Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Loša ta kriza.

 

 

Quote

Zarada banaka u Srbiji najbolja u poslednjih deset godina


Banke u Srbiji ostvarile su prošle godine dobit veću od 60 milijardi dinara, što je oko pola milijarde evra, piše današnja „Politika“.
 

Tolika zarada banaka najbolja je u poslednjih deset godina, odnosno od početka svetske ekonomske krize, i ostvarena je uprkos drastičnom padu kamata, navodi list.
 

Dodaje se da su pri vrhu liste banaka s najvećom zaradom karte promešane. Najveću dobit, od 12 milijardi dinara, ostvarila je AIK banka. Ona je za godinu dana profit gotovo utrostručila, čime je sa četvrtog mesta u 2016. godini izbila na prvo u 2017. godini.


„Banka Inteza skinuta je s trona na kojem je bila godinama i lane je bila na drugom mestu. To, medjutim, ne znači da joj je zarada niža. Iz finansijskih izveštaja vidi se da je prošle godine zaradila 11,8 milijardi dinara, što je za petinu više nego 2016. godine“, navodi „Politika“.

Na trećem mestu je Komercijalna banka čiji je profit bio 8,1 milijardu dinara, slede Sosijete ženeral banka sa dobiti od 6,6 milijardi dinara, Unikredit sa dobiti od 6,6 milijardi dinara, koliko je zaradila i Rajfajzen banka.

 

Link to comment
1 hour ago, Friend said:

Inteza posle dugo godina skinuta sa trona.

Zna li neko upucen kako je AIK ostvario ovoliku dobit?

 

Kupili Alpha banku za ~25m evra, kapital (imovina-obaveze) Alphe oko 95m evra, banku pripojili AIK-u krajem godine i tako ostvarili dobitak od povoljne kupovine od oko 8 milijardi dinara (za tri milijarde dinara dobili neto imovinu od 11 milijardi).

 

Loša ta kriza.

 

Banke u Srbiji ostvarile su prošle godine dobit veću od 60 milijardi dinara, što je oko pola milijarde evra, piše današnja „Politika“.

...

 

 

Dobit pre poreza za pet godina (2013-2017) bankarskog sektora je oko 760m evra, na pet milijardi kapitala koliko imaju, to je prinos na kapital od samo 3% godisnje.

Edited by az67
Link to comment
On 17.4.2018. at 20:46, El Guapo said:

Mora da je kriza u Komercijalnoj, uveli 15din takse kod online plaćanja!

 

I dalje je besplatno samo do određene kvote naloga. Posle toga ide naplata. Mislim da su to uveli zbog one sitacije da neki "uslužno" rade uplate online pa NBS reagovala. Nisam siguran. Inače, ja sam promenio Erste, Intezu i sad sam u Kombanci, iskreno ne vidim razliku. Kombanka ima čak i fenserajskiju™ aplikaciju a radi i sa Face ID-em, šljaka sasvim ok. Kod kupoprodaje deviza online kurs povoljniji nego u Intesi (do 10 para više/manje od zvaničnog srednjeg kursa NBS). A na bankomatima može i isplata u evrima. Meni  OK

 

Link to comment

“Direktna banka” iz Kragujeva zaključila je ugovor o kupovini “Pireus banke” Beograd, saopšteno je iz “Direktne banke”.

 

Očekuje se da će grčka “Pireus banka”postati deo “Direktne banke” do kraja prvog kvartala 2018. godine, posle pribavljanju svih neophodnih saglasnosti nadležnih organa. Kupovina “Piraeus banke” uslovljena je uobičajenim korporativnim i regulatornim dozvolama, uključujući i one koje izdaje Narodna banka Srbije, navodi se u saopštenju.

“Direktna banka” će posle preuzimanja “Pireus banke” imati oko 60 ekspozitura i više od 800 zaposlenih. 

Očekuje se da će vrednost imovine “Direktne banke” iznositi više od pola milijarde evra.

“Direktna banka” je u vlasništvu biznismena Andrej Jovanovića (50 odsto vlasništva) i Bojana Milovanovića (49,98 odsto udela), a nastala je početkom 2016. godine, kada je kragujevačku KBM banku kupila “Nova kreditna banka Maribor”.

“Direktna banka” je ove godine godine kupila i “Findomestic banku” iz Beograda.

 

Izvor: Beta

Link to comment

Da, to su oni. Zaradili su velika sredstva pravovremenom prodajom Chipsy-ja (Marbo) Pepsi-ju i sada su usli u sve ove nove projekte. Koliko znam ne stoje lose sa aktuelnom vlascu, stavise.

Link to comment
On 18.4.2018. at 4:46, El Guapo said:

Mora da je kriza u Komercijalnoj, uveli 15din takse kod online plaćanja!

 

Erste ima par finih stvari ali ima tu maksimalno pilicarsku stvar da ti se provera stanja na njihovom bankomatu naplacuju 20 ili 30 dinara. A kada podignes pare na slipu pise samo koliko si podigao bez preostalog stanja...

Link to comment
1 hour ago, *edited by mod said:

 

Erste ima par finih stvari ali ima tu maksimalno pilicarsku stvar da ti se provera stanja na njihovom bankomatu naplacuju 20 ili 30 dinara. A kada podignes pare na slipu pise samo koliko si podigao bez preostalog stanja...

kakve jajare

:isuse:

Link to comment
 
I dalje je besplatno samo do određene kvote naloga. Posle toga ide naplata. Mislim da su to uveli zbog one sitacije da neki "uslužno" rade uplate online pa NBS reagovala. Nisam siguran. Inače, ja sam promenio Erste, Intezu i sad sam u Kombanci, iskreno ne vidim razliku. Kombanka ima čak i fenserajskiju[emoji769] aplikaciju a radi i sa Face ID-em, šljaka sasvim ok. Kod kupoprodaje deviza online kurs povoljniji nego u Intesi (do 10 para više/manje od zvaničnog srednjeg kursa NBS). A na bankomatima može i isplata u evrima. Meni  OK
 
Ipak je komercijalna uvela proviziju na online placanje. Nema veze sa kvotom naloga jer sam jedan račun platio i odmah dobio proviziju. Zanimljivo je da jos ima zbudzenih multipraktik menjačnica gde se placa bez provizije. E sad kako im to i dalje uspeva mi je misterija.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...