Jump to content
IGNORED

Globalno zagrevanje


iDemo

Recommended Posts

On 4.5.2020. at 6:11, iDemo said:

Meni je njega (MM) teshko gledati od 'pocetka' i sasvim mi je jasno da on ima svoju agendu - to je sve dato™. Meni je muka pripala dok sam gledao ove likove koji su svi 'borci za nashu stvar' a zapravo trpaju i sebi poslovnim partnetima zelene dolare i u nos i u ljubicu bez da trepnu... 

 

Nekako uvek podozrivo gledamo na te borce i na kraju se ispostavi da sumnja nije tu uzalud. Nisam znala razmere ovoga, i pitam se sta se sve slicno ovom desava i na drugim poljima u koje nemamo dobar uvid. Poznato mi je bilo ovo koliko su "skupi" solarni paneli, takodje sam po n-ti put prolila suze zbog orangutana i krcenja suma zbog palminog ulja, ali za ovu secu suma i biomasu..brate mili. Ima dosta dobrih poenta u filmu, i sustina je da mnogo ljudi zapravo hoce da ostane u svojim navikama, ali da one budu zelene. A to jos uvek ne ide. Kao sto jedna prijateljica nece da leti avionom jer je to lose za planetu ali svakog dana uzima kafu za poneti u casama koje se bacaju, koristi hiljade vlaznih maramica za dete za sve moguce jer su jbg pamucne krpice i truleks krpe iz neandretalskog doba i slicno.

 

Od kako sam saznala za to sve o palminom ulju, gledam da ne kupujem nista sto ima palmine derivate u sebi. Danas je dosta toga dostupno na internetu (npr), i ko hoce (i finansijski moze), moze da vodi racuna i da nadje alternativu, makar moze na "Zapadu".  Nisam bila ni svesna sta se sve krije u kozmetici i hrani i odakle dolazi, prvi put sam na jednoj izlozbi pre 6 godina videla u kojoj razmeri se sece i pali Indonezija, i zasto, jer je nekako uvek Amazon u fokusu. Mislim da bi dosta ljudi promenilo svoje navike kada bi bilo svesno sta sve stoji iza toga. Ovako je mnogo toga daleko od ociju - daleko od srca. I, sada zalazim u domen utopije, kada bi masovno bojkotovali sve te proizvode, valjda bi prestali da ih prave na taj nacin i okrenuli se necemu sto je odrzivije.

 

Kakvu Majkl Mur agendu ima, moze li vise o tome? Gledala sam samo njegov stari film o pucanju u skoli koji mi je bio dobar, i to je sve.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
1 minute ago, I*m with the pilots said:

Kakvu Majkl Mur agendu ima, moze li vise o tome? Gledala sam samo njegov stari film o pucanju u skoli koji mi je bio dobar, i to je sve.

Pa nekakvu mora da ima - sto bi rek'o rahmetli Michael Crichton (State of Fear) "everybody has an agenda. except me". 

 

Kakvu je agendu imao kad je snimao film u pucanju u skoli ne znam - al' sasvim slucajno znam kakvu nije - nigde u filmu se ne spominje da su klinci/ubice bili pasionirani™ 'Doom' igraci i da se to znalo toliko dobro da su posle pucnjave bile demonstracije (morala policija da brani zaposlene) ispred firme (id Software) koja je napravila 'Doom'. MM to nije spomenuo u filmu/knjizi ni u fusnoti... 

Srecom ima / pominje se u 'Masters of Doom' (David Kushner) - moze da se nadje pdf - a lepo se i lako cita... 

Plus mali milion drugih trikova koje je koristio u tom filmu - od banalnog cut/paste ka vishim™ tehnikama.

