Jump to content
IGNORED

FIAT u Srbiji. Život i priključenija


yolo

Recommended Posts

Glede Fiata. Tržište Amerike je potpuno puklo. U Evropi je izgleda već zasićeno. Značila bi ta kvota od deset hiljada za Rusiju. To bi bila mesečna proizvodnja.

Treba da se zna da kada ne radi Fiat, a više ne radi, nego što radi, ne radi još nekoliko kompontentaša u Kragujevcu.

Tužno je sve to sada kada se radi tri dana nedeljno.

 a propos komponentaša, Džonson kontrol je na pragu otvaranja posebnog pogona u Nišu. Koji nema veze sa Kragujevcem.

Link to comment
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Topola

    17

  • Tresko

    8

  • maximus

    7

  • Lord Protector

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

a propos komponentaša, Džonson kontrol je na pragu otvaranja posebnog pogona u Nišu. Koji nema veze sa Kragujevcem.

Johnson Control je ozbiljna kompanija, globalno gledano. Dobro je da otvaraju još fabrika u Srbiji. Problem u Kragujevcu što je kompletno prilagođena potrebama 500L, i kako sam ih razumeo vrlo im je komplikovano da rade neki drugi program.

Neću više o Fiatu ovde.

Link to comment

pa, eto, očito je da poseban topik ne bi bio na odmet. Familija 500L je ekskluziva za KG, ostali modeli se prave u Turinu u Poljskoj, i nešto se radi u Turskoj (za to tržište, mada ne mora da znači da neće biti proširenja modela). Ono što je zanimljivo jeste proces zatvaranja fabrika u matičnoj Italiji, kao i smanjenje game modela iz ostalih brendova koje drži Fiat.

 

Džonson je inače u globalnim okvirima veća kompanija od Fijata, a prilagođavanje proizvoda nekoj novoj liniji nije prekomplikovan zahvat. Otvaranje pogona u Nišu ima svoju zanimljivost u pogledu priče o drugim tržištima i pogodnostima koje Srbija ima.

Link to comment

jebes fiat ako svaki proizvedeni automobil treba da se subvencionise sa par hiljada evra da bi on radio. pod tim uslovima bolje da ne radi.

Edited by sigurnost
Link to comment

pa, eto, očito je da poseban topik ne bi bio na odmet. Familija 500L je ekskluziva za KG, ostali modeli se prave u Turinu u Poljskoj, i nešto se radi u Turskoj (za to tržište, mada ne mora da znači da neće biti proširenja modela). Ono što je zanimljivo jeste proces zatvaranja fabrika u matičnoj Italiji, kao i smanjenje game modela iz ostalih brendova koje drži Fiat.

 

Džonson je inače u globalnim okvirima veća kompanija od Fijata, a prilagođavanje proizvoda nekoj novoj liniji nije prekomplikovan zahvat. Otvaranje pogona u Nišu ima svoju zanimljivost u pogledu priče o drugim tržištima i pogodnostima koje Srbija ima.

 

Bila je priča od pre par meseci da Italijani (čitaj Markione) razmišljaju o prodaji segmenta jeftinijih automobila, tj Fiata,i o tome da žele da se koncentrišu na američko tržište i gamu skupih vozila. Lancia bi trebalo da se likvidira kao marka, za Alfu su bili zainteresovani Nemci, ali ih je Markione odjebao, zato što je to će taj segment da se širi.

 

Dakle:Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ferrari, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Ram Trucks, and SRT

Edited by slow
Link to comment

Za Alfu su bili zainteresovani Nemci, ali ih je Markione odjebao.

 

Auh kakav bi to bio sex da Nemci zasrafe Alfu. Mega Sex. Narocito ako bi to BMW uzeo da radi, i da se najebe matere Audiju.

Link to comment

jebes fiat ako svaki proizvedeni automobil treba da se subvencionise sa par hiljada evra da bi on radio. pod tim uslovima bolje da ne radi.

 

pa, zvanična verzija kaže da u tom istom svakom proizvedenom automobilu i država Srbija ima neku zaradu...

Link to comment

Auh kakav bi to bio sex da Nemci zasrafe Alfu. Mega Sex. Narocito ako bi to BMW uzeo da radi, i da se najebe matere Audiju.

 

Da, to bi bilo dobro....Porše (kao većinski vlasnik VW-a i svega ostalog : Audija, Bentley, Bugatti, Lamborghini, SEAT, Škoda) je postao monstrum.

Edited by slow
Link to comment

Koliko znam, ima istine u ovome što kolega slow kaže, ali pitanje je kako će se sve to odraziti na sudbinu fabrike u KG. Familija 500L za sada je još uvek aktuelan model, pokušava se plasman na USA tržište, pa prema zvaničnoj verziji još nema razloga za nelagodu.

 

Sad, pitanje je kojim će sledećim modelom da se oposle u KG ako 500L ne doživi zvezdanu slavu u Americi, i ako ne krene za Rusiju punom parom. Manji problem za proizvodnu predstavlja stara oprobana italijanska praksa da svaki model ima bar jedno pedeset restajlinga, fejs liftova i sličnog kozmetičkog sranja, a sve na istoj karoseriji, što komplikuje proizvodnju.

