Jump to content
IGNORED

Lako li je dobiti drazvljanstvo?


iDemo

Recommended Posts

a sto se tice evopskih "zamki za arape" mogu samo da kazem da je tako nesto neverovatno jadno i licemerno, i sluzi samo i iskljucivo da nekog ponizi.ali i u tome neko vidi svrhu, nema sumnje.
Pocelo je od Australije i dobijanja drzavljanstva tamo.Od 9/11 napetost izmedju libanskih (totalno neintegrisanih i getoiziranih) doseljenika i svih ostalih (ukljucuijuci i doseljenike iz bivse Yu, nama su se na glavu popeli kao i ostalima) raste. Bilo je senlucenja i proslava u libanskim zajednicama kad su WTC towers pale.Posle je neki sheik, njihov duhovni vodja u Australiji izjavio da je nezabradjena zena kao otkriveno meso koje je namerno ostavljeno da namami macke da ga maznu...U Decembru 2005. su bili masovni rasni ulicni sukobi na plazi Cronulla izmedju Libanaca i ne-Arapa. Postoji i klise koji je, mislim, zabranjen od kada sam otisao, da se za kriminalca kaze da je "of Middle Eastern appearance".Stampa je dodavala, u detalje oipisujuci kako je engleskinja, devojka koju su gang-rape 6-7-8 Libanaca bila terana da glasno ponavlja kako "Lebanese dick tastes better than English".Prosla vlast (John Howard) jednostavno nije mogla da ne uradi nista i da ostavi public outrage neugasen. Tako je doslo do tog testa, da se bar otvori mogucnost da neko ne dobije drzavljanstvo i da ostane sansa za deportaciju.
Link to comment
  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    18

  • iDemo

    17

  • ObiW

    11

  • cyberwor/L/d

    11

Top Posters In This Topic

Prosla vlast (John Howard) jednostavno nije mogla da ne uradi nista i da ostavi public outrage neugasen. Tako je doslo do tog testa, da se bar otvori mogucnost da neko ne dobije drzavljanstvo i da ostane sansa za deportaciju.
eh taj narod i ko ga izmisli <_< a vlastima je naravno lakse da precutno odobre etiketiranje jedne citave etnicke grupe, nego da se pozabavejurenjem konkretnih kriminalaca i verskih fundamentalista sa imenom i prezimenom. o nekoj edukaciji i njih (arapa doseljenika) i onih sto se protiv njih bune da i ne govorim.nazalost izgleda primenjivo od evrope do australije...
Link to comment
eh taj narod i ko ga izmisli <_< a vlastima je naravno lakse da precutno odobre etiketiranje jedne citave etnicke grupe, nego da se pozabavejurenjem konkretnih kriminalaca i verskih fundamentalista sa imenom i prezimenom. o nekoj edukaciji i njih (arapa doseljenika) i onih sto se protiv njih bune da i ne govorim.nazalost izgleda primenjivo od evrope do australije...
Kako da ih ne jure...jednom su pohapsili 20 top-of-the-chain trgovaca drogom, 17 su bili Libanci.Sve konkretna imena i prezimena.Verski fundamentalisti su svoje vidjenje iskazivali, ne samo u dzamijama nego pod imenom i prezimenom i sa slikom, u dnevnim listovima na po celim stranama.Blacktown, tu ih ima mnogo, ima mozda 50 pawn shops, verovatno koliko ceo ostali Sidnej zajedno.
Link to comment
Kako da ih ne jure...jednom su pohapsili 20 top-of-the-chain trgovaca drogom, 17 su bili Libanci.Sve konkretna imena i prezimena.Verski fundamentalisti su svoje vidjenje iskazivali, ne samo u dzamijama nego pod imenom i prezimenom i sa slikom, u dnevnim listovima na po celim stranama.Blacktown, tu ih ima mnogo, ima mozda 50 pawn shops, verovatno koliko ceo ostali Sidnej zajedno.
ok, sigurno bolje od mene znas situaciju na terenu.ono sto je meni problematicno je da se iz ovakvih vesti kod obicnog coveka namece zakljucak da su od svakih 20 libanaca - njih 17 dileri,sto je moras priznati van pameti i korak ka cementiranju stereotipa. takav pristup samo potstice getoizaciju, jer ce i oni koji su u tu australiju dosli e da bi malo bolje ziveli poceti da zbijaju redove, da se osecajuugrozenim, a onda ce opet biti opsti zabezek kad se dete nekog od njih koje je rodjeno u australiji odmetne u fundamentaliste...uterivanje straha od razlicitih nije resenje. sankcionisanje problematicnih pojedinaca, edukacija zbunjenih i uplasenih, javna osuda kriminala kao takvoga ne libanskih kriminalaca - meni barem deluje kao racionalniji i efikasniji pristup.
Link to comment