 

Link to comment

čitao sam u komentarima ispod videa, da lik ima 8 kuća, od kojih ni jedna ne vredi ispod milke $ a ovamo propoveda kako se treba uzdržati od potrošačkih poriva, kako treba štedeti energiju kretati se biciklima, i naravno preći na zelenu energiju u vidu solarnih panela koji daju 300W i to po lepom sunčanom danu, takođe se treba odreći i mesa, južnog voća i pasti travu i poput kineza 1 šaku pirinča na dan

- ali da to ne važi za njega i top 1% bogatih, tako se svi mi ostali trebamo ponašati kako bi resursi za onih top 1% potrajali što duže :D

- dakle jasno je da radi za elitu i da je velikodušno nagrađen za to :happy:

Link to comment
16 minutes ago, gone fishing said:

da lik ima 8 kuća, od kojih ni jedna ne vredi ispod milke $

'naci sve su kuce u nekim sirotinjskim™ krajevima, ne? :)

 

Link to comment
On 27.5.2020. at 11:05, I*m with the pilots said:

 

Kakvu Majkl Mur agendu ima, moze li vise o tome? Gledala sam samo njegov stari film o pucanju u skoli koji mi je bio dobar, i to je sve.

 

Možda ne MM direktno ali ostatak ekipe oko filma nesumnjivo ima.

Kritika filma:
http://www.wrongkindofgreen.org/2020/05/20/clinton-to-mckibben-to-steyer-to-podesta-comments-on-planet-of-the-humans-by-michael-swifte/
http://www.wrongkindofgreen.org/2020/05/20/green-capital-and-environmental-leaders-wont-save-us/
http://www.wrongkindofgreen.org/2020/05/21/planet-of-the-humans-backlash/



I povezano sa tim naravno, 1 The Kritika celog mejnstrim kvazi ekološkog pokreta.

Link to comment
On 27.5.2020. at 5:26, gone fishing said:

čitao sam u komentarima ispod videa, da lik ima 8 kuća, od kojih ni jedna ne vredi ispod milke $ a ovamo propoveda kako se treba uzdržati od potrošačkih poriva, kako treba štedeti energiju kretati se biciklima, i naravno preći na zelenu energiju u vidu solarnih panela koji daju 300W i to po lepom sunčanom danu, takođe se treba odreći i mesa, južnog voća i pasti travu i poput kineza 1 šaku pirinča na dan

- ali da to ne važi za njega i top 1% bogatih, tako se svi mi ostali trebamo ponašati kako bi resursi za onih top 1% potrajali što duže :D

- dakle jasno je da radi za elitu i da je velikodušno nagrađen za to :happy:

apsolutno nista od toga sto si naveo Moore ne propoveda.

Link to comment
On 3.5.2020. at 16:58, Ras said:

 Dobro je sagledati stvari iz različitih uglova, ali ovaj tekst suštinski ne osporava teze iz filma. Govore o napretku u efikasnosti u eksploataciji energije vetra i sunca, što svakako nije suština. Saglasni su da se eksploatacija drveća ne može smatrati biobnovljivom.

 

Dok deo njihove kritike deluje opavdano (deluje sve nekako "staro"), meni se jos cini da previse gaze sa tim da su autori branili fosilna goriva, i kao da su izvukli nelogicne zakljucke iz citave price. Steta je sto se film toliko fokusirao na biomasu i spaljivanje drveca, jer ima i drugih tema, ali mislim da nije lose videti koja je cena zelene tehnologije. Cudi me da se nisu dotakli npr. teme baterija za e-automobile, a to je opet verovatno zato sto su spakovali ovu pricu mnogo ranije, pre nego sto je to postalo aktuelno.

 

Quote

Kada se film završio bio sam ljut, ali ne na industriju obnovljivih izvora energije, već na autore filma Džefa Gibsa i Majkla Mura koji su objavili film pun zastarelih i netačnih podataka koji nedovoljno obaveštene ljude može da navede na pogrešan zaključak da između fosilnih goriva i obnovljivih izvora energije nema neke razlike i da našoj planeti nema spasa dok god smo mi na njoj.

i

Quote

U isto vreme alternativa, koju izgleda podržavaju autori filma, je sagorevanje uglja u termoelektrani za koju je takođe neophodno utrošiti dosta energije i prirodnih resursa

Ja nisam stekla ovakav utisak nakon gledanja filma.

