Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Odavno je to na tapetu. U masi banaka stanovništvo ne može da dobije ni kreditnu karticu ako je zaposleno na određeno vreme, komercijalni krediti za kupovinu vrednijih stvari kao meru obezbeđenja potraživanja banke imaju osiguranje kupljene stvari vinkulirano na banku, uvedeno je i ono osiguranje od gubitka posla...

Meni je bilo najjače kada su tražili da životno osiguranje, koje uopšte nije trivijalne veličine vinkuliram u korist banke, kad uzimam kredit. A veličina je bila tipa 1K€ godišnje. Kao, imamo kredit po stopi od 3.9%, ali jbg, tu još pljunete 80€ mesečno za životno osiguranje.

 

Ma, u ovoj zemlji sad kredit za stan ili malobolji auto može dobiti samo onaj kome ne treba kredit i to može, manje-više, da plati u kešu... A i privreda mrtva i banke nemaju gde da okreću pare, pa su kamate na oročena sredstva mizerno male...

Link to comment

ovi naši lepotani hoće da stvore poželjnu klimu za investitore time što će da potpuno olakšaju manipulaciju zaposlenima, ne sviđaš mi se otpušten si i sve to da bude legalno, što sa druge strane stvara veće rizike bankama, pa će morati sve živo da osiguravaju, od čega profitiraju osiguravajuća društva, a što diže troškove kredita

 

naravno nije baš tako jednostavno, ali ok, može da bude polazna osnova za način razmišljanja

 

Страним фирмама ће они створити и те како добру климу.Добију земљиште за џ,порези и доприноси иду на штету државе док свим домаћима иде кожа на шиљак.

 

Ово допис који сам добио од мупа нема везе са овом темом па ако треба нека се пребаци

 

Република Србија

Министарство унутрашњих послова

Дирекција полиције

Полицијска управа за град Београд

Управа саобраћајне полиције

03/31/4 Број: 251/15

Дана 27.05 2015. године

Љермонтова 12а

Београд

 

 

Поштовани,

 

Управа саобраћајне полиције изражава своје надубље поштовање, па Вас у вези Вашег дописа којим сте нам се обратили, обавештавамо да морате поседовати решење о обављању јавног превоза које издаје искључиво Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре са седиштем у ул. Немањиној број 22-26.

Санкционисање непоседовања горе наведеног решења полицијски службеници Управе саобраћајне полиције не врше, већ инспектори из Министарства за грађевину, саобраћај и инфраструктуру који заједно са нашим полицијским службеницима врше контролу. Приликом поменуте контроле наши полицијски службеници зауствављају возило и врше контролу возача и возила са аспекта саобраћајних прописа, док инспектори из Министарства за грађевину, саобраћај и инфраструктуру врше контролу возила из домена своје надлежности.

 

С поштовањем,

 

 

 

Одприлике свака фирма која има службено возило не може да испоручује робу другим фирмама без ове дозволе,која се наравно плаћа.

 

Сјајна пословна клима.

Edited by Блок_64
Link to comment

Na jednoj strani je princip iz porodičnog prava koji štiti  ekonomski slabijeg supružnika, što je u 99% slučajeva žena.

Na drugoj strani je princip koji od suvišne procedure i grešaka štiti hipotekarnog poverioca, u 99% slučajeva reč je o bankama.

U citiranom slucaju iz sudske prakse ne samo da nije trazena saglasnost drugog supruznika, vec je za obavezu solidarno odgovoran i drugi supruznik (cak i svojom posebnom imovinom stecenom pre braka).

 

 

По становишту ревизијског суда кредит употребљен за потребе правног лица које је основао један супружник и хипотека дата за обезбеђење тог кредита терети и другог супружника по основу одговорности за заједничке обавезе у смислу чл. 187. став 1. Породичног закона јер се и приход који је првотужена остваривала у основаном предузећу користио за подмирење потреба заједничког живота странака у браку.

 

 

 

Члан 187.

За обавезе преузете ради подмирења потреба заједничког живота у браку, као и за обавезе које по закону терете оба супружника, одговарају супружници солидарно својом заједничком и посебном имовином.

 

Link to comment

Da se nadovezem na temu - koliko je znacajna menica supruznika kao solidarnog duznika u eventualnoj prinudnoj naplati iz imovine glavnog duznika (pravnog lica, gde je npr. suprug osnivac i direktor firme a zena potpise ugovor kao sol. duznik i da licnu menicu) ? Da li je pravno sigurnija naplata ili se moze oboriti / odlagati ? Napominjem da se ne radi o hipoteci kao kolateralu, vec o prinudnoj naplati iz imovine vlasnika firme po osnovu licnih menica. Recimo da u ovom slucaju zena nije imala imovinu na svoje ime u trenutku zakljucenja ugovora.

 

Ovo je i za pravnicki topic ali mislim da je i za ovde, u tom smeru je tema krenula.

Link to comment

Menica je u svakom slucaju bolja opcija od zakonskih pretpostavki i pravne gimnastike kojom bi se postigao zeljeni rezultat u obezbedjenju kredita. Naravno nista se ne moze porediti sa hipotekom, a po pravilu banke uz hipoteku traze i menice.

