Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

@Venom

To je onda OK. Ja sam u Kanadi bio klijent jedne druge banke koja bila potpuno "virtuelna" - imao si štandove po samoposlugama gde si otvarao račun, sve ostalo se radilo preko telefona, interneta ili bankomata, filijale kao takve nisu postojale. Sve je šljakalo bez problema, a provizije su bile nula. Nula za sve. A kamata na štednju najbolja u tom trenutku.

Edited by hazard
Link to comment

Famozni Intesin CD sadrži samo Digitrust.pkc fajl - koga mrzi da se aka sa CDom može slobodno da ga iskopira negdje drugo.

Da, naravno, samo ipak prvi put treba procitati sa cd-a.

Kad izbace cd izbacice i javu tj aplet sa gui-ja.

Link to comment

Da, naravno, samo ipak prvi put treba procitati sa cd-a.

Kad izbace cd izbacice i javu tj aplet sa gui-ja.

sta podrazumevas pod prvi put? Prvi put kada se koristi onlajn placanje na odredjenom racunaru ili nesto drugo?

Link to comment

Intesa isporučuje ključ samo na CDu tako da moraš barem jednom da ga ubaciš u računar da bi mogla da ga iskopiraš negdje drugo :)

Nakon toga možeš i da ga šeruješ na Dropboxu i plaćaš odakle hoćeš (ne i da savjetujem nešto takvo).

Link to comment

U Societe koristim sve što ponude, ebank, homebank, kartice, minuse na ličnom računu i svim firmama i rade me kao majmuna. Juče sam podigao 127k sa računa pausalne firme i uzeli su mi 600 dinara provizije - zašto? Nemam pojma. Naravno, kad podižem nešto sitno, onda je provizija fiksna. Krediti koji nude su najnepovoljniji na svetu, kartice i debitne i kreditne su na granici zelenašenja, ali ja i dalje ostajem nepokolebljivi korisnik njihovih usluga. Zbog čega? Imaju najbližu poslovnicu do moje kuće. Ne znam za toliko bolju kombinaciju koja bi me naterala da se popnem uz vračarsko brdo svake nedelje. Ranije sam imao iskustva sa Pro Credit, EFG, Reiffeisen, Komercijalnom i Intesom - isto sranje, drugo pakovanje.

 

Priznajem da je Intesa ima malo bolje uslove od ostalih, naročito sa karticama, ali im je u poslovnicama bukvalno borba za život, nisu oni vredni tolikog čekanja.

 

Ova Hazardova varijanta sa virtuelnim poslovnicama je moj tip. Posebno u državi u kojoj se ustaje u pet ujutru da budeš prvi u redu za penziju. Iz čistog inata bih preneo račune u takvu banku.

Link to comment

@Venom

To je onda OK. Ja sam u Kanadi bio klijent jedne druge banke koja bila potpuno "virtuelna" - imao si štandove po samoposlugama gde si otvarao račun, sve ostalo se radilo preko telefona, interneta ili bankomata, filijale kao takve nisu postojale. Sve je šljakalo bez problema, a provizije su bile nula. Nula za sve. A kamata na štednju najbolja u tom trenutku.

 

to je kako sada Telenor banka radi ? Nema pravih ekspozitura, ako je potrebna dokumentacija se ostavlja u prodavnicama telenora, a sve bi trebalo da se radi isključivo preko telefona.

Link to comment

U Societe koristim sve što ponude, ebank, homebank, kartice, minuse na ličnom računu i svim firmama i rade me kao majmuna. Juče sam podigao 127k sa računa pausalne firme i uzeli su mi 600 dinara provizije - zašto?

Uvek me je fascinirala ova potreba ljudi da komentarišu cene bankarskih usluga. Nikad nisam čuo čoveka da uđe u pekaru i pita zašto vam je hleb 35 dinara, zašto nije 3 dinara? Al zato banke, zelenaši i pljačkaši..........zašto paušalci koji dižu keš za druge naplaćuju 3-5-10 posto provizije?

