:

Drugarica bi u Srbiji da podigne novac sa svog računa (australijska banka) ali na bankomatima na kojima je probala uzimaju 10% proviziju pa je za sad odustala. Ima neko iskustva da neka od banaka uzima manje od ovih 10% ili da proba neku alternativnu opciju?

Unicredit bankomati nisu naplaćivali proviziju.

Nek otvori Wise nalog pa nek prebaci neku svotu nekome sa srpskim racunom :)

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...