 

Pored toga, ostaju nejasna pitanja transporta proizvedenih automobila do luke Bar ili kamionskim prevozom (minimalno), kao i još neke puko organizacione stvari.

 

Mene, iskreno, buni, zašto je Fijat uopšte ušao u aranžman sa Srbijom pored proizvodnje u Turskoj i Poljskoj, odnosno, varijanti koje ima u Kini i sa Rusima. Šta li je Srbija tu tako povoljno učinila, a što sve, čini mi se, ima veze sa tim da ne možemo da vidimo ugovor.

Link to comment

pa, zvanična verzija kaže da u tom istom svakom proizvedenom automobilu i država Srbija ima neku zaradu...

 

kako dobija tu zaradu? isplaćuju se dividende?

 

Mene, iskreno, buni, zašto je Fijat uopšte ušao u aranžman sa Srbijom pored proizvodnje u Turskoj i Poljskoj, odnosno, varijanti koje ima u Kini i sa Rusima. Šta li je Srbija tu tako povoljno učinila, a što sve, čini mi se, ima veze sa tim da ne možemo da vidimo ugovor.

plaćaš iz budžeta par soma jura po zaposlenom kod kooperanta. najepskije skidanje gaća u istoriji fdi.

osim toga na 5 godina nisu imali da plaćaju doprinose. cene struje su bile privilegovane, bili su su oslobođeni gomile taksi... a sada tih 5 godina ističe.

 

realno, minus stavka su im samo plate, a prihodi su im redovni poslovni plus gomile državnih davanja. to retko ko ima.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Mene, iskreno, buni, zašto je Fijat uopšte ušao u aranžman sa Srbijom pored proizvodnje u Turskoj i Poljskoj, odnosno, varijanti koje ima u Kini i sa Rusima. Šta li je Srbija tu tako povoljno učinila, a što sve, čini mi se, ima veze sa tim da ne možemo da vidimo ugovor.

 

Mislim da tu sem ugovora ima dosta podilaženja Serđu Markioneu. Tretiran je kao šef države, svi su igrali oko njega, i Dinkić i Tadić, izgleda da je sujeta na kraju pobedila, sem finansijskih kalkulacija, koje su naravno najbitnije. Izgleda da je veliki biznis povezan sa sofisticiranim uvlačenjem glavnim decision makerima. Gledam sada profil CEO VW Martina Winterkorn-a i vidim da su mu snalažljivi Mađari dali titulu Honorary Professor of the Budapest University of Technology and Economics, ''in recognition of his service to the promotion of research at the establishment''. Ja tebi vojvodo, ti meni serdare.

 

Thomas Faustmann, čelnik Audi Hungaria dobio je počasni doktorat :lolol:

 

https://audi.hu/en/hirek/reszletek/383_honorary_doctorate_for_thomas_faustmann_chairman_of_the_board_of/

 

''zato'' se u Mađarskoj proizvodi novi Audi TT

 

https://audi.hu/en/profil/gyarbovites/

Edited by slow
Link to comment

plaćaš iz budžeta par soma jura po zaposlenom kod kooperanta. najepskije skidanje gaća u istoriji fdi.

osim toga na 5 godina nisu imali da plaćaju doprinose. cene struje su bile privilegovane, bili su su oslobođeni gomile taksi... a sada tih 5 godina ističe.

 

realno, minus stavka su im samo plate, a prihodi su im redovni poslovni plus gomile državnih davanja. to retko ko ima.

 

A ima onaj deo gde je drzava Srbija uzela kredit od 500 miliona evra od EIB za potrebe FIATa u Srbiji...15% od toga garantuje neka italijanska drzavna agencija. E sad, posto je dil - kako je nama predstavljeno - bio milijarda investicije, 70% FIAT, 30% Srbija, pa je Srbija tu duzna 300 miliona - od kojih nije sve u kesu (vec se tu valjda racunaju i oslobadjanja od taksi, uneta imovina ex-Zastave, itd.) - pitanje je zasto kredit od 500 milki?

 

Posto ugovor nemamo, mozemo samo da nagadjamo, a moje nagadjanje je da je Srbija preuzela na sebe deo rizika od FIATovih 700 miliona (koji takodje, nisu celi u kesu, sigurno). Ja mislim da tu radi mehanizam po principu Srbija se zaduzi kod EIB -> Onda tim parama Srbija da kredit FASu -> FAS od toga finansira deo FIATovih 700 miliona -> Od profita fabrike FAS vraca kredit Srbiji -> Srbija vraca kredit EIB.

 

Ako je tako, onda je tu problem sto je FAS firma koja moze da se zatvori sutra sa imovinom daleko manje vrednom od tih 500 miliona, bez da otplati taj dug, a Srbija mora 500 milki vratiti EIBu.

Link to comment

...ima dosta podilaženja Serđu Markioneu. Tretiran je kao šef države, svi su igrali oko njega, i Dinkić i Tadić, izgleda da je sujeta na kraju pobedila...

 

 

Samo je pitanje Koga tačno je pobedila Čija sujeta... Ako misliš na ova dva klovna, potpuno si u pravu. ostaje još samo da definišemo i metu sujete.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...