 

 

Sa ovim boldovanim iz druge kritike koju je neko citirao,

Quote

Harping on about electric cars and windmills and solar panels still being dependent on fossil fuels is actually doing us all a huge disservice. Because that is not the point. The point is we have to be moving our economy to electric cars and windmills and solar panels. And we also have to be moving our economy onto fossil-free cement and steel, fossil-free ships and planes and trucks, fossil-free (and child labor-free) mining and manufacturing. These things are not optional. They are the essential ingredients of our survival on this planet.

 

se u principu ne slazem. Verujem da vise vredi da se bolje organizuje gradski i medjugradski prevoz, da je dostupan i isplativ vecem broju ljudi nego sto je sad. Cak i u zemljama koje po tom pitanju mnogo bolje stoje od nase (sto stvarno nije tesko..) ima mesta promenama, samo sto to zahteva dodatno ulaganje. A time bi se prosto sklonilili neki automobili sa ulica i auto-puteva, bilo da su starinski ili elektro. Dokle god se meni vise i vremenski i novcano isplati da vozim 45 km do posla umesto da idem vozom/metroom, jer je struktura cvorista nedovoljno podesena zahtevima, ne vidi se neka bolja buducnost. (Konkretno se oko Frankfurta nesto i radi na tom planu, a cini mi se da je to vise zbog otvaranja novog terminala na aerodromu i ocekivanog veceg priliva ljudi, bumo videli koliko cemo profitirati od toga)

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment

@I*m with the pilots jel možeš da napišeš nešto više za ovo što si rekla o kozmetici?

 

Ja znam za ove dve knjige.
 

Not Just a Pretty Face: The Ugly Side of the Beauty Industry


41MCpj1-qKL._SY346_.jpg
 

Quote

The girls' guide to giving the cosmetics industry a makeover.

Lead in lipstick? 1,4 dioxane in baby soap? Coal tar in shampoo? How is this possible?

Simple. The $35 billion cosmetics industry is so powerful that they've kept themselves unregulated for decades.

Not one cosmetic product has to be approved by the US Food and Drug Administration before hitting the market.

Incredible? Consider this:

  • The European Union has banned more than 1,100 chemicals from cosmetics. The United States has banned just 10.
  • Only 11% of chemicals used in cosmetics in the US have been assessed for health and safety – leaving a staggering 89% with unknown or undisclosed effects.
  • More than 70% of all personal care products may contain phthalates, which are linked to birth defects and infertility.
  • Many baby soaps are contaminated with the cancer-causing chemical 1,4 dioxane.

It's not just women who are affected by this chemists' brew. Shampoo, deodorant, face lotion and other products used daily by men, women and children contain hazardous chemicals that the industry claims are "within acceptable limits." But there's nothing acceptable about daily multiple exposures to carcinogenic chemicals-from products that are supposed to make us feel healthy and beautiful.

Not Just a Pretty Face delves deeply into the dark side of the beauty industry, and looks to hopeful solutions for a healthier future. This scathing investigation peels away less-than-lovely layers to expose an industry in dire need of an extreme makeover.



Toxic Beauty: How Cosmetics and Personal-Care Products Endanger Your Health... and What You Can Do About It

51RQI+HVEyL.jpg

 

Quote

Splashy ads and commercials for personal care products are everywhere we turn, promising to keep our appearances fresh and our partners satisfied.

But do consumers really know what they’re applying to their faces and bodies in their quests for youth and beauty? Do they know the health risks they’re taking by simply applying lipstick, face moisturizer or deodorant? Toxic cosmetics and personal care products clutter the shelves at retail stores everywhere, and consumers don’t know the avoidable risks they’re taking by following a simple beauty regimen.

Written by Dr. Samuel S. Epstein, a founder and chairperson of the Cancer Prevention Coalition, Toxic Beauty gives the lowdown on salon safety, health risks hiding in everyday products, how we put our children in danger and more. Toxic Beauty will also educate you and your family on easily implemented solutions through the use of a variety of positive alternatives.

Through the help of Dr. Epstein and Toxic Beauty, you can protect yourself from the possible long-term effects of a simple beauty product.

 

Edited by miki.bg
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...