Jump to content
IGNORED

Globalno zagrevanje


iDemo

Recommended Posts

Just now, Meazza said:

 

Ala volis da etiketiras... Sto ti smeta aktivizam, pa makar bio i bezbolan i pomodarski i neefikasan i sta god hoces, ako je na pravoj strani? Eto to ne mogu da shvatim.

Ko kaze da mi smeta?

Neka cveta 1000 cvetova, neka se svi vole, grle i ljube, neka ne bude gladnih i neka Planetom vlada mir.

 

 

 

Sto se etiketiranja tice, ne znam gde si ga pronasao, ali ajde.

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Ko kaze da mi smeta?

Neka cveta 1000 cvetova, neka se svi vole, grle i ljube, neka ne bude gladnih i neka Planetom vlada mir.

 

 

 

Sto se etiketiranja tice, ne znam gde si ga pronasao, ali ajde.

 

Dobro, nije etiketiranje. Ali prezir da. I to neki beskorisni prezir koji nema nijedan stvaran motiv osim valjda nekakve samovazne poze.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

 

Dobro, nije etiketiranje. Ali prezir da. I to neki beskorisni prezir koji nema nijedan stvaran motiv osim valjda nekakve samovazne poze.

Premator sam ja da bih pozirao iz bilo kojih razloga.

Jos prematoriji da bih sebi pridavao ili ganjao neku vaznost, jebes to.

A i prezir ti nije bas najsrecnije izabran izraz: recimo da sam se nagledao i naslusao slicnih pojava moda koje su se redjale sve sustizuci jedna drugu.

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Premator sam ja da bih pozirao iz bilo kojih razloga.

Jos prematoriji da bih sebi pridavao ili ganjao neku vaznost, jebes to.

A i prezir ti nije bas najsrecnije izabran izraz: recimo da sam se nagledao i naslusao slicnih pojava moda koje su se redjale sve sustizuci jedna drugu.

 

Znam na sta mislis kad to kazes i slazem se. Ali ako nista drugo napisi zasto mislis da je ovde u pitanju neka slicna pojava. Kome je po tebi u interesu da gura ovu pricu? Da ipak ne duvas u jogurt umesto u vruce mleko?

Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

Znam na sta mislis kad to kazes i slazem se. Ali ako nista drugo napisi zasto mislis da je ovde u pitanju neka slicna pojava. Kome je po tebi u interesu da gura ovu pricu? Da ipak ne duvas u jogurt umesto u vruce mleko?

Ne znam: prica je jos uvek previse aspirinskatm

Od tvrdnji da samo sto se nismo skuvali, do tvrdnji da samo sto nije nastupilo novo ledeno doba, bas kao sto je aspirin bio sa ekstremno velikih strucnih visina proglasavan cas za opasan po zivot, cas nezamenljiv i svespasavajuci lek.

Link to comment
6 hours ago, Hellbilly Kali said:

 

Znala sam da je nešto zaboravio!

edit: mada ako se baš potrudiš, i klopu bi mogla da proguraš u kategoriji "znanje" :D Šta ćeš tokom klimatokalipse ako ne znaš omiljene recepte napamet! Ili o značaju i načinima termičke obrade potencijalno bobičavog (:puke:) mesa.

 a to ne moram da znam, priroda to uglavnom obavi sama
 

Spoiler

 

jednom smo na letovanju zbog neke brljotine s karticama ostali nekoliko dana bez para

da vidiš kako mi se u trenutku ukazao pred očima jelovnik za nedelju dana od ničega

na kraju su rekli: sad jedemo bolje nego kad imamo pare :(

 

 

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ne znam: prica je jos uvek previse aspirinskatm

Od tvrdnji da samo sto se nismo skuvali, do tvrdnji da samo sto nije nastupilo novo ledeno doba, bas kao sto je aspirin bio sa ekstremno velikih strucnih visina proglasavan cas za opasan po zivot, cas nezamenljiv i svespasavajuci lek.

