Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Insajder iz banke kaže da problem ovih kompanija čiji dolazak najavljuju unazad već 10 godina je što im nisu čisti papiri od pranja novca i da se banke (ne jedna već više njih) ne usuđuju da im pruže podršku (počev od otvaranja računa pa nadalje), bez čega nema početka rada. Ipak, očekuje da će se kao i uvek, naći jedna da stisne petlju.

Edited by halloween
Link to comment

Dakle, CA je u dobrom stanju, nece da skikne?

Pitam za druga.

 

CA skiknjava™ godinama al je uredno podržava centrala jer gubitak koji stvara njima - lol :nobles:

Sa druge strane i dalje je jedna od banaka koja nije potpuno srozala benefite za svoje zaposlene... na svu muku, jelte.

Link to comment

imao je i erste onih dilova sa vlahovićem, apex-om i tako nešto ?

 

možda je to ultra sitno (i nebitno za ovu temu), ali moguće da imaju neke ne tako transprarentne dilove.

 

ako ne gresim oni su dali pare cedomiru za kupovinu fidelinke...

Link to comment

a jel ove glasine o bankarskim problemima proizvode neke efekte na trzistu nekretnina? tipa da ljudi sklanjaju stednju u kvadrate?

 

mislim meni je to ovde totalni mrak, svi pricaju da je stednja losa zbog nesigurnosti i niskih kamata i da treba okretati pare, ali kako kada je 80% malih biznisa isto u banani i svode se na borbu da se zaradi plata. ne znam gde covek danas moze da parkira 20, 50 ili 100k u srbiji i da bude relativno bezbedan, neka bude mali prihod ali da bude barem za mrvu bolje od 1.5% u banci uz rizik da ode u cabar.

Link to comment

U državne obveznice. :naughty:

 

No kidding, u nekretnine. Po defaultu to je kapital koji odbacuje najniži prinos ali je i najsigurniji, a šansa je sad obzirom da su cene pale (doduše, pao je i prinos ali to i nije poenta već sigurnost plasmana). Od toga možda i bude neke šire vajde, tipa revitalizacije građevinske industrije.

 

I to, rekao bih, u stambene nekretnine budući da stanje privrede ne obećava i da se lokali izdaju za smešne pare, a kao nasleđe starog sistema™ i dalje po JKP-ovima imamo situaciju da se privreda dere cenama komunalija (mada se kao nešto radi na izjednačavanju cena). Eno na doom temi strukture novozapočetih malih biznisa - trafikanti, kamiondžije, ketering, tu i tamo neki frizer - dakle ništa gde se trajno renta lokal, sve neka pokretna varijanta. I povrh svega deklarativno opredeljenje države za zamajac biznisu, pri čemu se sitni ubijaju povećanjem poreza. Šizofrenija, total, ili sračunato ujebavanje za nečije interese ili odsustvo ikakvog plana (a što meni, znajući kako ova država funkcioniše, izgleda mnogo logičnije).

Link to comment

a jel ove glasine o bankarskim problemima proizvode neke efekte na trzistu nekretnina? tipa da ljudi sklanjaju stednju u kvadrate?

 

mislim meni je to ovde totalni mrak, svi pricaju da je stednja losa zbog nesigurnosti i niskih kamata i da treba okretati pare, ali kako kada je 80% malih biznisa isto u banani i svode se na borbu da se zaradi plata. ne znam gde covek danas moze da parkira 20, 50 ili 100k u srbiji i da bude relativno bezbedan, neka bude mali prihod ali da bude barem za mrvu bolje od 1.5% u banci uz rizik da ode u cabar.

 

Uz minimalni rizik nigde. Parkiraj negde u inostranstvu.

 

Ako ces nesto iznad minimalnog rizika, imas ove, cuo sam da su OK: http://www.ilirika.rs/

Link to comment

No kidding, u nekretnine. Po defaultu to je kapital koji odbacuje najniži prinos ali je i najsigurniji, a šansa je sad obzirom da su cene pale (doduše, pao je i prinos ali to i nije poenta već sigurnost plasmana). Od toga možda i bude neke šire vajde, tipa revitalizacije građevinske industrije.

 

 

Ja mislim da prinos (u smislu kirije za koju se moze izdati nekretnine) nije pao niti ce padati istom stopom kao i cena kvadrata. Kirije su mozda pale za 20-30% od pocetka krize, dok je kvadrat pao 50% sigurno. Na vrhuncu nekretninskog buma jer bilo potpuno besmisleno "investirati" u nekretnine u Beogradu, jer od kirije nisi mogao da dobijes skoro nikako taj neki prinos od bar 4-5% godisnje koji bi tu investiciju opravdao. Sada smo vec tu negde. Kirije su limitirane prihodom, dok cena kvadrata nije bila. Tako, da, kako cene padaju, investicija u nekretninu postaje sve logicnija jer je ocekivani prinos na nekom razumnom nivou.

Link to comment

Iako je trziste nekrentina u Srbiji/Beogradu sumanuto, mislim da moze da se desi da jos itekako padaju. Ali, da, izdavanje je ok opcija tj, moze bar da ti sacuva pare.

Edited by MancMellow
Link to comment

Samo ako je redovno iznajmljuješ, inače ćeš imati bar hiljadu evra troška svake godine samo za komunalije, plus porez i ostalo, ako "zvrji prazna" nisam siguran da će išta zaraditi na duže staze (u odnosu na novac u banci).

Edited by Time Crisis
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...