Jump to content
IGNORED

o školovanju potomstva: dugo putovanje ka raspustu


frit

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    15

  • namenski

    10

  • Arkadija

    9

  • burekdzija

    7

Top Posters In This Topic

dete od 7-8-9-10 godina bi sada bilo skoro pa izopšteno iz društva

pitanje je na šta će to da ispadne za dvadesetak godina

 

 

Kod mene u home town-u cujem da je i dalje ovako, da se klinci jos uvek dosta igraju napolju. Za BG verujem da je ovako sa aktivnostima i kojecime, ko ima para. U principu ok su i aktivnosti, ja sam kao dete isla na sve zive sekcije koje su mogle, to je valjda ovo sa radionicama danas, ali mi je opet ostajalo pet tona slobodnog vremena.

Link to comment

dete od 7-8-9-10 godina bi sada bilo skoro pa izopšteno iz društva

pitanje je na šta će to da ispadne za dvadesetak godina

Od deteta od 7-8-9-10-11... godina, znaci 1, 2, 3, 4, 5, 6... razred se danas ocekuje da za radnim stolom (skamija including) provede cirka dobro i kompletno radno vreme.

Sa cuvenih prosecnih 6 casova dnevno, plus predcas, plus poslecas, plus dodatna, plus dopunska...

Takozvane slobodne aktivnosti su sprdnja: postavljene su na komercijalnu osnovu, tako da od nekadasnjih sekcija nema nista, osim ako se nadje neki ludak od nastavnog osoblja sto je izuzetak.

Sport, cuveni treninzi su tek sprdacina za sebe: osnovani od strane nekih opskurnih klubova/trenera koji se prvog meseca svake skolske godine tale sa upravom skole oko zakupa sale, sa gomilom roditelja koji bi da gaje male sportske zvezde i to odmah: najnezdravija moguca vrsta kompetitivnosti koja detetu koje nije posebno zainteresovano za sport ne ostavlja ni trunku mogucnosti da se na sportu - igra.

Nisam za proteklih 5-6 godina doziveo da vidim da se za uplacenu clanarinu za treninge izda ma kakav papir na kome pise sta, koliko i kome i zasto.

Stav po kome dete treba da bude maksimalno zaposljeno tokom celog dana, a sve da mu ne bi pale na pamet svakakve gluposti, proizvodi male neuroticne zombije koji, osim kompjuterskih igrica za drugu zabavu ne znaju niti su sposobni.

Ne racunam gledanje televizije.

Da se ne lazemo: masa ljudi koje znam, kompjuterske igre vidi kao nacin da se ukucani odmore jedni od drugih i da u kuci na neko vreme bude - istini za volju - svima preko potreban mir.

Prikazivanje te pojave u javnosti i za javnost varira od slucaja do slucaja: od ljudi koji smatraju/priznaju da su komp. igre zlo i cine sve da ih ogranice pa i potpuno onemoguce, sto po pravilu prouzrokuje suprotnu reakciju dece poznatu kao zabranjeno voce, pa do pustanja svih kocnica pod parolom da deca treba da se upoznaju sa novim tehnologijama jer su kompjuteri buducnost...

Link to comment

1500 zadnji put 

mislim da je 500 dinara dnevno po detetu. u nizim razredima. ali ljudi, to je surov fizichki rad. prisustvovala sam jednoj kretenativnoj kao roditelj u pratnji (rekreativnoj, neko je pitao), to se ne moze sachuvati, malo je to para. dok jedno iskache kroz prozor, drugo pokushava da trece u tush kabini nabije ochima u slavinu. chetvoro ima temperaturu, troje povraca dva dana. bar jedno dete dobija alergiju sa oticanjem. ostali moraju da imaju aktivnosti. devojchice su podeljene u 3 grupe i posvadjane do smrti. uveche svu zovu roditelje da tuzakaju drugu decu i uchiteljicu, onda roditeljke zovu uchiteljicu da plachu kako im je dete maltretirano i ako se nishta ne preduzme one ce zvati ministra kuci. ponekad se ukrste, pa izadju sve tri u blok da se potuku, ukoliko su im deca bila u nekoj interkciji. za to vreme njihova deca pokushavaju da ubiju nekoga u mraku hotelske diskoteke. uchiteljice spavaju po dva sata na smenu, pri chemu tokom dva sata ona budna obilazi svoj i tudji razred, pa onda kao dremne i tako redom. podochnjaci sedmog dana su neshto nikad nevidjeno. 10 kila manje, garantovano... mislim da bi one vishe volele da dobiju manje para, a josh jednu odraslu osobu da pomogne.