 

To moze ici jedno uz drugo, ili jedno pre drugog. Uostalom, zar nemamo vec obrazac proteklih n godina, po kom se desava drasticno/dramaticno zahladjenje na jugu Evrope u sred leta, dok ovima gore sa belim nocima gore sume?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
13 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

To moze ici jedno uz drugo, ili jedno pre drugog. Uostalom, zar nemamo vec obrazac proteklih n godina, po kom se desava drasticno/dramaticno zahladjenje na jugu Evrope u sred leta, dok ovima gore sa belim nocima gore sume?

Могуће, не знам.

Оно што знам, што су ме учили у школи, то је да се климатске промене тог обима догађају у јединицама времена које се мере поприличним бројем година који иде и до четвороцифреног.

Наравно да нема спора о драстичном убрзању које је последица технолошког развоја, глобалне економије засноване на максимизацији профита по сваку цену, политичким и са попитиком везаним научним манипулацијама и корупцијом у науци, дакле свашта нешто, да не набрајам...

Link to comment

dajte neki okvir nečega što nije (ili jeste) korupcija i manipulacija u nauci pa da krene rasprava korisnim tokom.

ako se sumnja u izvore oko globalnog zagrevanja onda đaba rasprava.

jedni u klin drugi u ploču..

 

 

Link to comment
6 minutes ago, bradilko said:

dajte neki okvir nečega što nije (ili jeste) korupcija i manipulacija u nauci pa da krene rasprava korisnim tokom.

ako se sumnja u izvore oko globalnog zagrevanja onda đaba rasprava.

jedni u klin drugi u ploču..

 

 

Ako je nešto korupcija u nauci, onda je to ovo:

https://www.scientificamerican.com/article/exxon-knew-about-climate-change-almost-40-years-ago/

 

A George Monbiot ima solidnu "follow the money" analizu ovde:

https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/nov/30/donald-trump-george-monbiot-misinformation

 

Za ostalo vam se vratim kasnije :)

 

 

Link to comment
On 27.8.2018. at 23:40, I*m with the pilots said:

 

To moze ici jedno uz drugo, ili jedno pre drugog. Uostalom, zar nemamo vec obrazac proteklih n godina, po kom se desava drasticno/dramaticno zahladjenje na jugu Evrope u sred leta, dok ovima gore sa belim nocima gore sume?

 

On 27.8.2018. at 23:53, ToniAdams said:

ja kako sam skapirao, to u prvo vreme i gotovo da mora ici jedno sa drugim

 

Da, u pravu ste. Zato su klimatolozi već prozvali ovo što se trenutno dešava "global weirding" namesto "global warming". Iako zagrevanje ostaje kao uzrok, sami trenutni efekti imaju daleko širi spektar ekspresije od "vreline".

 

Ono što je sada vruć topik među klimatolozima je raskrinkavanje svih mehanizama koji stoje iza toga. Najznačajnije hipoteze trenutno ima nemački klimatolog Stefan Ramstorf, čiji je tim otkrio vezu između zagrevanja i topljenja Arktika i promene dve značajne struje - od morskih Golfske, koja je u fazi usporavanja, a od vazdušnih polarne mlazne (Polar jet stream), koja usporava, počinje da "talasa" nepravilno, pa zato zimi sve češće polarni talas prodre na jug Evrope.

 

Osim toga, izgleda da anomalije golfske struje polarne mlazne utiču na kompletnu globalnu cirkulaciju vazdušnih struja i radpodelu padavina. Zato se zone visokog (toplo i suvo vreme) i zone niskog pritiska (oblačno i kišovito) sporije rotiraju, pa imamo "zaglavljivanja" zona visokog pritiska - pojačane i dugotrajnije suše, ili niskog pritiska, što dovodi do dugotrajnih padavina i samim tim bujičnih poplava. Naravno, ta pojačana zagrevanja i isparavanja sama po sebi dalje utiču naopštu klimu...