Link to comment

Uvek me je fascinirala ova potreba ljudi da komentarišu cene bankarskih usluga. Nikad nisam čuo čoveka da uđe u pekaru i pita zašto vam je hleb 35 dinara, zašto nije 3 dinara? Al zato banke, zelenaši i pljačkaši..........zašto paušalci koji dižu keš za druge naplaćuju 3-5-10 posto provizije?

ok rezon načelno. ali mislim da je objašnjenje u tome što danas svako može da otvori pekaru i u toj grani imamo mnogo razvijenije tržište. ne znam šta kažu propisi u pogledu ulaska novih banaka na tržište ali kapiram da je to dosta teško uraditi, pa smo kao potrošači osuđeni da ove koje trenutno operišu. 

 

i da dodam da banke imaju rizične plasmane koje ponekad ne mogu da povrate, pa cenu ostalih usluga povećavaju kako bi amortizovale te rizike. u pekari nema recke - plati pa ćeš dobiti proizvod po koji si došao. odnosno, tako je još uvek, mada po svemu što čujem, naročito u unutrašnjosti, i to se menja. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Uopšte nije teško otvoriti banku u Srbiji, treba 10 miliona evra što je kikiriki. Još bolje kupiš postojeću. Pitanje je što bi neko dolazio u Srbiju, jednu od najsiromašnijih zemalja Evrope? Kakva država, kakva privreda takve i banke.

 

Ne znam odakle ti da banke povećavaju cenu ostalih usluga da bi amortizovale gubitke iz loših kredita? Ne verujem da se to radi, niti može da se tako nešto učini, vidimo da je nekoliko banaka propalo zbog nenaplativih potraživanja, 50 posto banaka posluje sa gubitkom, mislim da je i sektor u celini u gubitku. Cene usluga (u dinarima) se ne menjaju godinama, ili minimalno, nikako ne prate inflaciju ili ne daj bože kurs.

Link to comment

Uvek me je fascinirala ova potreba ljudi da komentarišu cene bankarskih usluga. Nikad nisam čuo čoveka da uđe u pekaru i pita zašto vam je hleb 35 dinara, zašto nije 3 dinara? Al zato banke, zelenaši i pljačkaši..........zašto paušalci koji dižu keš za druge naplaćuju 3-5-10 posto provizije?

 

Još mi samo objasni čime su me to uslužili? Nema transfera novca jer je novac već na računu, za održavanje jebenog računa su me već pre toga odrali, za održavanje četiri paralelna računa me takođe deru pojedinačno bez ikakve ideje da naprave nekakav paket, pa šta mi oni to naplaćuju? Pogled na dekoltirani šanel kostim?

 

Uopšte, upoređivati neke indijance koji vade keš za proviziju sa bankom kojoj poveravaš svoj novac?! Besmisleno.

Link to comment

Čime su te uslužili? Obezbedili su ti da u svakom trenutku možeš da dođeš kod njih, 100 metara od gajbe i uzmeš svoj novac koji si im poverio. Ti i hiljade drugih koje su im poverile svoj novac. Da bi to bilo moguće u nekom centralnom trezoru sede ljudi po ceo dan broje novac. Verovatno je malo ukopan, možda i namenski sagrađen, obezbeđen i sve po redu. Pakuju novac i transportuju, plaćaju obezbeđenje i osiguranje. Onda ovi u filijali primaju, broje, isplaćuju.Puno ljudi, puno plata, sve u svemu. E to košta 600 dinara. Na 127k. Manje od pola procenta. Apoenska struktura po želji - bez naknade.

Link to comment

jes, al u kurcu. ja sam njima poverio svoj novac, a onda oni taj moj novac ulazu u razne stvari ostvarujuci profit deset puta veci nego sto je kamata koju meni isplacuju. a jos mi naplate svaku transakciju, svaki izvestaj, svaku sitnicu koju cesto uradim sasvim sam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...