 

ja to ne bih radila ni za brdo karamela :ph34r:

 

ali deci je divno :wub:

Edited by gospa buba
Link to comment

verujem da je tesko, no mi svakako ne ide u glavu da nemaju dnevnice nego roditelji moraju da ih placaju

mozda gresim

 

a nekad su bile vannastavne aktiv. u okviru skole

trener je dobar sto se tice sporta, nije neki priucen pa je to ok

koliko vidim poenta je vise u druzenju dece na tim aktivnostima

 

pevac zeza, doce i tebi :lolol:

Edited by fritifrut
Link to comment

u nasem slucaju nema precasa, poslecasa, dopunske i sekcija. doduse, bilo je nekog entuzijazma sa sekcijama na pocetku ali ubrzo su sekcije tiho ugasene. nema ni domaceg sto mi otezava pracenje nastave i sta kiddo razume a sta ne.

sto se tice kompjutera, ponekad nacujem da se neko susrece sa problemom da mu kiddo previse vremena provodi igrajuci igrice i blejom na internetu. mada u tim konkretnim slucajevima glavni je problem sto roditelji jako malo vremena provode sa decom. mi nemamo taj problem za sada. kiddo zna svasta na kompu ali ga igrice i facebook ne interesuju. ovih dana je sa drugaricom aktuelno snimanje serije mobilnim telefonom i to mi se jako dopalo.

a od dodatnih aktivnosti imamo francuski sa kojim sam zadovoljan, jazz balet, iliti moderan ples jer ni sa jazzom ni sa baletom nema dodirnih tacaka, koji je katastrofalan, lose organizovan i iz aviona se vidi da im nije stalo do dece i programa vec samo do novca. odnedavno smo krenuli u skolu glume jednom nedeljno i to za sada deluje ok. umetnicko klizanje krece sledece nedelje al od toga nista jer je poput pomenutog jazz baleta. moze klizanje u redovnim terminima sa drugarima i ćozdra.

postoji zelja i za muzickom skolom...

Link to comment

u dvajes marki da ovako izgleda posle roditeljskog kad se roditelji razbiju u grupice pa sumiraju utiske :P

 

sve zavisi, ima i nekih uber fensi škola gde je sramota ako ne plaćaš bar duplo od onoga što iskaju, a deca ne treniraju bar 2 sporta, sviraju nekoliko instrumenata i govore par jezika

 

ali dobro, za mene običnog smrtnika, ostaje da kenjuckam kad pritisnu previše

Link to comment

u dvajes marki da ovako izgleda posle roditeljskog kad se roditelji razbiju u grupice pa sumiraju utiske :P

ja uvek oem chim zvoni ^_^

 

I kad se bira obavezan roditelj za kakosebesezove savet skole :isuse:

to sam omashila ove godine, ali sledece dve cu uzeti dobrovoljno. imam neke stvari shto sam smislila da isteram, za buducnosti :deda mod: ^_^

 

otvorila brlog za ovo. ako ima vlas da splitova neshto, provetrila, razgrnula djubre, ima mesta ihahaj.

Edited by gospa buba
Link to comment

to sam omashila ove godine, ali sledece dve cu uzeti dobrovoljno. imam neke stvari shto sam smislila da isteram, za buducnosti :deda mod: ^_^

Nemoj ni da pokusavas: po mom iskustvu se radi o skupu uglavnom dugogodisnjih clanova, po pravilu штребер mama.

Usamljeni glas razuma se brzo izgubi, ako mu se uopste dozvoli da se cuje.

Preporuka: izbegavati u sirokom luku.

Mnogo bolje rezultate daje ad hoc dizanje galame u odnosu na neki konkretan slucaj.

Link to comment

vidim da nas ima kritchne mase ljudskog roda za ovu prichu, neki se spremaju, a neki vec pogiboshe.

a i radisha me grdio onomad :)

dakle, sve o osnovoj i srednjoj shkoli iz ugla ochajnih roditeljskih jedinica, starting nau!

Link to comment

mislim da je 500 dinara dnevno po detetu. u nizim razredima. ali ljudi, to je surov fizichki rad. prisustvovala sam jednoj kretenativnoj kao roditelj u pratnji (rekreativnoj, neko je pitao), to se ne moze sachuvati, malo je to para. dok jedno iskache kroz prozor, drugo pokushava da trece u tush kabini nabije ochima u slavinu. chetvoro ima temperaturu, troje povraca dva dana. bar jedno dete dobija alergiju sa oticanjem. ostali moraju da imaju aktivnosti. devojchice su podeljene u 3 grupe i posvadjane do smrti. uveche svu zovu roditelje da tuzakaju drugu decu i uchiteljicu, onda roditeljke zovu uchiteljicu da plachu kako im je dete maltretirano i ako se nishta ne preduzme one ce zvati ministra kuci. ponekad se ukrste, pa izadju sve tri u blok da se potuku, ukoliko su im deca bila u nekoj interkciji. za to vreme njihova deca pokushavaju da ubiju nekoga u mraku hotelske diskoteke. uchiteljice spavaju po dva sata na smenu, pri chemu tokom dva sata ona budna obilazi svoj i tudji razred, pa onda kao dremne i tako redom. podochnjaci sedmog dana su neshto nikad nevidjeno. 10 kila manje, garantovano... mislim da bi one vishe volele da dobiju manje para, a josh jednu odraslu osobu da pomogne.

 

ja to ne bih radila ni za brdo karamela :ph34r:

 

ali deci je divno :wub:

muahahaha. ali joj :(

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...