 

Koga zanima detaljnije, evo od Herr Ramstorfa:

 

Europe's Freak Weather Explained

 

Zapravo, klima dosta funkcioniše po principima teorije haosa (u narodu poznat "efekat leptira"), i zaista je teško pohvatati sve faktore i sve te feedback loopove.baš zato za sada nemamo pojma je šta će se tačno desiti posle tog "prvog vremena", niti koliko ono može da traje.

 

On 27.8.2018. at 23:59, namenski said:

Оно што знам, што су ме учили у школи, то је да се климатске промене тог обима догађају у јединицама времена које се мере поприличним бројем година који иде и до четвороцифреног.

Trebalo je da znam da je Tvoja škola jedina validna i priznata, i da je kada si je završio nauka abortirala dalji razvoj, izvini molim te... :isuse:

 

Doduše, verovatno si prespavao deo kad su pričali da su u pitanju mnogo više od četiri cifre, ali i da je utvrđeno da se najveće masovno izumiranje desilo u, iz perspektive geološkog vremena, jako kratkom periodu. Tu ne govorimo o nestanku neke kilave vrste kao što su ljudska, već o nestanku najvećeg dela života sa lica Zemlje.

 

A tada nije bilo naših emisija da dodatno ubrzaju stvar, iako je moguće da su okinuti slični mehanizmi - i Permsko masovno izumiranje karakterišu povećanje nivoa CO2, praćen ogromnom emisijom metana (što se trenutno dešava tamo gde se otapa permafrost na dalekom severu) i zakišeljavanje okeana. Not good. 

Link to comment
7 hours ago, Hellbilly Kali said:

 

 

Da, u pravu ste. Zato su klimatolozi već prozvali ovo što se trenutno dešava "global weirding" namesto "global warming". Iako zagrevanje ostaje kao uzrok, sami trenutni efekti imaju daleko širi spektar ekspresije od "vreline".

 

Ono što je sada vruć topik među klimatolozima je raskrinkavanje svih mehanizama koji stoje iza toga. Najznačajnije hipoteze trenutno ima nemački klimatolog Stefan Ramstorf, čiji je tim otkrio vezu između zagrevanja i topljenja Arktika i promene dve značajne struje - od morskih Golfske, koja je u fazi usporavanja, a od vazdušnih polarne mlazne (Polar jet stream), koja usporava, počinje da "talasa" nepravilno, pa zato zimi sve češće polarni talas prodre na jug Evrope.

 

Osim toga, izgleda da anomalije golfske struje polarne mlazne utiču na kompletnu globalnu cirkulaciju vazdušnih struja i radpodelu padavina. Zato se zone visokog (toplo i suvo vreme) i zone niskog pritiska (oblačno i kišovito) sporije rotiraju, pa imamo "zaglavljivanja" zona visokog pritiska - pojačane i dugotrajnije suše, ili niskog pritiska, što dovodi do dugotrajnih padavina i samim tim bujičnih poplava. Naravno, ta pojačana zagrevanja i isparavanja sama po sebi dalje utiču naopštu klimu...

 

Koga zanima detaljnije, evo od Herr Ramstorfa:

 

Europe's Freak Weather Explained

 

Zapravo, klima dosta funkcioniše po principima teorije haosa (u narodu poznat "efekat leptira"), i zaista je teško pohvatati sve faktore i sve te feedback loopove.baš zato za sada nemamo pojma je šta će se tačno desiti posle tog "prvog vremena", niti koliko ono može da traje.

 

Trebalo je da znam da je Tvoja škola jedina validna i priznata, i da je kada si je završio nauka abortirala dalji razvoj, izvini molim te... :isuse:

 

Doduše, verovatno si prespavao deo kad su pričali da su u pitanju mnogo više od četiri cifre, ali i da je utvrđeno da se najveće masovno izumiranje desilo u, iz perspektive geološkog vremena, jako kratkom periodu. Tu ne govorimo o nestanku neke kilave vrste kao što su ljudska, već o nestanku najvećeg dela života sa lica Zemlje.