U CZ posle 5 godina privremenog boravka + 5 godina trajnog boravka stičeš pravo da tražiš državljanstvo. Oko tri sata intervju na ministarstvu unutrašnjih poslova i 3 meseca čekanja na odluku o sticanju državljanstva, koja važi pod uslovom da se ispišeš iz srpskog. A onda čekaš ispis oko 1,5 godinu iz BG. Ispit je samo iz jezika i polaže se usmeno kod matičara, formom razgovora.

Link to comment
ono sto je meni problematicno je da se iz ovakvih vesti kod obicnog coveka namece zakljucak da su od svakih 20 libanaca - njih 17 dileri,sto je moras priznati van pameti i korak ka cementiranju stereotipa.
E, pa sad, da im se vlasti izvinu sto su Libanci i da stave granicu: od 20 vodja drug cartela max 5 moze da bude Libanaca ali ne vise od toga, da se javnost ne bi zbunjivala?Oni su getoizirani i dosli, vlast se ponadala da ce lako doci do svezih useljenika koji ce se nekako utopiti, raditi i placati porez. Oni koji su povukli decu iz skola gde ima puno Libanaca i njihovih bandi kazu "this was yet another cultural enrichment we were asked to enjoy....but no more".Stereotip je ne samo formiran, nego cementiran.
Link to comment
Blacktown, tu ih ima mnogo, ima mozda 50 pawn shops, verovatno koliko ceo ostali Sidnej zajedno.
E, nemoj van 'kruga dvojke' da 'izlazish', slabo ti ide... :)Nije Blacktown nego Bankstown. Izborna jedinica ex-Aus premijera Keating-a & NSW premijera Iemma-e... Jugozapad, a Blacktown je zapad.
Link to comment

Sto se Libanaca tice - postoji znacajna razlika medju Lib muskmanima & Lib hrishcanima. Ovi iz Bank... su listom muslimani. Govore isti jezik, izgledaju isto al' se prica tu zavrshava. 'Vole' se k'o Boshnjaci & Srbi (iz RS) ako ne I bolje.

Link to comment
E, nemoj van 'kruga dvojke' da 'izlazish', slabo ti ide... :)Nije Blacktown nego Bankstown. Izborna jedinica ex-Aus premijera Keating-a & NSW premijera Iemma-e... Jugozapad, a Blacktown je zapad.
Sta nije Blacktown? Prijatelj mi tamo zivi, bio sam tamo, mada nerado, puno puta. Razbojnici tamo prodaju po pawn shops sto su pokrali elsewhere.Bankstown i Fairfield mozda 100 puta. Dok nisam rekao - dosta! Onda je ta ekipa libanska pocela da dolazi u "krug dvojke", na Bondi beach i da, u coporima, napada i maltretira obicne prolaznike.Pikaju loptu na water line, nemoj neko da im prodje kroz utakmicu.
Link to comment
pa jel mislis da bi rodjenim amerikancima koji nisu u stanju da poloze taj test trebalo isto oduzimati?
Leia, svi Amerikanci su učili ono što se polaže u testu za državljanstvo u osnovnoj i srednjoj školi, i tu osnovnu ili srednju školu - završili. A to što 30% njih ne zna gradivo kada ih pitaju na ulici 20, 30 ili 40 godina pošto su te predmete položili nije ništa čudno. Neko je taj (naizgled) paradoks uporedio sa polaganjem testa za vožnju: vrlo je moguće da ga padneš da ti ga sada daju, iako si ga nekad položio i imaš vozačku dozvolu. Test naturalizacije upravo i služi tome da se upoznaš sa američkom istorijom i društvenim uređenjem, što je po mom mišljenju sasvim korektno ako već hoćeš da postaneš državljanin.
zasto bi neko morao da bude deportovan jer nije sposoban da polozi nekakav test opste kulture, pa vecina tih nesretnika i dolazi ne da budu profesoriuniverziteta nego sobarice, bastovani itd.
Nema deportacije, ostaju im zeleni kartoni. Nije ili - ili. Bez državljanstva ne možeš da glasaš, služiš vojsku, radiš u državnim ustanovama, a mislim da postoje i neka ograničenja u vezi primanja socijalne pomoći ako ostaneš bez posla, ali nisam siguran. Edited by ObiW
Link to comment
mada mi je i to "odvajanje idiota" (ako tu svrstavas one sa nizim IQ) pomalo problematicno kad je u pitanju davanje prava na drzavljanstvo,
Meni nije. Imaju Amerikanci dovoljno idiota, nema potrebe za afirmacijom/pozitivnom diskriminacijom/uvozom dodatnih. Edited by ObiW
Link to comment
Meni nije. Imaju Amerikanci dovoljno idiota, nema potrebe za afirmacijom/pozitivnom diskriminacijom/uvozom dodatnih.
ok, tebi nije, meni jeste, o stvarima koje su licno misljenje i utisak je bespredmetno raspravljati.
Link to comment

