Jump to content
Sign in to follow this  
Host

Francuska, zemlja divnih ljudi

Recommended Posts

rajka

Ma ja dolazim preko firme, tako da nije isti slucaj.

Za kola, dobro razmisli.

i ti uzmi kola (rental). iz celog zivota u australiji najvise zalim sto nismo imali kola.

borris_

U centru smo Sydney-a pored klijenta. Kola cu uzimati vikendom.

belch

an baget sil vu ple!

edit - e du kroasan avek šokola, mersi

pan o šokola

odmor

cuvaj se ironicnih picopevaca i njihovog tipicno francuskog smisla za peckanje.

Host

Ako koristis ruke, vec toliko znas. :D

Koristim samo desnu :(

Neki koje znam da su privremeno bili tamo (po raznim osnovama), a koji su se ozbiljno potrudili oko jezika (i bez nekog narocitog talenta, sa akcentom sa kojim mozes cepati drva) dobili su veoma lepe prilike u karijeri. I, hej, pricamo o 1 Francuskoj! Vredi truda.

Ne znam gde cu na kraju zavrsiti, izmedju ostalog sam zato i upisao skolu - da malo razmislim sta cu dalje. Imam utisak da ce mi sledeca selidba biti poslednja za duze vreme, dosta je bilo kofera i aviona za ovaj zivot.

@Host: sta ce ti kola? gdje ces tacno da se skucis?

Fontainebleau. Auto mi treba da pokrijem sve zurke.

Koliko kosta godisnje osiguranje za jeftinije automobile? Registracija? Imam i opciju dugorocnog rentiranja, Renault ima povoljan rent-a-car bez poreza, a to bi mi bila jedinstvena prilika da vozim francuska kola :fantom:

PS. Ne sali se Hoste, uzimaj auto. Proveo sam tamo neko vreme i ne mogu sebi da oprostim sto nisam bio mobilniji. Makar da sam biciklu nabavio. :D

Biciklu imam, al me strah da je vozim pijan.

cuvaj se ironicnih picopevaca i njihovog tipicno francuskog smisla za peckanje.

Divni ljudi ti Francuzi, zar ne?

precog

Odlicni su za posao, skoro ko italijani.

aram

ako razmisljas o rentiranju, vidi neki car-sharing servis

Host

Dobio sam ponudu od Renaulta - nov Clio sa kompletnim osiguranjem i neogranicenim kilometrima oko 4500 za godinu dana. Sta mislite?

Arame, kako funkcionise car-sharing? Platim clanarinu i onda idem u odredjenu garazu kad mi treba auto?

zez

za 4500 ovde imas pristojan polovan auto. 

Host

Znam, mnogo je to para za mene. Doduse, nisam napisao sve uslove: prvih 14 dana placam po 42 evra. Svaki naredni dan 10.9. Auto mogu da vratim kad hocu ut placanje 7 dana penala (75 evra). To je dosta dobar sistem, jer cu neko vreme provesti u Singapuru + 2 meseca negde na praksi, dakle minimum 4 meseca cu biti van zemlje. Da nije ovih pocetnih 600 evra, mogao bih da uzmem auto na 4+4 meseca, sto bi bilo oko 2500 evra. Ovako je to vec dosta para.

Problem je kako i gde kupiti auto. Ako kupim auto u Nemackoj, placam registraciju ovde pa registraciju u Francuskoj (koliko je to para?) + osiguranje u Francuskoj (opet, koliko kosta osiguranje za godinu dana?). Recimo da bi to kostalo 1500 evra. Amortizacija bi bila jos jedno 500 evra i opet bih vozio polovan auto koji moze da se pokvari u svakom trenutku. Dakle, troskovi bi bili oko 2000 u ovom slucaju plus bih vise trosio na gorivo.

Host

Razmatram. Vespa ili bicikla.

E da, u Nemackoj DB ima neke popuste za studente. Ima li toga u Francuskoj?

belch

super im je biciklistička infrastruktura kolko sam imala prilike da vidim

Tresko

Znam, mnogo je to para za mene. Doduse, nisam napisao sve uslove: prvih 14 dana placam po 42 evra. Svaki naredni dan 10.9. Auto mogu da vratim kad hocu ut placanje 7 dana penala (75 evra). To je dosta dobar sistem, jer cu neko vreme provesti u Singapuru + 2 meseca negde na praksi, dakle minimum 4 meseca cu biti van zemlje. Da nije ovih pocetnih 600 evra, mogao bih da uzmem auto na 4+4 meseca, sto bi bilo oko 2500 evra. Ovako je to vec dosta para.

Problem je kako i gde kupiti auto. Ako kupim auto u Nemackoj, placam registraciju ovde pa registraciju u Francuskoj (koliko je to para?) + osiguranje u Francuskoj (opet, koliko kosta osiguranje za godinu dana?). Recimo da bi to kostalo 1500 evra. Amortizacija bi bila jos jedno 500 evra i opet bih vozio polovan auto koji moze da se pokvari u svakom trenutku. Dakle, troskovi bi bili oko 2000 u ovom slucaju plus bih vise trosio na gorivo.

Čekaj, ti imaš nemačke papire, jel tako? Rezident si u Nemačkoj? Ako je tako, kupi auto u Nemačkoj, i vozi ga u Francuskoj sa nemačkim tablicama. Zašto bi ga uopšte preregistrovao na francuske? Ti ideš u Francusku samo privremeno, jel? Ideš na postdipl. studije? 

Imaš pravo da to radiš bilo gde u EU, sa nemačkom dozvolom boravka, samo prijaviš lokalno da ćeš tu boraviti dok studiraš. Kako ti je baza u Nemačkoj, savršeno bez problema možeš da voziš u Francuskoj auto na nemačke table.