 

A tada nije bilo naših emisija da dodatno ubrzaju stvar, iako je moguće da su okinuti slični mehanizmi - i Permsko masovno izumiranje karakterišu povećanje nivoa CO2, praćen ogromnom emisijom metana (što se trenutno dešava tamo gde se otapa permafrost na dalekom severu) i zakišeljavanje okeana. Not good. 

 

Taj tvoj her ramstrof otkrio toplu vodu.

Ovo globalno zagrevanje je na sceni jos od poslednjeg ledenog doba, i od tada uz manje izuzetke temparatura raste. A tri su razloga:

a) precesija

b) kretanje kontinenata

v) suncevo ubrzano zagrevanje

 

S obzirom da zemlja nije cvrsto telo, i da je raspored masa nejednak, Zemlja se ponasa poput pijandure, koja se sa polusipijenom flasom vinjaka lomata tamo amo, naginuci se cas ne jednu, cas na drugu stranu, ali nikako da gegne. Naravno, ovo sve traje desetinama hilajda godina, ali ceo ciklus (Milankovicev) je 41 000, tako da sledece zahladjenje mozemo ocekivati za nekih 26 000, cetvrtak pre ili kasnije.

 

Obicno se kaze da se Zemlja nalazi u tzv. Goldilock zoni, gde nije ni vruce ni hladno, taman da imamo za tecnu vodu. To, naravno, nije tacno. Zemlja je previse udaljena od Sunca i ima preveliki albedo, odnosno, Sunce svojim zracenjem ne bi moglo dovoljno da zagreje povrsinu Zemlje (veci deo zracenja bi se odbio nazad u Vaseljenu), da kontinenti nisu krenuli na svoj put, izbacujuci magmu u atmosferu i stavrajuci prlajvstinu i ugljen dioksid, odnosno egekat staklene baste. Tek je on pomogao da se rana Zemlja otopi, i da se temperatura podigne, a kasnije, putem fotosinteze da se stvori i kiseonik. 

 

I na kraju, ono sto je najvaznije, Sunce. U geografiji za 5. razred osnovne skole, lepo je bilo definisano kao jedini izvor svetlosti i toplote i zivota na Zemlji. Mi i dan danas, posle 5 vekova posmatranja teleskopima, posle 100 godina posmatranja posebnim isntrumentima konstruisanim samo za Sunce, posle vise decenija ispitavanja iz vasionskih sondi i dalje znamo jako malo, ili gotovo nista. Ono sto znamo je da Sunce danas isijava jace nego u proslosti i da za svakih 100 000 000 godina, pojacava za 1%. To mozda ne izgleda mnogo, ali na geoloskoj skali, iako je i pred Suncem i pred nama jos bar 5 milijardi godina, za zivot na zemlji je preostalo nekih 400 000 000 - 500 000 000. Tad ce i poslednji okeani ispariti i kap vode nece ostati na Zemlji, i nasa planeta ce vise liciti na Merkur nego na Zemlju. Dakle samo 5% vise sunceve radijacije, i zdravo djaci. Ali, mi i dalje ne znamo da objasnimo Maunderov minimum, niti mozemo da pretpostavimo hoce li doci do novog, a kamoli da predvidimo kada.

 

Tako, kada vidim da se klimatolozi loze da predvide razne modele, samo se slatko nasmejem. Znam da niko nije gadljiv na pare Ala Gora, ali treba ponekad imati i ljudskog dostojanstva, pogotovu kad se na silu pokusava dokazati da je zagrevanje krenulo od industrijske revolucije, odnosno da se ukaze iskljucivo na ljudski faktor.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...