ili ajde.

Leia, svi Amerikanci su učili ono što se polaže u testu za državljanstvo u osnovnoj i srednjoj školi, i tu osnovnu ili srednju školu - završili. A to što 30% njih ne zna gradivo kada ih pitaju na ulici 20, 30 ili 40 godina pošto su te predmete položili nije ništa čudno. Neko je taj (naizgled) paradoks uporedio sa polaganjem testa za vožnju: vrlo je moguće da ga padneš da ti ga sada daju, iako si ga nekad položio i imaš vozačku dozvolu. Test naturalizacije upravo i služi tome da se upoznaš sa američkom istorijom i društvenim uređenjem, što je po mom mišljenju sasvim korektno ako već hoćeš da postaneš državljanin.
ok, prica je pocela od trik pitanja za arape, a sad raspravljamo da li su testovi opste kulture opravdani uslovda bi neko postao drzavljanin usa, right?po mom misljenju nisu, mada naravno ne mislim da covek nikako ne treba da se informise o kulturi zemlje u kojoj zivi.ali cenim da je to svacija licna odluka, da li ce biti zainteresovan za americku istoriju i tradiciju (koje ima onoliko), i da i bez toga moze sasvim lepo da live and prosper, i bude cenjen i vredan clan drustva, ako mu je do toga.al dobro, mozda je ovaj test nekom neophodan da bi samom cinu sticanja drzavljanstva dao neku vecu tezinu i svecanu notu, iako je u pitanju jos samo jedna birokratska procedura i formalnost kojom covek stice pravo da bude ravnopravnigradjanin zemlje u kojoj verovatno ionako vec zivi.
Link to comment
ok, prica je pocela od trik pitanja za arape, a sad raspravljamo da li su testovi opste kulture opravdani uslovda bi neko postao drzavljanin usa, right?po mom misljenju nisu, mada naravno ne mislim da covek nikako ne treba da se informise o kulturi zemlje u kojoj zivi.ali cenim da je to svacija licna odluka, da li ce biti zainteresovan za americku istoriju i tradiciju (koje ima onoliko), i da i bez toga moze sasvim lepo da live and prosper, i bude cenjen i vredan clan drustva, ako mu je do toga.
Ma može on da live & prosper i sa zelenim kartonom i niko neće da ga propituje materiju koju Ameri uče u školama. Al' ako mu je baš zapelo da formalno bude Amerikanac, onda treba da pokaže da vlada materijom koju Ameri uče u školi, na jeziku na kojem se predaje u državnim školama. Fair, no? Zašto bi on mogao da postane naturalizovani Amerikanac a da zna manje o državi u kojoj živi nego onaj ko je rođen ovde? Drugi razlog za to je mogućnost glasanja. Valjda treba da znaš kako funkcioniše politički sistem pre nego odeš da pritiskaš dugmiće na glasačkom mestu? A to kolko ko ima tradicije... meni je malo muka kada Evropljani počnu da pričaju o tome kada se pomene Amerika. Možda nemaju mnogo tradicije, ali imaju najdužu demokratiju u kontinuitetu i nije im se dogodio ni Staljin, ni Musolini, ni Hitler, te tu svaka patkometrija kome je duža tradicija gubi smisao. Edited by ObiW
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...