Link to comment

Biće da je tu u pitanju menični aval od strane supruge na muševljevoj solo blanko menici. Pa u principu i jeste značajna, budući da se na taj način uspostavlja solidarno jemstvo pri čemu poverilac nije dužan da se drži reda od koga će se prvo namiriti. To je mudro smišljeno, na taj način se izbegava upravo varijanta da se započne npr. prinudna naplata u izvršnom postupku na nepokretnosti koja je stečena zajedničkim radom u toku trajanja braka (ako je potraživanje dovoljno visoko), a da onda drugi supružnik (koji nije jemac pravnom licu) podiže izlučnu tužbu za proglašenje nedopuštenim izvršenja na 1/2 kuće, kao bračnoj sutekovini.

 

Ovako obadvoje solidarno duguju poveriocu dok se u celosti ne namiri.

Link to comment

Biće da je tu u pitanju menični aval od strane supruge na muševljevoj solo blanko menici. Pa u principu i jeste značajna, budući da se na taj način uspostavlja solidarno jemstvo pri čemu poverilac nije dužan da se drži reda od koga će se prvo namiriti. To je mudro smišljeno, na taj način se izbegava upravo varijanta da se započne npr. prinudna naplata u izvršnom postupku na nepokretnosti koja je stečena zajedničkim radom u toku trajanja braka (ako je potraživanje dovoljno visoko), a da onda drugi supružnik (koji nije jemac pravnom licu) podiže izlučnu tužbu za proglašenje nedopuštenim izvršenja na 1/2 kuće, kao bračnoj sutekovini.

 

Ovako obadvoje solidarno duguju poveriocu dok se u celosti ne namiri.

 

Menica se ne avalira, supruga je u ugovoru sol. duznik i daje sopstvene blanko menice sa klauzulom 'bez protesta'. Interesuje me uspesnost naplate sa ovim obezbedjenjem u odnosu na to da je samo muz (vlasnik firme) dao sopstvene menice? Znaci, nema hipoteke, kredit je samo na menice.

Link to comment

Menica se ne avalira, supruga je u ugovoru sol. duznik i daje sopstvene blanko menice sa klauzulom 'bez protesta'. Interesuje me uspesnost naplate sa ovim obezbedjenjem u odnosu na to da je samo muz (vlasnik firme) dao sopstvene menice? Znaci, nema hipoteke, kredit je samo na menice.

U tom slucaju i muz i zena odgovaraju celokupnom imovinom, pa im se npr. mogu prodavati sve pokretne i nepokretne stvari, ili vrsiti zaplena 2/3 zarade i muza i zene. Uspesnost naplate zavisi od imovnog stanja solidarnih duznika.

Menica je dobro sredstvo obezbedjenja jer je sveobuhvatna, ali i lose ako nema sta da obuhvati™.

Link to comment

Imam pitanja.

Kako će se sve ovo kad krene, odraziti konkretno na "obične građane"?

BTW, videh pre neki dan prijatelja koji je produžavao dozvoljeni minus na oko 30k. Aj što meni to nekako čudno za tako malu cifru menica da se potpisuje, to verovatno ja neznalica.

Zanima me kako se ta menica "aktivira" kako to tehnički izgleda?

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Zanima me kako se ta menica "aktivira" kako to tehnički izgleda?

 

Dva načina. Kad su u pitanju pravna lica i preduzetnici, to se radi preko banke tako što dužnik svojoj banci podnosi zahtev za registraciju u registru menica i ovlašćenja, a zatim registrovanu menicu i menično pismo predaje poveriocu, koji je u slučaju potrebe realizuje podnošenjem naloga za isplatu banci. Tu se zaobilazi sud. Kad su u pitanju fizička lica, pokreće se izvršni postupak kod suda na osnovu menice kao verodostojne isprave.

Link to comment

Dva načina. Kad su u pitanju pravna lica i preduzetnici, to se radi preko banke tako što dužnik svojoj banci podnosi zahtev za registraciju u registru menica i ovlašćenja, a zatim registrovanu menicu i menično pismo predaje poveriocu, koji je u slučaju potrebe realizuje podnošenjem naloga za isplatu banci. Tu se zaobilazi sud. Kad su u pitanju fizička lica, pokreće se izvršni postupak kod suda na osnovu menice kao verodostojne isprave.

Znaci sud pa naplata...Sad pricao sa tim ortakom i on mi kaze da se potpisuje blanko menica...Meni bi logicno bilo na taj iznos koliko ti je banka odobrila valjda?Ili ostavljaju sebi ako ti je manji dug da upisu tacnu cifru?

Link to comment

Ikaru nedostaje još jedna banka među onim kritičnim, bar po meni i to je CA...

 

MOžda grešim, ali sam imao prilike da vidim neke njihove kredite u ogronim iznosima i nije mi bilo dobro na kakve su to lepe oči davane pare...

Verovatno je reč o nasleđu pokojnog Tome, od kad su Francuzi uzeli kormilo ogromni iznosi se odobravaju u Parizu a tu ne verujem da možeš proći na lepe oči. Fejlova naravno ima, tipa Vitro group.

Banke imaju višak sredstava, privreda je totalno zaribala. Jaka firma može dobiti kredit sa 2,5-3 posto kamatnom stopom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...